Optymalne ustawienie paneli fotowoltaicznych

Sam zakup instalacji fotowoltaicznej to nie wszystko. Kluczowe znaczenie ma również ustawienie, czyli wybranie odpowiedniego miejsca do ich zamontowania. Warto też wziąć pod uwagę kąty nachylenia paneli aby w pełni wykorzystać potencjał energii słonecznej. Wybór odpowiedniej lokalizacji może skrócić okres zwrotu inwestycji niskim kosztem.

Czego unikać przy ustawieniu paneli fotowoltaicznych?

Przede wszystkim nasze panele nie powinny znajdować się w zacienionym miejscu. Szczególnie sąsiedztwo drzew jest bezwarunkowo odradzane, nie tylko ze względu na zwiększony udział cienia, ale też ryzyko uszkodzenia paneli przez spadające gałęzie. Narażalibyśmy je również na większe zabrudzenia w okresie pylenia lub przez odchody ptaków.

Jakie miejsce wybrać?

Najczęstszym wyborem padają dachy domów jednorodzinnych, jednak istnieje też możliwość instalacji modułów na gruncie. Każda z tych opcji wiąże się z pewnymi ograniczeniami i możliwościami, warto więc poznać je dokładniej by wybrać doskonałe ustawienie.

  • Na dachu - zminimalizowane ryzyko zacienienia, ale większe ograniczenia związane z położeniem geograficznym i kątem nachylenia dachu oraz jego powierzchnią. Możemy zamontować ja prawie każdym rodzaju dachu. Jeżeli jesteśmy posiadaczami blachodachówki, blachy trapezowej, dachówki ceramicznej lub papy nie musimy się martwić.
  • Na gruncie - większe ryzyko zacienienia, ale lepsza możliwość optymalnego ustawienia paneli dostosowanego do położenia geograficznego a także zapewnia swobodę przy podejmowaniu decyzji o rozmiarze instalacji. Mogą być wbijane, wkręcane lub balastowe.

To co łączy oba typy to sugerowany kierunek zwrotu paneli fotowoltaicznych. W każdym przypadku panele powinny być skierowane w stronę południową, ponieważ znajdujemy się na półkuli północnej. To ustawienie gwarantuje najwyższą ilość energii możliwą do uzyskania w Europejskich szerokościach geograficznych.

Najlepszy kąt nachylenia paneli w Polsce

Intuicyjnie możemy wywnioskować, że największą ilość energii elektrycznej uzyskamy gdy panele będą skierowane w stronę słońca jak najdłużej. Polska jest rozległym krajem, więc sugerowane wartości nachylenia będą różnić się od siebie w zależności od miejsca naszego zamieszkania. W regionach południowych sugerowany kąt nachylenia to 25-40 stopni, natomiast na północy będzie to już 30-50 stopni. Jeśli nasz dach ma inny kąt nachylenia, konieczne będzie zainstalowanie konstrukcji wsporczej. Należy pamiętać, że gdy kąt nachylenia dachu wynosi od 15 do 60 stopni, a jednocześnie jego odchylenie od południa wynosi ponad 45 stopni, to przewidywane koszty montażu instalacji wspomagającej może okazać się wyższy niż spodziewany zysk z energii słonecznej. Znaczenie mają również pory roku. W przypadku gdy instalacja ma funkcjonować bez przerwy przez 12 miesięcy, najlepszym kątem nachylenia będzie 30 stopni, a jeśli tylko latem (w przypadku domków letniskowych) sugerowany kąt to 10-15 stopni w kierunku południowym. Warto również wspomnieć o panelach wyposażonych w siłownik (trackery) poruszający nimi w zależności od naszych potrzeb, wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami i jest podatne na uszkodzenia.