Fotowoltaika zimą
Fotowoltaika zimą
9 grudnia 2021
Fotowoltaika 2022 zmiany w przepisach
Fotowoltaika 2022 – zmiany w przepisach
5 stycznia 2022

Program Mój Prąd 2022

Jakie są warunki naboru wniosków o uzyskanie dofinansowania w ramach najnowszej edycji programu Mój Prąd 4.0? Kto może skorzystać z bezzwrotnej dotacji na fotowoltaikę dla domu? Finansowe wsparcie dla prosumentów zdecydowanie zwiększa atrakcyjność inwestycji w odnawialne źródła energii. Poprzednie edycje programu pomogły podjąć świadomą decyzję już ponad 240 tysiącom gospodarstw domowych. Dowiedz się więcej o aktualnych zasadach i zacznij oszczędzać dzięki darmowej energii słonecznej. Wybierz dofinansowanie Mój Prąd by maksymalnie skrócić okres zwrotu kosztów w instalację fotowoltaiczną.

Skuteczność programu Mój Prąd

Rządowe dofinansowanie oferowane przez NFOŚiGW cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich inwestorów. Mieszkańcy domów jednorodzinnych w największym stopniu przyczynili się do rozwoju rynku fotowoltaicznego. Do decyzji o zamontowaniu paneli przekonuje ich najczęściej właśnie program Mój Prąd. Badania wykazują, że nawet co drugi Polak postanowił stać się właścicielem własnej instalacji fotowoltaicznej ze względu na możliwość skorzystania z dotacji. Sukces programu doprowadził więc bezpośrednio do boomu na fotowoltaikę w 2020 i 2021 roku. W efekcie szacuje się, że na polski rynek fotowoltaiczny w 80% składają się mikroinstalacje o mocy nie większej niż 50kW.

Ten segment branży osiąga roczne obroty na poziomie kilku miliardów złotych, dlatego doświadczonych instalatorów ciągle przybywa. Wiele serwisów oferuje możliwość sprawdzenia aktualnego rankingu instalatorów w każdym województwie i wybrania spółki, która pomoże klientom w uzupełnianiu dokumentów związanych z otrzymaniem dofinansowania. Wybierając program Mój Prąd wniosek musi być poprawnie wypełniony, by przyznać należne fundusze. Nie warto oszczędzać na instalatorze także z innych względów - poprawny montaż paneli ma największy wpływ na opłacalność inwestycji.

Również w tym roku istnieje możliwość skorzystania z dotacji. Inwestorzy powinni jednak zaznajomić się najpierw z nową formułą programu, która nieco różni się od poprzednich edycji. Decydują o tym potwierdzone już zmiany w zasadach bilansowania energii dla prosumentów. Fotowoltaika w 2022 może stać się nieco mniej opłacalna, a okres zwrotu wydłuży się nawet o 3 lata.

Dotacja Mój Prąd 2022 a zmiany w systemie prosumenckim

Czwarta edycja dotacji została ostatecznie potwierdzona w planie wydatków NFOŚiGW na rok 2022. Oznacza to, że kolejni inwestorzy będą mieli możliwość skorzystania z opłacalnego dofinansowania już w ciągu kilku najbliższych miesięcy. To dobra informacja również z nieco innych względów. Sejm uchwalił zmianę ustawy o zasadach rozliczania prosumentów, którzy od 1 kwietnia 2022 zaczną rozliczać się na zasadach net-billingu. Zamiast odbierać od 70 do 80% przesłanych przez sieć nadwyżek energetycznych za darmo, prosumenci zostaną zmuszeni do sprzedaży prądu po średniej cenie elektryczności z ostatniego miesiąca na Rynku Dnia Następnego. Biorąc pod uwagę fakt, że zakup energii jest zdecydowanie bardziej kosztowny niż jej sprzedaż, wydłuży się okres zwrotu kosztów inwestycji. Choć fotowoltaika pozostaje opłacalna, pieniądze wydane na instalację wrócą do kieszeni inwestora nawet o 60% później w porównaniu do obowiązujących jeszcze zasad bilansowania. Nowe przepisy nie dotyczą jednak prosumentów, którzy uruchomili instalację przed 1 kwietnia 2022.

