Instalacja fotowoltaiczna

Czym są zestawy fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to podstawowy fragment instalacji fotowoltaicznej. Nie jest to jednak element jedyny - w skład funkcjonującego zestawu fotowoltaicznego wchodzi wiele elementów. Każdy z nich powinien zostać zamontowany w sposób zgodny z obowiązującymi zasadami, by maksymalizować zyski i gwarantować bezpieczeństwo. Jakie segmenty składają się na dobrze wykonaną instalację fotowoltaiczną i jak przeprowadzić dobór instalacji fotowoltaicznej? Odkryj sekrety dobrze wykonanej instalacji PV!

Instalacje fotowoltaiczne

Instalacja pv, niezależnie od rozmiaru składa się z kilku niezbędnych segmentów. Ich ilość oraz technologia produkcji może prowadzić do różnicy w uzyskach, ale podstawowa zasada jest identyczna. Najważniejsze elementy instalacji fotowoltaicznej posiadane przez każdy zestaw fotowoltaiczny to przede wszystkim:

Składający się z tych elementów system fotowoltaiczny umożliwia generowanie prądu i zasilanie urządzeń na terenie całego gospodarstwa domowego. Istnieją oczywiście bardziej zaawansowane konstrukcje, na przykład takie, gdzie zamiast pojedynczego inwertera wykorzystuje się mikroinwertery, jednak podstawowe reguły pozostają identyczne. Wraz ze wzrostem skomplikowania rosną także ceny instalacji fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne

Bez paneli fotowoltaicznych nawet mała instalacja fotowoltaiczna nie mogłaby funkcjonować. Ich zadaniem jest generowanie prądu stałego w procesie fotowoltaicznym. Promienie słońca padające na krzemowe ogniwa wzbudzają przepływ elektronów, które przez busbary i pozostałe okablowanie trafiają do inwertera. Ilość wygenerowanego prądu, czyli moc fotowoltaiki zależy od wielu czynników, takich jak ilość paneli, ich sprawność, wydajność, temperatura pracy i wiele więcej. To, ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych również od nich zależy. Podejmując decyzję o inwestycji w fotowoltaikę, to właśnie panele podlegają najdogłębniejszej analizie. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące paneli fotowoltaicznych!

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Inwerter solarny

Najbardziej skomplikowane urządzenie w zestawie fotowoltaicznym to inwerter. Jego zadaniem jest przemiana prądu stałego z paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny, który można wykorzystywać do zasilania urządzeń elektrycznych. Instalacja inwertera umożliwia także przesył energii przez sieć operatora w przypadku instalacji on-grid (konieczny jest jeszcze dwukierunkowy licznik). Ze względu na pracę inwertera pod ciągłym napięciem, to najczęściej psujący się element instalacji. Warto zainwestować dodatkową sumę pieniędzy w przedłużoną gwarancję i sprzęt najlepszej jakości. Zestaw fotowoltaiki bez inwertera nie będzie w stanie generować energii!

Okablowanie

Inwestując w fotowoltaikę na lata, nie warto oszczędzać na przewodach. Ich poprawne podpięcie jest gwarancją bezpiecznego użytkowania przez cały okres funkcjonowania zestawu. Umiejętnie wykonana instalacja elektryczna minimalizuje również ryzyko pożaru, który mógłby w przeciwnym wypadku wygenerować olbrzymie straty, wydłużając okres zwrotu inwestycji. Instalacja paneli fotowoltaicznych nie może być wykonana w pośpiechu. Każdy kabel powinien zostać oznaczony i podwójnie skontrolowany przed oddaniem instalacji fotowoltaicznej do użytku. Warto zaufać sprawdzonym monterom i unikać najtańszych, podejrzanych ofert. Fotowoltaiczna instalacja wymaga czasu i dokładności.

