Fotowoltaika na gruncie
Fotowoltaika na gruncie
13 sierpnia 2021
Ile kosztuje fotowoltaika
Ile kosztuje fotowoltaika w 2021?
17 sierpnia 2021

Opłata mocowa a fotowoltaika

Opłata mocowa jest jedną z podwyżek, która ma wpływ na ceny energii w 2021 roku. Celem jej wprowadzenia było zapewnienie Polsce energetycznego bezpieczeństwa, które w obecnych czasach stanowi podstawę funkcjonowania całego społeczeństwa. Dzięki opłacie dystrybutorzy mogą zagwarantować elektrowniom nowoczesne rozwiązania oraz przetrzymywać większe rezerwy energii. Podlegają jej nie tylko przedsiębiorstwa, ale i gospodarstwa domowe. Jak nalicza się opłata mocowa i czy fotowoltaika może ją obniżyć?

Jak naliczana jest opłata mocowa?

Istnieje kilka progów opłaty, które różnią się od rocznego zużycia energii. Konsumenci mogą liczyć na opłaty z zakresu:

  • powyżej 2800 kWh opłata wynosi 10,46zł za każdy miesiąc
  • od 1200 do 2800 kWh konsument zapłaci 7,47zł za każdy miesiąc
  • od 500 do 1200 kWh opłata to jedynie 4,48zł miesięcznie
  • poniżej 500 kWh należy zapłacić 1,87zł miesięcznie

Pozostali odbiorcy nie będący konsumentami mogą liczyć na opłatę w wysokości 0,0762 złotego za każdą kWh, która została pobrana w godzinach szczytu. W takim wypadku rachunki za energię mogą wzrosnąć o nawet kilka tysięcy złotych!

Oszczędność na opłacie dzięki PV

Posiadanie własnego źródła energii może wpłynąć na wysokość opłaty mocowej. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi należy szukać w regulacjach prawnych. Opłaca mocowa obliczana jest na podstawie ilości pobranej z sieci energii. Oznacza to, że im mniej energii pobierze się od operatora, tym mniejszy rachunek przyjdzie zapłacić prosumentowi.

Pomimo funkcjonowania opłaty od kilku miesięcy, pojawiają się głosy ekspertów, którzy twierdzą inaczej. Ich zdaniem opłata mocowa będzie konieczna do pokrycia na koszt prosumenta z tego względu, że opust będzie przysługiwać jedynie na standarodwe opłaty dystrybucyjne. Przez unikalną definicję opłaty mocowej, może ona nie zostać uwzględniona w systemie opustów. Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę, lepiej uwzględnić bardziej kosztowny wariant - w ten sposób nie ulegnie się zaskoczeniu.

Nieco bardziej klarowną sytuacją mogą cieszyć się właściciele biznesów. Ze względu na fakt, że korzystają z taryfy B albo C, dochodzi do silniejszego powiązania między rachunkiem za prąd z uwzględnioną opłatą mocową a ilością zużytych kWh.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Jak oszczędzić na fotowoltaice?

W przypadku instalacji PV, większość prosumentów decyduje się na montaż w systemie on-grid. Gwarantuje on prawo do odebrania przesłanych wcześniej nadwyżek energetycznych wyprodukowanych w instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli moc instalacji nie przekracza 10 kWp, można odebrać 80% przesłanej energii. W instalacji od 10 do 50 kWp jest to nadal 70% wygenerowanego prądu. Odbieranie prądu nadal będzie prawdopodobnie naliczać opłatę mocową, ale zdecydowanie niższą. Przykładowo, przesyłając 2000 kWh a odbierając 1600, opłata zostanie naliczona tylko na podstawie pomniejszonej mocy. Skutktuje to pobraniem opłaty mocowej, ale zauważalnie niższej.

Wybierając instalację off-grid, cała energia elektryczna trafia tylko i wyłącznie do prywatnych akumulatorów. W ten sposób, przesył energii przez sieć operatora w ogóle nie występuje. Korzystając z prywatnego magazynu energii, opłata mocowa nie może zostać naliczona. Warto jednak pamiętać, że instalacja tego typu jest o wiele droższa. Koszt utrzymania prywatnej infrastruktury są zdecydowanie większe niż sama opłata mocowa.

Autokonsumpcja fotowoltaiczna

Jednym z najlepszych sposobów, by ograniczyć opłatę mocową w systemie on-grid jest zwiększenie autokonsumpcji energetycznej. Na czym polega ten proces? Panele solarne generują najwięcej prądu w ciągu dnia, gdy promienie słoneczne mają wpływ na procesy fotowoltaiczne. Cała energia, która nie zostanie od razu wykorzystana, zostanie przesłana do akumulatorów po stronie operatora sieci energetycznej. W większości przypadków na bieżąco wykorzystuje się jedynie 30% generowanego prądu. Oznacza to, że pozostała energia będzie musiała zostać odebrana np. w nocy, zwiększając stawkę opłaty mocowej.

Jak zwiększyć autokonsumpcję? Zmiana nawyków i zwiększenie bieżącego zużycia prądu pozwoli zminimalizować opłatę mocową. Warto korzystać z urządzeń, które mają duże zapotrzebowanie w ciągu dnia, a nie wieczorem. Dobrym pomysłem jest między innymi pompa ciepła zasilana fotowoltaiką. Jeżeli inwestor posiada samochód elektryczny, również powinien rozważyć ładowanie pojazdu w dzień (o ile to możliwe).