Program Mój prąd

Organizatorem programu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program oferuje dofinansowanie osobom fizycznym które pozyskują energię elektryczną ze słońca na własne potrzeby i posiadają umowę z operatorem sieci regulującą szczegóły dotyczące produkowanej przez nich energii. Aktualnie trwa już trzecia edycja programu, wyróżniająca się nowymi zasadami - sprawdź listę zmian i bądź na bieżąco!

Można stać się beneficjentem programu w przypadku gdy:

  • posiada się wcześniej zamontowaną instalację fotowoltaiczną o mocy nie mniejszej niż 2kW i nie większej niż 10kW
  • jest się w posiadaniu dwukierunkowego licznika zapewnionego przez operatora
  • wydatek na inwestycje poniesiony został od 1 lutego 2021
  • nie jest to rozbudowa istniejącej już wcześniej instalacji

Mój Prąd 4.0

Najnowsza edycja programu Mój Prąd 4.0 zachęca prosumentów do skupienia się przede wszystkim na autokonsumpcji. W przeciwieństwie do poprzednich edycji, dofinansowanie będzie można uzyskać na banki energii, magazyny ciepła i ładowarki do samochodów elektrycznych. Środki pozwolą pokryć nie więcej niż 50 procent ceny. Wysokość dofinansowania będzie uzależniona także od zakresu inwestycji. Więcej informacji o najnowszej edycji programu znajdzie się w odrębnym artykule, gdzie dokładnie opisane zostaną wszystkie szczegóły.

Mój Prąd 3.0 - co nowego?

Edycja tej formy dofinansowania różni się nieco od poprzednich wydań. Sytuacja na rynku fotowoltaicznym ciągle się zmienia, dlatego program musi podlegać regulacjom. Jakie są najważniejsze różnice?

  • Składanie wniosków - rozpatrzenie wniosków zakończy się pozytywnie tylko w przypadku, gdy formalności zostaną wypełnione online. Dokumenty w formie papierowej będą odrzucane! To rozwiązanie ułatwia sprawdzanie statusu wniosku beneficjentom. Najważniejsze informacje można znaleźć na stronie organizatora.
  • Maksymalna kwota dofinansowania - opłacalność fotowoltaiki jest na tyle wysoka, że program oferuje teraz jedynie 3000 złotych dofinansowania. To różnica aż dwóch tysięcy w porównaniu do poprzednich lat. Różnice w wydatkach szybko jednak powinny wrócić do kieszeni inwestorów.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Jakie korzyści oferuje program?

Uczestnictwo w programie daje zwrot aż do 50% kosztów inwestycji (maksymalnie 3000zł na instalację). Nie trzeba również martwić się o dodatkowe obciążenie podatkowe, ponieważ dotacja zwolniona jest z opodatkowania PIT. Wszystkie koszty inwestycji których program nie pokrywa można natomiast odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna). Wnioski składa się w wyznaczonych terminach. Ostatnie daty naborów:

  • IV tura: Pierwszy kwartał 2022 roku
  • III tura: 1 lipca 2021 - 22 grudnia 2021
  • II tura: 13 stycznia 2020 - 6 grudnia 2020
  • I tura: 30 sierpnia 2019 - 20 grudnia 2019

Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to 4-5 miesięcy. O kolejnym naborze NFOŚiGW będzie informował w najbliższym czasie. Status wniosków możemy sprawdzać na bieżąco.

Wykaz dokumentów potrzebnych do uzyskania dofinansowania w II turze

Wnioski można wypełniać również on-line na oficjalnej rządowej stronie programu. O wyniku oceny wniosku zostanie się poinformowanym mailem. Obecnie w budżecie do alokacji zostało jeszcze 313 674 705zł (stan na marzec 2021) więc nie trzeba martwić się o wyczerpanie zasobów

.