Program Mój prąd

Organizatorem programu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program oferuje dofinansowanie osobom fizycznym które pozyskują energię elektryczną ze słońca na własne potrzeby i posiadają umowę z operatorem sieci regulującą szczegóły dotyczące produkowanej przez nich energii.

Możemy stać się beneficjentem programu w przypadku gdy:

  • posiadamy wcześniej zamontowaną instalację fotowoltaiczną o mocy nie mniejszej niż 2kW i nie większej niż 10kW
  • jesteśmy w posiadaniu dwukierunkowego licznika zapewnionego przez operatora
  • wydatek na inwestycje poniesiony został od 23 lipca 2019
  • nie jest to rozbudowa istniejącej już wcześniej instalacji

Uczestnictwo w programie daje nam zwrot aż do 50% kosztów inwestycji (maksymalnie 5000zł na instalację). Nie musimy również martwić się o dodatkowe obciążenie podatkowe, ponieważ dotacja zwolniona jest z opodatkowania PIT. Wszystkie koszty inwestycji których program nie pokrywa można natomiast odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna). Wnioski możemy składać w wyznaczonych terminach. Ostatnie daty naborów:

  • II tura: 13 stycznia 2020 - 6 grudnia 2020
  • I tura: 30 sierpnia 2019 - 20 grudnia 2019

Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to 4-5 miesięcy. O kolejnym naborze NFOŚiGW będzie informował w najbliższym czasie. Status wniosków możemy sprawdzać na bieżąco.

Wykaz dokumentów potrzebnych do uzyskania dofinansowania w II turze:

Wnioski możemy wypełniać również on-line na oficjalnej rządowej stronie programu. O wyniku oceny wniosku zostaniemy poinformowani mailem. Obecnie w budżecie do alokacji zostało jeszcze 313 674 705zł (stan na marzec 2021) więc nie musimy martwić się o wyczerpanie zasobów

.