Zmiany uzasadnione są stratami, które ponoszą spółki energetyczne pokrywające sporą część wydatków na opłaty dystrybucyjne za prosumentów. Dużą rolę odgrywa także przestarzała infrastruktura dystrybucyjna, w której wzrost napięcia wywołany przez przyłączanie kolejnych instalacji stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pracy sieci.

Założenia programu Mój Prąd 4.0

W odpowiedzi na nowe przepisy, oferta programu Mój Prąd została poszerzona o narzędzia umożliwiające dodatkową oszczędność dla prosumentów rozliczających się na nowych zasadach. Zdecydowanie większą rolę zacznie odgrywać autokonsumpcja, czyli zużywanie wyprodukowanej energii zanim jeszcze trafi do sieci dystrybutora. Z tego względu, program Mój Prąd 4.0 wspiera przede wszystkim rozwiązania zwiększające poziom autokonsumpcji. Dofinansowanie można otrzymać już nie tylko na samą fotowoltaikę, ale też pozostałe urządzenia współpracujące z instalacją, zwiększające ilość bezpośrednio zużywanej energii. Określone w regulaminie sprzęty to między innymi:

  • Ładowarki samochodowe
  • System do zarządzania energią w miejscu zamieszkania
  • Magazyny energii, czyli akumulatory
  • Pompy ciepła, magazyny ciepła i chłodu

Wysokość dotacji Mój Prąd 4.0 będzie prawdopodobnie uzależniona od zakresu inwestycji. Wybierając kilka rozwiązań, można spodziewać się większej kwoty dofinansowania. Nie wszystkie założenia programu będą jednak różnić się od poprzednich edycji. Podstawowe kwestie, takie jak metody składania wniosków i przyznawania dotacji nie ulegną zmianie. Czym charakteryzuje się więc ta metoda finansowego wsparcia?

  • Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby
  • Instalacja fotowoltaiczna musi osiągać moc z zakresu od 2 do 10 kW
  • Wypłata środków staje się możliwa po zrealizowaniu projektu fotowoltaicznego
  • Dofinansowanie obejmuje wydatki poniesione na zakup sprzętu, jego montaż i odbiór
  • Dotację można otrzymać jednorazowo na każdą inwestycję
  • Wypłacona kwota jest zwolniona z podatku PIT

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Nabór wniosków Mój Prąd 2022

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, zaplanowany termin uruchomienia czwartej edycji programu Mój Prąd zaplanowano na pierwszy kwartał 2022 roku. Pokrywa się to z planowanym terminem zmiany przepisów rozliczania prosumentów, czyli wspomnianym wcześniej 1 kwietnia 2022. Choć interesanci mogą być pewni powrotu programu, aktualnie brakuje jeszcze najważniejszych szczegółów na temat konkretnej daty rozpoczęcia naboru wniosków. Nie pociesza również fakt, że zasady programu mogą w każdej chwili ulec zmianie. Niepewna sytuacja nie wpływa korzystnie na rozwój branży fotowoltaicznej w Polsce. Istnieje spora grupa inwestorów, która już zakupiła fotowoltaikę z magazynem energii, ale nie zdąży złożyć odpowiedniego wniosku na dofinansowanie. Wcześniejsze obietnice o uruchomieniu programu już w styczniu 2022 roku okazały się bowiem bez pokrycia. Niestabilne środowisko nie pozwala na spokojne planowanie rozważnej, długoterminowej inwestycji.

Jak wypełnić wniosek Mój Prąd 4.0?