Struktury montażowe

Panele fotowoltaiczne montowane zarówno na dachu, jak i na gruncie wymagają dodatkowej infrastruktury utrzymującej je w poprawnej pozycji. Nie jest dopuszczalne, aby panele leżały luzem na dachu lub wystawały poza jego obszar. Zastosowanie struktur montażowych umożliwia także optymalne dopasowanie kątów nachylenia paneli do szerokości geograficznej, maksymalizując zyski. Umiejętnie wykonana instalacja będzie generować zadowalające uzyski nawet w przypadku paneli ze średniej półki. To kolejny powód, dla którego warto zaufać profesjonalnym monterom. Osoby posiadające wiedzę z zakresu montażu elektryki mogą jednak wykonać instalację samodzielnie.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Podstawową informacją, której poszukują inwestorzy jest ile kosztuje założenie paneli słonecznych. Koszt instalacji fotowoltaicznej będzie różnić się w zależności od ilości oraz jakości zakupionych paneli. Trzeba również pamiętać o zakupie dobrej jakości inwertera i dodatkowej infrastruktury. Koszt montażu paneli fotowoltaicznych nie jest liczony oddzielnie od pozostałych komponentów. Nie można zapominać o wycenie za projektowanie instalacji fotowoltaicznych. Montaż zestawu fotowoltaicznego również będzie nieco kosztować, szczególnie w przypadku, gdy inwestora interesuje przedłużona gwarancja. Na szczęście w większości przypadków możliwym jest skorzystanie z rządowego dofinansowania w postaci licznych programów. Warto sprawdzić dokładne koszty instalacji fotowoltaicznej by wiedzieć, jakiego wydatku się spodziewać.

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego

Najczęściej zestaw fotowoltaiczny 5kw (standard dla domów jednorodzinnych) zamyka się w granicach 20-30 tysięcy złotych. Mniej wymagającym gospodarstwom wystarczy instalacja fotowoltaiczna 2 kW, której koszt wyniesie nie więcej niż 10 tysięcy złotych. Inwestując w taki wariant jak fotowoltaika 10kw cena może jednak znacznie wzrosnąć. Decydując się na wieloletnią inwestycję jaką jest instalacja fotowoltaiczna koszt nie powinien odgrywać jednak najważniejszej roli - rosnące ceny prądu gwarantują satysfakcję z podjętej decyzji. Domy jednorodzinne mogą ubiegać się o niemal wszystkie formy finansowego wsparcia.

Maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej

Nie istnieje górna granica narzucająca jaki rozmiar instalacji jest maksymalny. W zależności od poziomu mocy, zmienia się jednak charakter instalacji. Od mocy uzależnione są także rządowe programy. Instalacje fotowoltaiczne powyżej 6 5 kw nie mają natomiast większego znacznia w tym kontekście. Różnice pojawiają się dopiero powyżej 10kW. Jak przedstawiają się najważniejsze progi w fotowoltaice?

  • Instalacja 0-10kW - możliwość skorzystania z rządowych programów udzielających finansowego wsparcia, odjęcie 3000zł od kosztów inwestycji oraz ulga podatkowa. Instalacja on-grid pozwala na odbiór 80% nadwyżek energetycznych przesłanych do operatora całkowicie za darmo. To optymalny rozmiar instalacji dla gospodarstw domowych.
  • Instalacja 10-50kW - W systemie on-grid upoważnia do odbioru 70% nadwyżek energetycznych przesłanych do operatora. Przykładem może być fotowoltaika 20kW, ale to rzadko wybierana opcja. Częściej taki rozmiar fotowoltaiki można spotkać w instalacjach dla biznesu.
  • fotowoltaika 50kW w górę - Instalacja staje się farmą fotowoltaiczną. Nie jest możliwe odbieranie prądu od operatora sieci za darmo - nadwyżki są sprzedawane zgodnie z systemem aukcyjnym. Pozwala on na skup energii z OZE przez państwo po wyższej cenie niż rynkowa.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Instalacja fotowoltaiczna na dachu

Standardowym rozwiązaniem jest zamontowanie zestawu fotowoltaicznego na dachu. Przestronna powierzchnia każdego domu, najmniej narażona na oddziaływanie cienia stwarza idealne warunki do generowania prądu w panelach fotowoltaicznych. Koszt instalacji fotowoltaicznej 5kw jest wtedy zoptymalizowany. Problemem na jaki można się natknąć jest jednak kierunek, w którym zwrócony jest budynek. Panele osiągają najlepsze uzyski, gdy ich powierzchnia jest zorientowana na południe. Co w przypadku, gdy dach posiada bardzo nieregularne kształty, jest zacieniony lub zwrócony w niekorzystną stronę? Warto rozważyć instalację fotowoltaiki na gruncie.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie

