Fotowoltaika Dofinansowanie
Fotowoltaika – dofinansowanie
12 sierpnia 2021
Opłata mocowa a fotowoltaika
Opłata mocowa a fotowoltaika
13 sierpnia 2021

Fotowoltaika na gruncie

Inwestycja w panele fotowoltaiczne może okazać się dużo bardziej elastyczna, niż pozornie by się wydawało. Standardowe rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika na dachu nie musi być jedynym sposobem na pozyskiwanie energii ze Słońca. Alternatywą staje się fotowoltaika na gruncie, czyli instalacja montowana w terenie. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Jakie są wady i zalety konstrukcji zamontowanej w ten sposób?

Czym jest PV na gruncie?

Fotowoltaika na gruncie to rozwiązanie, w którym panele solarne umieszczone są na specjalnie przygotowanych do tego celu strukturach montażowych. Dzięki temu problem związany z nieregularnym kształtem dachu lub niewystarczającą ilością miejsca przestaje mieć znaczenie. Ta metoda inwestycji w fotowoltaikę polecana jest wszystkim tym, którzy planują zakup większej ilości paneli, a także założenie prywatnej farmy fotowoltaicznej. Większość dachów po prostu nie pomieściłoby takiej ilości paneli (znaczenie zaczyna mieć wtedy także ich waga).

Montaż fotowoltaiki na gruncie wiąże się z szeregiem korzyści, jednak nie są możliwe do osiągnięcia bez pewnych kompromisów. Pomimo wielu dodatkowych zalet, nie jest to najczęściej wybierane rozwiązanie. Inwestorzy zainteresowani PV na mniejszą skalę w większości przypadków stawiają na prostszy w wykonaniu koncept fotowoltaiki na dachu.

Zalety fotowoltaiki na gruncie

Jedną z największych zalet tego systemu montażu jest jego elastyczność. Panele mogą być umieszczone w niemal każdym miejscu na posiadanym obszarze, co pozwala zmaksymalizować ilość pozyskiwanych promieni słonecznych, a co za tym idzie energii elektrycznej. Wpływ na ten fakt ma również większa swoboda w ustalaniu kąta nachylenia fotowoltaiki - kluczowego czynnika przy montażu. W przypadku montażu na dachu, mogłoby się okazać, że jego kąty nachylenia nie sprzyjają generowaniu elektryczności. O wiele łatwiejsze staje się także regularne czyszczenie paneli z pyłów, blokujących dostęp promieni słonecznych.

Warto pamiętać, że to praktycznie jedyny słuszny sposób na realizację farmy fotowoltaicznej. Większa ilość paneli potrzebuje zdecydowanie bardziej rozległej przestrzeni, by prawidłowo funkcjonować. Panele powinny być montowane w regularnych odstępach, by nie blokować wzajemnie dostępu promieni słonecznych przez rzucany cień. Podsumowując, fotowoltaika na gruncie to:

  • Swoboda w położeniu i ustaleniu kątów nachylenia paneli fotowoltaicznych
  • Łatwiejsze czyszczenie paneli
  • Sprzyjanie rozwojowi farm fotowoltaicznych
  • Ciekawy wygląd

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Wady fotowoltaiki na gruncie

Dlaczego pomimo licznych zalet fotowoltaika na gruncie nie cieszy się aż taką popularnością? Odpowiedzią mogą okazać się pewne wady, których nie sposób pominąć. Przede wszystkim, montaż na gruncie wymaga sporej, niezacienionej przestrzeni. Nie można pozwolić sobie na montaż paneli w towarzystwie drzew, ponieważ rzucany przez nie cień będzie skutecznie blokować dostęp promieni słonecznych. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do dachu nad głową nie każdy posiada wystarczająco rozległą działkę, by stanęły na jej przestrzeni panele fotowoltaiczne. Instalacja będzie również zdecydowanie droższa, ze względu na konieczność zakupu dodatkowej infrastruktury podtrzymującej panele. W przypadku fotowoltaiki o małej mocy, ta metoda jest po prostu nieopłacalna - większość dachów doskonale nadaje się do montażu paneli pod optymalnym kątem. Podsumowując, panele na gruncie to:

  • Konieczność zakupu droższej infrastruktury
  • Wymóg posiadania rozległej, niezacienionej przestrzeni
  • Nieopłacalna inwestycja w przypadku niewielkich instalacji

Fotowoltaika na gruncie dla rolników

Panelami powinni zainteresować się także rolnicy. Fotowoltaika na gruncie to ekologiczny sposób na wykorzystanie nieużytków rolnych. Generowanie własnego prądu może nie tylko zminimalizować koszty rachunków za energię, ale nawet całkowicie je wyeliminować. Liczne formy dofinansowania PV oraz ulg podatkowych również zachęcają do instalacji paneli na terenie gospodarstwa.