Najważniejszą kwestią pozostaje więc wypełnić oferowany przez NFOŚiGW Mój Prąd wniosek. Złożenie wniosku odbywa się za pośrednictwem rządowej strony internetowej stworzonej na potrzeby programu. Składanie wniosku Mój Prąd jest więc maksymalnie uproszczone. Wejście w odpowiednią zakładkę umożliwia interesantom zapoznanie się ze szczegółową instrukcją wypełnienia wniosku od początku do końca. Podstawą do poprawnego złożenia wniosku jest uzupełnienie wszystkich pól w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie. Aby skorzystać z tego wygodnego narzędzia, prosument musi posługiwać się profilem zaufanym lub e-dowodem i założyć indywidualne konto. Do wniosku trzeba dołączyć także szereg załączników w formie elektronicznej. Potrzebne będą takie poświadczenia jak:

  • Kopia faktury za dostawę i montaż paneli
  • Dowód zapłaty faktury lub oświadczenie o dokonanej wpłacie
  • Zaświadczenie wystawione przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej, potwierdzające przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci wraz z datą oraz numer Punktu Poboru Mocy
  • Jeżeli wniosek składany jest w imieniu innej osoby fizycznej ubiegającej się o dofinansowanie, trzeba dołączyć także dokument gwarantujący pełnomocnictwo

Po przesłaniu dokumentu, nie można już wprowadzać w nim żadnych poprawek. Opcja edycji i podmiany załączników także zostaje wyłączona. Jeżeli w formularzu pojawią się błędy, użytkownik otrzyma o tym informację drogą mailową. Na skrzynkę trafi wezwanie o uzupełnienie wniosku o dofinansowanie, a w Generatorze Wniosków zostanie odblokowana możliwość edycji. Należy jednak zmieniać tylko i wyłącznie wskazane w mailu miejsca. Po zaakceptowaniu dokumentu, sprawdź status wniosku Mój Prąd za pośrednictwem wybranej przez siebie metody.

Budżet dotacji Mój Prąd 4.0

Popularność programu sprawia, że początkowo zaplanowany na trzy lata budżet okazuje się zbyt mały. Najnowsza edycja programu Mój Prąd 4.0 będzie wyróżniać się całkowicie oddzielnym budżetem. Przewidywana do rozdania kwota to aż 660mln złotych na realizacje termomodernizacyjne i instalacje fotowoltaiczne. Pojawiają się także pogłoski o zwiększeniu kwoty dotacji aż do miliarda złotych. Zakładając, że maksymalna kwota finansowego wsparcia będzie wynosić 3000zł, z programu będzie mogło skorzystać około 300 tysięcy interesantów. Na rozdysponowanie budżetu może jednak wpłynąć fakt, że z programu mogą skorzystać także osoby stawiające na pierwszym miejscu konsumpcję wytwarzanej przez siebie energii. Wybierając kilka rozwiązań, maksymalna kwota otrzymanego wsparcia może się zwiększyć. Aktualnie brakuje jednak konkretnych danych na ten temat. Mimo wszystko, biorąc pod uwagę kilka ważnych czynników, skorzystanie z programu powinno zainteresować jak największe grono potencjalnych odbiorców. Inflacja, droższy prąd i rosnące koszty paneli fotowoltaicznych sprawiają, że własne źródło energii może być rozsądnym wydatkiem na nadchodzące lata.

Mój Prąd kontakt

Wybierając program Mój Prąd status wniosku można sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej na platformie mój prąd gov pl. Prosumenci zainteresowani statusem wniosku o dofinansowanie, mogą skontaktować się także z odpowiednim przedstawicielem programu. Możliwe jest również uzyskanie dodatkowych informacji o kryteriach, które trzeba spełnić by liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku Mój Prąd. W tym celu należy skonsultować się z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Interesanci mogą wybrać kontakt drogą mailową pod adresem [email protected] lub wybierając telefon kontaktowy 22 45 95 990, prefix 2.