Montaż off-grid

Zdecydowanie się na montaż instalacji w systemie off-grid umożliwi Ci osiągnięcie pełnej niezależności energetycznej, jednak wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Dowiedz się czy to najlepszy wybór dla Ciebie!

Na czym polega montaż off-grid?

Ten system montażu sprawdza się, gdy potrzebne są panele fotowoltaiczne na działkę położoną w niedostępnym terenie. Wybierając to rozwiązanie, instalacja fotowoltaiczna nie zostaje podpięta do sieci żadnego operatora. Zamiast tego energia trafia bezpośrednio do akumulatora, umożliwiając nam magazynowanie nadwyżek wyprodukowanego prądu. Jest to największa zaleta instalacji off-grid gwarantująca nam niezależność energetyczną. To najlepsze rozwiązanie gdy zależy nam na zaopatrzeniu w prąd budynek trudno dostępny innymi metodami. Uodparniamy się również na częste awarie innych operatorów sieci - cała infrastruktura pracuje tylko na naszą korzyść.

Czy się opłaca?

Instalacja tego typu jest zdecydowanie droższą opcją niż klasyczna on-grid, ze względu na konieczność zakupu odpowiednich akumulatorów. Wykorzystane w nich technologie muszą gwarantować niezawodność pracy więc ceny mogą osiągać nawet kilkaset tysięcy złotych. Zdecydowanie nie jest to wybór dla każdego. Dodatkowo każdy system tego typu wymaga indywidualnego zaprojektowania, by zmaksymalizować osiągi naszych paneli. Trzeba również wziąć pod uwagę czas pracy wszystkich urządzeń wyłącznie na akumulatorze by odpowiednio wybrać ich pojemność. Dołączanie nieplanowanych elementów może wpłynąć na pracę całego systemu.

Kiedy powinienem wybrać ten system?

Jeżeli lokalizacja w której chcesz zainstalować fotowoltaikę nie ma utrudnionego dostępu do sieci nie będzie to opłacalny wybór. Koszty akumulatorów mogą okazać się zbyt wysokie i nasza inwestycja może się nie zwrócić. W przypadku gdy Twoja lokalizacja ma ograniczony dostęp do sieci (np. schronisko górskie) i zależy ci na niezależności energetycznej warto rozważyć zakup instalacji w systemie off-grid.