Fotowoltaika niskonapięciowa

Co to jest fotowoltaika niskonapięciowa? Amatorzy branży z pewnością rozpoznają ten termin. Okazuje się, że to nic innego jak instalacja oparta na mikroinwerterach. Czym różni się to rozwiązanie od klasycznej fotowoltaiki na dachu lub gruncie? Występuje kilka zasadniczych różnic, które mogą mieć wpływ nie tylko na generowane uzyski, ale też bezpieczeństwo pracy paneli. Dowiedz się więcej o wadach i zaletach fotowoltaiki niskonapięciowej i podejmij świadomy wybór, by instalacja fotowoltaiczna spełniała Twoje potrzeby.

Definicja fotowoltaiki niskonapięciowej

Instalacja fotowoltaiczna określana mianem niskonapięciowej to system, który umożliwia pracę paneli bez wykorzystania centralnego inwertera. W tym przypadku każdy panel posiada swój własny, niezależny mikrofalownik przekształcający prąd stały generowany w procesach fotowoltaicznych na prąd zmienny, wykorzystywany do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego. Ze względu na wykorzystane rozwiązanie, napięcie przepływające przez moduły jest o wiele niższe w porównaniu do klasycznego rozwiązania i osiąga zaledwie kilkadziesiąt woltów. Takie rozwiązanie zyskuje obecnie na popularności i coraz większa liczba doświadczonych instalatorów oferuje swoim klientom usługę montażu fotowoltaiki niskonapięciowej. Na rozwój technologii mają wpływ jej unikalne zalety, choć warto mieć na uwadze także pewne negatywy.

Aby lepiej zrozumieć działanie mikroinstalacji, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie czym tak właściwie jest mikroinwerter. Zasada działania tego urządzenia nie odbiega znacząco od klasycznego inwertera, jednak rozmiar sprzętu jest zdecydowanie mniejszy. Obsługuje także zdecydowanie niższe napięcia, dlatego zachodzi konieczność montażu urządzenia pod każdym posiadanym modułem. Wykorzystanie mikrofalowników zmusza inwestora do zakupu urządzenia do każdego panelu fotowoltaicznego, co nie w każdym przypadku okazuje się wadą.

Fotowoltaika niskonapięciowa a standardowa

Jakie są najważniejsze różnice między pracą tych systemów? Przede wszystkim, w klasycznych instalacjach z jednym inwerterem panele fotowoltaiczne są łączone szeregowo. Taka sytuacja sprawia, że praca całego szeregu paneli uzależniona jest od najsłabszego ogniwa. Występowanie punktowego zacienienia może obniżyć sprawność całego stringu, co ostatecznie przekłada się na straty w produkcji energii elektrycznej. Choć mogłoby się wydawać, że przed takimi sytuacjami chronią diody bocznikowe, ich działanie pozostawia wiele do życzenia i nie gwarantuje maksymalnej wydajności.

Fotowoltaika niskonapięciowa wykorzystuje wiele inwerterów, które łączone są ze sobą równolegle. Ich liczba uzależniona jest od ilości paneli, które tworzą mikroinstalację. Każdy mikroinwerter przekształca wygenerowany w nich prąd niezależnie od pozostałych paneli, dlatego generowane uzyski zawsze osiągają maksymalny możliwy w danym momencie poziom. Wybierając mikroinwertery, każdy panel staje się swojego rodzaju instalacją fotowoltaiczną w najmniejszej możliwej skali.

Kolejną znaczącą różnicą jest wysokość napięcia osiąganego w instalacji fotowoltaicznej. Standardowe rozwiązanie wiąże się z osiągnięciem nawet 1500V, które zgodnie z najnowszymi badaniami może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Zjawisko określane jako PID (Potential Induced Degradation), czyli degradacja poprzez indukowane napięcie powoduje stopniowe zmniejszanie się maksymalnej mocy panelu. Negatywem jest także duża różnica potencjałów między panelem a uziemioną ramą. Wysokie napięcie stanowi również podwyższone zagrożenie pożarem fotowoltaiki, choć w rzeczywistości rzadko do nich dochodzi. Wybierając mikroinwertery osiągane napięcie jest zdecydowanie mniejsze. Taka sytuacja pozytywnie wpływa na żywotność paneli i bezpieczeństwo pracy fotowoltaiki na dachu lub gruncie.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Zalety fotowoltaiki niskonapięciowej

Lista powodów, dla których warto zdecydować się na montaż fotowoltaiki z mikroinwertertami jest naprawdę długa. Inwestorzy decydujący się na takie rozwiązanie cenią sobie specyficzne funkcjonalności. O jakich cechach mowa?

