Program Czyste Powietrze

Jednym z dostępnych dla amatorów fotowoltaiki programów jest "Czyste powietrze". Dzięki niezwykłej ofercie jaką jest ulga podatkowa fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalna. Odjęcie kosztów instalacji przy rozliczaniu PIT-ów to nie jedyna zaleta programu. Każdy beneficjent może liczyć na zwrot kosztów inwestycji - nawet do 5000zł. Jakie są konieczne warunki do uzyskania rządowego wsparcia? Sprawdź kto może skorzystać z programu i jak cieszyć się darmową energią słoneczną!

Program nie dotyczy jedynie fotowoltaiki. Podstawowym celem programu jest redukcja emisji smogu oraz termomodernizacja budynków. Montaż paneli fotowoltaicznych jest po prostu jedną z metod osiągnięcia tego celu. Finansowaniem objęte są między innymi instalacje z pompami ciepła oraz wymiana przestarzałych pieców. Wypłacone dofinansowanie sięga już ponad 1.700.000.000zł! Z programem Czyste Powietrze fotowoltaika zapewnia bezpieczną energetyczną przyszłość.

Co jest celem programu?

Program fotowoltaika czyste powietrze powstał z myślą o ograniczeniu emisji szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery z domów jednorodzinnych gdy korzystają z przestarzałych instalacji ogrzewania. Bardzo niebezpieczne dla środowiska są wszystkie źródła ciepła wykorzystujące paliwa kopalniane jak na przykład piece węglowe. Dzięki programowi masz możliwość wymienić nieefektywne źródło ciepła i poprawić efektywność energetyczną budynku dzięki montażowi fotowoltaiki na dachu lub gruncie. Można liczyć na zwrot nawet do 50% kosztów kwalifikacyjnych, jednak nie więcej niż 5000zł. Dużo atrakcyjniejsze okazuje się jednak być odliczanie fotowoltaiki od podatku.

Ulga na fotowoltaikę

Dodatkowe 5000zł na inwestycję jest z pewnością znaczącym atutem, jednak program nie kończy się tylko na jednorazowym przydzieleniu gotówki. Duże znaczenie ma także oferowana w ramach projektu ulga termomodernizacyjna, obowiązująca od 1 stycznie 2019. Ulga na fotowoltaikę 2020 była bardzo chętnie wykorzystywaną opcją. Jaka jest zasada jej działania? Przy rozliczaniu PIT-ów beneficjentom przysługuje możliwość odliczenia od podatku wszystkich kosztów związanych z zakupem inwertera, modułów fotowoltaicznych oraz kosztów montażu. Maksymalna kwota ulgi to 53000 złotych, do rozłożenia na maksymalnie 6 lat po realizacji inwestycji. Ulga podatkowa na fotowoltaikę zachęca do inwestycji nawet najbardziej ostrożnych przedsiębiorców.

Kto może z niego skorzystać?

W przypadku gdy jesteś właścicielem jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 000 zł możesz skorzystać z wyżej opisanego programu. Do podwyższonego poziomu dofinansowania kwalifikujesz się również gdy jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, budynku mieszkalnego lub wydzielonego lokalu mieszkalnego z odrębną księgą wieczystą, a dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie jest większy niż 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym. Natomiast w gospodarstwie jednoosobowym kwota nie może przekraczać 1960 zł.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Jakie instalacje obejmuje program?

Dokumenty możesz złożyć gdy posiadasz już zamontowaną instalację fotowoltaiczną, ale również gdy jesteś w trakcie jej montażu. Warto zaznaczyć, że kwalifikujesz się do programu nawet zanim jeszcze podjęte zostaną prace instalacyjne . Rozliczane będą wydatki nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, ale inwestycja musi zostać ukończona najpóźniej w 30 miesięcy od daty złożenia. Beneficjent ma prawo skorzystać z innych dofinansowań na ten sam cel.

Kto przydziela dofinansowanie?

Program zainicjowany został przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dokumenty należy składać w wojewódzkiej jednostce tego urzędu. Warto zaznaczyć, że dofinansowanie zwolnione jest z opodatkowania. W kosztownej inwestycji jaką jest fotowoltaika ulga podatkowa robi znaczącą różnicę.

Wymagane dokumenty

Nabór wniosków jest ciągły. Nie musimy czekać na ogłoszenie specjalnego terminu - dzięki benefitom jakie oferuje ulga fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalna. Poza wypełnieniem wniosku (pobierz tutaj) konieczne będzie załączenie dokumentów potwierdzających nasz dochód. W przypadku gdy nas to dotyczy musimy również dołączyć:

  • Dokument potwierdzający nasze prawo własności do budynku (gdy we wniosku nie został wpisany numer księgi wieczystej zgodny z rejestrem elektronicznym)
  • Audyt energetyczny (jeżeli został przeprowadzony)
  • Kopię certyfikatu potwierdzającego spełnianie warunków programu przez źródło ciepła któro nie zostanie wymienione