Wiata PV

Przeglądając oferty instalacji fotowoltaicznych naszą uwagę może przykuć specyficzna konstrukcja. Prawdopodobnie to na co właśnie patrzymy to wiata PV, czyli awangardowy rodzaj instalacji fotowoltaicznej. Nie przypomina ona klasycznej instalacji fotowoltaicznej na gruncie, jednak ma z nią nieco wspólnego. Wiata pod panele fotowoltaiczne oferuje ekologiczny sposób na ładowanie pojazdów elektrycznych i wiele więcej.

Do czego służy wiata PV?

Wiata z paneli fotowoltaicznych to nowoczesny i innowacyjny sposób na zagospodarowanie wolnej przestrzeni w pobliżu domu. Panele solarne zamknięte w aluminiowej ramie, zabezpieczone z obu stron hartowanym szkłem przynoszą niepodważalne korzyści. Niecodzienny design i dbałość o ekologię podwyższy atrakcyjność działki, a dodatkowo zmniejszy koszty opłat za prąd. Jeżeli jest się właścicielem pojazdu elektrycznego, będzie to świetna konstrukcja którą można połączyć z modułem car-port, dzięki czemu zyskamy możliwość ładowania akumulatorów energią słoneczną. Wiata fotowoltaiczna jest całkowicie bezobsługowa, to znaczy, że zainstalowana raz będzie służyć od razu, bez potrzeby podejmowania dodatkowych akcji. Dodatkowo specjalistyczne oprogramowanie umożliwia analizę i optymalizację pracy układu.

Jaką moc generuje wiata PV?

W zależności od wybranego rozmiaru wiaty, ilości modułów, położenia geograficznego i wielu innych czynników moc uzyskana z wiaty PV może ulegać zmianie. W sprzyjających warunkach energia uzyskana z wiaty 1 kWp wystarcza na przejechanie samochodem elektrycznym 6 250km w ciągu roku (zakładając zużywanie 16 kWh na 100km). Najmniejsze dostępne wiaty mają jednak nieco większy rozmiar - 5 kWp. Energia uzyskana z takiego modułu pozwala przejechać aż 31250 km.

Kiedy zwraca się inwestycja w wiatę PV?

Koszt przejechania 6250 km w środowisku miejskim przez samochód elektryczny wiąże się z kosztami około 2 600zł (paliwo, serwis, płyny eksploatacyjne). Kupując wiatę 5 kWp (najmniejszy sugerowany rozmiar wraz z modułem do ładowania pojazdów) zapłacimy mniej więcej 40000zł. W związku z tym inwestycja zwróci się już po około trzech latach. Wiata pod fotowoltaikę po prostu się opłaca.

Wyceń fotowoltaikę