Fotowoltaika na gruncie jest rozwiązaniem polecanym między innymi rolnikom, lub inwestorom gotowym na zakup większej ilości paneli. Jako alternatywa do montażu paneli na dachu jest nieco droższa, ze względu na konieczność wykorzystania dodatkowej infrastruktury podtrzymującej panele. Fotowoltaika na działkę oferuje w zamian całkowitą niezależność od kształtu dachu. Uziemienie instalacji fotowoltaicznej staje się również banalnie proste. Uziemienie instalacji pv to ważny element, którego nie można pominąć. Panele mogą zostać również skierowane w optymalną stronę. Warunkiem koniecznym jest jednak posiadanie dostępu do wystarczającego rozległego obszaru, bez cienia. Z tego powodu określa się go jako idealny zestaw fotowoltaiczny na działkę. Podejmując decyzję o inwestycji w fotowoltaikę warto rozważyć wszystkie aspekty poprawego wykonania montażu. Instalacje PV wykonane ze zbytnim pośpiechem mogą generować straty zamiast zysków.

Moc instalacji fotowoltaicznej

W zależności od zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego lub przeznaczenia instalacji, może ona generować moc na określonym przez ilość paneli poziomie. Systemy fotowoltaiczne mają różne przeznaczenie. Przykładowo instalacja fotowoltaiczna 10 kw będzie dwukrotnie pokrywać standardowe zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, ale to zdecydowanie za mało by zyskać tytuł farmy fotowoltaicznej. Zestaw fotowoltaiczny 10kw jest również granicą, której przekroczenie zmniejsza ilość możliwej do odebrania energii z sieci operatora. Standardowo prosumenci mają możliwość odebrać aż 80% nadwyżek, w przypadku fotowoltaiki 10kw będzie to jednak wartość 70%. Trzeba także pamiętać, że im więcej paneli, tym większe koszty należy ponieść. W większości przypadków fotowoltaika 3kw również będzie generować zadowalające uzyski. Instalacja fotowoltaiczna 3 kW zaspokaja aktualne potrzeby małego gospodarstwa domowego. Nie można jednak zapominać, że na przestrzeni lat zapotrzebowanie energetyczne może się zwiększyć, więc lekka nadwyżka w postaci fotowoltaiki 5kw jest popularniejszym rozwiązaniem.

Ile paneli na..

Na etapie planowania inwestycji, często zadawanym pytaniem jest ile paneli fotowoltaicznych na 4kW, 5kW i wiele więcej. Na odpowiedź ma wpływ wiele czynników, takich jak rozmiar panelu konkretnego producenta, jego moc oraz wydajność. Rozważając standardowej jakości moduły, można spekulować około 3 panele na 1kW. Na tej podstawie obliczenie kosztu inwestycji w pozostałe panele staje się banalnie proste. Analogicznie, na zestaw fotowoltaiczny 4kw mocy konieczne będzie zakupienie około 12 paneli fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne 10kw to z kolei aż 30 sztuk jednakowych produktów. W przypadku takim jak instalacja fotowoltaiczna 10 kw cena bywa zbyt duża dla standardowego prosumenta. Jaka fotowoltaika ogrzeje dom 140m2? Szacowane wydatki to około 32 tysiące złotych, więc potrzebne będzie około 6-7 kW mocy. Wiąże się to z zakupem 18-21 paneli.

Odbiór instalacji fotowoltaicznej

Kluczowym elementem kończącym procesy montażowe jest odbiór instalacji fotowoltaicznej. Jego celem jest ustalenie, czy kostrukcja została wykonana w sposób zgodny z obowiązującymi normami i zasadami. Pominięcie podstawowych zasad może prowadzić do pożarów, obniżonej wydajności czy nawet porażenia prądem. Odbiór może wykonać osoba uprawniona, posiadająca rozległą wiedzę oraz kwalifikacje z dziedziny montażu fotowoltaiki. Co podlega ocenie w czasie kontroli? Przede wszystkim strona DC i AC, rozwiązania powiązane z ochroną przeciwpożarową, rezystancja, i funkcjonalność. Dokonuje się także pomiar prądu. Każdy kontrolowany element zostaje odnotowany w dokumentacji, na podstawie której generuje się protokół odbioru.