  • Instalacja fotowoltaiczna z jednym modułem - wybór mikroinwerterów pozwala na maksymalne dostosowanie pracy systemu do potrzeb właściciela. W klasycznych systemach ograniczenie stanowią parametry inwertera, takie jak na przykład minimalne napięcie pojawiające się na wejściu. Fotowoltaika niskonapięciowa pozwala na generowanie uzysków już od pierwszego posiadanego panelu, gdy potrzeby inwestora nie są zbyt wymagające. Taka instalacja może zasilać na przykład oświetlenie ogrodowe. Mikroinwertery stosuje się także decydując na fotowoltaikę w bloku.
  • Łatwa rozbudowa - ze względu na większą niezależność paneli, instalacja może być modyfikowana o wiele prościej. Właściciel fotowoltaiki może swobodnie zwiększać lub zmniejszać ilość modułów, bez konieczności wymiany centralnego inwertera, który mógłby okazać się niedostosowany do aktualnie generowanego napięcia. Taka sytuacja nie ma miejsca wybierając mikroinwertery, ponieważ każdy panel stanowi wtedy odseparowaną od pozostałych instalację fotowoltaiczną.
  • Monitorowanie modułów - w klasycznych rozwiązaniach kontrola pracy poszczególnego panelu nie jest możliwa, dlatego odnalezienie wadliwego sprzętu w stringu bywa problematyczne. Inwertery centralne umożliwiają kontrolowanie tylko wyświetlanie informacji o pracy kompletnego systemu. W przypadku fotowoltaiki niskonapięciowej, właściciel może kontrolować uzyski z każdego modułu.
  • Optymalna praca - panele w systemie niskonapięciowym pracują niezależnie od siebie, dlatego zacienienie jednego z nich nie ma wpływu na pozostałe elementy instalacji. Dzięki temu, inwestor może cieszyć się z największych możliwych uzysków w każdej chwili, niezależnie od zacienienia lub nieregularnego rozmieszczenia modułów na dachu.
  • Długość gwarancji - większość producentów mikrofalowników oferuje aż do 25 lat gwarancji na poprawne funkcjonowanie urządzenia, w przeciwieństwie do klasycznych inwerterów, gdzie zabezpieczenie nie trwa dłużej niż 15 lat.

Wady fotowoltaiki niskonapięciowej

Jak charakterystyka pracy fotowoltaiki niskonapięciowej może zniechęcić inwestora do wyboru tego rozwiązania? Choć istnieje naprawdę sporo zalet, trzeba liczyć się także z pewnymi niuansami, które mogą być odbierane dość negatywnie.

  • Cena fotowoltaiki niskonapięciowej - zastosowanie mikroinwerterów zapewnia maksymalną elastyczność instalacji, ale wiąże się to z zauważalnie większym wydatkiem. Centralny inwerter to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, ale obsługuje wszystkie panele jednocześnie. Wybierając mikrofalowniki, trzeba zakupić dokładnie tyle urządzeń, ile modułów fotowoltaicznych.
  • Awaryjność mikrofalowników - niezależne inwertery zapewniają większą odporność na wysokie napięcie, jednak konieczność ich montażu w towarzystwie paneli fotowoltaicznych wystawie je na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Wrażliwa elektronika może źle reagować na wysoką wilgotność powietrza lub uszkodzić się w sytuacji występowania silnego wiatru albo temperatury.
  • Skomplikowane prace serwisowe - standardowy inwerter montuje się często w łatwo dostępnym miejscu. Zapewnia to nie tylko większe bezpieczeństwo dla elektroniki, ale też zwiększa szybkość serwisowania urządzenia. Wybierając mikroinwertery, technik zostanie zmuszony do kontrolowania pracy urządzenia na dachu. Z tego względu musi wyróżniać się odpowiednimi uprawnieniami, a dodatkowo prace stają się uzależnione od aktualnych warunków pogodowych.

Ceny fotowoltaiki niskonapięciowej

Ile kosztuje fotowoltaika niskonapięciowa? Czy montaż mikroinwerterów się opłaca? Okazuje się, że instalacja tego typu kosztuje nawet kilka tysięcy więcej niż klasyczna instalacja z jednym, centralnym falownikiem. Fotowoltaika o mocy 3kW z mikroinwerterami to wydatek rzędu 21 tysięcy złotych. W takiej sytuacji okres zwrotu kosztów wynosi nawet 13 lat. Wybierając standardową instalację, koszty instalacji nie powinny przekroczyć 18 tysięcy złotych, więc okres zwrotu kosztów skraca się do maksymalnie 11 lat. Jeżeli inwestorowi zależy na maksymalnej oszczędności, wybór fotowoltaiki niskonapięciowej może okazać się nieopłacalny. Warto pamiętać jednak o wszystkich wspomnianych wcześniej zaletach. Opłacalność tego typu instalacji zależy więc przede wszystkim od indywidualnych potrzeb.

Opinie o fotowoltaice niskonapięciowej

Aby przekonać się czy fotowoltaika niskonapięciowa jest opłacalna, internauci często poszukują opinii o fotowoltaice na różnego rodzaju forach czy grupach tematycznych. Ze względu na liczne wady i zalety instalacji, komentarze okazują się być bardzo zróżnicowane. Nie brakuje zachwalających sobie pracę fotowoltaiki entuzjastów mikrofalowników, ale też rozczarowanych właścicieli fotowoltaiki niskonapięciowej. Wszystko zależy od oczekiwań względem instalacji - jeżeli warunki montażowe są niesprzyjające do zastosowania klasycznego inwertera, lub rozmiar instalacji jest niewielki, istnieje spora szansa, że to właśnie mikrofalowniki okażą się najlepszym rozwiązaniem. W przeciwnym wypadku warto rozważyć tańsze alternatywy zwiększające wydajność pracy fotowoltaiki, na przykład optymalizatory. Odpowiednią decyzję powinien podjąć sam inwestor, a jeżeli jego wiedza nie pozwala na podjęcie odpowiedniego wyboru, lepiej pozostawić ją specjalistom. Doświadczeni instalatorzy, których można znaleźć w aktualnym rankingu wykonawców pomogą podjąć świadomą decyzję.