Fotowoltaika dla rolnika

Prowadząc własne gospodarstwo rolne, poszukuje się różnego rodzaju sposobów na oszczędność. Wykorzystanie w swojej pracy licznych maszyn i urządzeń znacząco wpływa na wysokość rachunku za prąd. Stale rosnące ceny za energię dają się we znaki nie tylko przedsiębiorcom, ale też rolnikom i mieszkańcom domów jednorodzinnych. Rozwiązaniem może okazać się fotowoltaika dla rolnika 2021 - ekologiczny sposób na zminimalizowanie rachunków za energię. Dlaczego panele słoneczne opłacają się każdemu rolnikowi? Jakie dofinansowania są dostępne dla rolników w 2021?

Jakie korzyści oferuje
fotowoltaika dla rolnika?

Podstawowym czynnikiem, który zachęca do montażu własnej instalacji jest opłacalność. Wysokie rachunki za energię mogą odejść do przeszłości. Prywatne panele fotowoltaiczne gwarantują energetyczną niezależność, pokrywając całkowicie zapotrzebowanie na energię w ciągu dnia i nocy. To szansa na zbalansowany rozwój każdego gospodarstwa.

Drugim, równie ważnym czynnikiem jest sposób na wykorzystanie nieużytków rolnych. Zamiast montować panele na dachu, można zdecydować się na instalację fotowoltaiczną na gruncie. W ten ekonomiczny sposób można zagospodarować nieużyteczne do tej pory przestrzenie. Dzięki fotowoltaice nawet one mogą zacząć generować zyski, zmniejszające koszty prowadzenia działalności.

Dofinansowanie dla rolników

Prowadząc gospodarstwo rolne, można skorzystać ze specjalnie przygotowanych do tego celu programów wsparcia. Najchętniej wykorzystywanym była "Agroenergia", czyli dofinansowanie prowadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W 2020 roku wpłynęło aż 650 wniosków, korzystając z łącznej kwoty wsparcia wynoszącej aż 78 milionów złotych na instalacje PV do 50kW. Zdecydowana większość rolników nie przekraczała tego rozmiaru instalacji, by korzystać ze statusu prosumenta.

Drugim najpopularniejszym sposobem finansowania fotowoltaiki był Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Fundusz jest przeznaczony na rozwój gospodarstw rolnych oraz ich modernizację.

Rolnikom przysługuje również ulga inwestycyjna w podatku rolnym. Może z niej skorzystać każdy, kto inwestuje w urządzenia generujące elektryczność przeznaczoną na cele produkcyjne.

Finansowe wsparcie dla rolników w 2021

Liczba programów nie uległa zmianie. Każdy program, który był dostępny w roku 2020 pozostaje aktualny również teraz. Pierwotnie PROW został przygotowany jedynie na okres 2014-2020, jednak Unia Europejska podjęła decyzję o przedłużeniu jego terminu o kolejne dwa lata. Wtedy pojawi się nowy program rozwoju polskiego rolnictwa, z budżetem o znaczącej kwocie 28,5 miliardów euro. Głównym czynnikiem, na który trzeba będzie zwrócić uwagę będzie klimat. Oznacza to, że fotowoltaika stanie się prawdopodobnie najczęściej wykonywaną inwestycją.

Z jakich programów można skorzystać już teraz, w roku 2021?

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Dofinansowanie dla rolników - Agroenergia

Celem programu jest zwiększenie w sektorze rolniczym produkcji własnej energii z odnawialnych źródeł. Mogą z niego skorzystać właściciele nieruchomości rolnych, którzy prowadzą gospodarstwo o powierzchni od 1 do 300ha. Dzięki uzyskanym, bezzwrotnym funduszom można zainwestować w instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła lub wiatrową turbinę. Generowana moc powinna być większa niż 10kW, ale nie większa niż 50kW. Pierwszy termin składania wniosków to 20 lipca 2021 i będzie trwać aż do 20 grudnia 2021 w trybie ciągłm. Cały program funkcjonuje do roku 2023.

Na jaką kwotę można liczyć w programie Agroenergia?

Przyznane fundusze mogą pokrywać 20% kosztów inwestycji, nie przekraczając jednak 25 tysięcy złotych. Wypłata środków odbędzie się dopiero po skończeniu prac montażowych i uruchomieniu fotowoltaiki lub innego odnawialnego źródła energii. Nie można jednak rozpocząć prac przed złożeniem wniosku.

Ulga w podatku rolnym fotowoltaika

Zamiast bezpośredniego dofinansowania, można zdecydować się na ulgę inwestycyjną w podatku rolnym na fotowoltaikę. Z programu mogą skorzystać płatnicy podatku rolnego, a dokładniej właściciele gruntów wieczystych, gruntów samoistnych i gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa. Wydatki, które pokrywa to wszelkie koszty instalacji fotowoltaicznej, takie jak zakup sprzętu oraz montaż. Warunkiem koniecznym staje się jednak ich udokumentowanie w postaci faktury.

Na jaką kwotę można liczyć dzięki uldze?

Ta forma oszczędności obejmie aż 25% kosztów inwestycji. Zamiast bezpośredniej wypłaty, kwota zostanie odliczona od podatku rolnego. Można zdecydować się na rozłożenie jej na kolejne 15 lat. Nie można łączyć tej formy wsparcia z żadnym innym dofinansowaniem!

Mój Prąd 3.0

Wśród rolników panuje błędne przekonanie, że nie mogą skorzystać z programu Mój Prąd 3.0. Żadne dokumenty regulujące funkcjonowanie programu nie zabraniają jednak skorzystać z tej formy wsparcia właścicielom gospodarstw rolnych. Trzeba za to wnioskować o nie jako osoba fizyczna. Zabronione jest również korzystanie z tej instalacji w celach związanych z prowadzeniem gospodarstwa. Taka fotowoltaika zasila jedynie gospodarstwo domowe rolnika.

Na jaką kwotę można liczyć dzięki Mój Prąd 3.0?

W przypadku rolników, kwota dotacji wynosi bezzwrotne 3000 złotych na wykonaną instalację PV. Jej moc nie może przekraczać 10kW, ale nie może być też mniejsza niż 2kW.