PGE fotowoltaika
PGE Fotowoltaika
19 października 2021
Fotowoltaika do grzania wody
Fotowoltaika do grzania wody
27 października 2021

Fotowoltaika na dachu

Instalacja fotowoltaiczna na dachu to standardowe rozwiązanie w branży Odnawialnych Źródeł Energii. Dach to najbardziej opłacalny wybór dla prosumentów, których warunki nie ograniczają generowania elektryczności w procesach fotowoltaicznych. Brak zacienienia, możliwość wykorzystania pustej powierzchni i uzyskania optymalnych kątów nachylenia bez dodatkowych konstrukcji wspierających sprawiają, że rzadko decydują się inną metodę montażu. Sprawdź co musisz wiedzieć, by cieszyć się instalacją fotowoltaiczną na dachu!

Fotowoltaika - montaż na dachu

Co trzeba wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o instalacji paneli? Istnieje kilka czynników, które mogą mieć znaczenie w kwestii opłacalności inwestycji:

  • Kierunek dachu - dach budynku musi być skierowany w odpowiednią stronę, by instalacja była opłacalna. W przeciwnym wypadku konieczne będzie zastosowanie dodatkowych urządzeń - optymalizatorów, mikroinwerterów lub trackerów. Alternatywą pozostaje zmiana całego typu instalacji i wybór fotowoltaiki na gruncie.
  • Kąt nachylenia dachu - gdy kąt nachylenia dachu znajduje się w zakresie 25-35 stopni, regulacja nachylenia paneli nie będzie konieczna.
  • Kształt dachu - istnieje wiele konstrukcji dachów, a nie wszystkie z nich idealnie nadają się do montażu paneli fotowoltaicznych.
  • Pokrycie dachu - nie wszystkie powierzchnie sprzyjają montażowi paneli fotowoltaicznych.
  • Maksymalne obciążenie dachu - każda konstrukcja charakteryzuje się takim parametrem jak maksymalne obciążenie. Podejmując decyzję o inwestycji w fotowoltaikę, trzeba wziąć pod uwagę także masę paneli.

Fotowoltaika - kierunek dachu

Orientacja połaci dachu ma kluczowe znaczenie w generowanych przez panele fotowoltaiczne uzyskach. Najkorzystniejszą opcją będzie montaż na powierzchni skierowanej w stronę południową. W polskich warunkach geograficznych to właśnie ten kierunek zapewnia dostęp do największej ilości promieni słonecznych w ciągu dnia. Większość domów posiada jednak dachy skierowane w kierunku wschód-zachód. Mimo wszystko różnica w uzyskach nie jest aż tak wielka. Fotowoltaika zamontowana na dachu w stronę wschodnią lub zachodnią generuje uzyski mniejsze o około 10%.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Kąt nachylenia dachu - fotowoltaika

Drugim aspektem, który może mieć wpływ na czas zwrotu kosztów inwestycji jest kąt nachylenia dachu. Najbardziej optymalne warunki do generowania elektryczności zapewniają panele pochylone o 35 stopni. Gdy stopień nachylenia dachu pokrywa się z tą wartością, prosument może liczyć na zadowalające uzyski. Odchylenie od tej wartości o 15 stopni powoduje różnice w uzyskach na poziomie kilku procent.

Co w przypadku, gdy kąt nachylenia dachu znacząco odbiega od zalecanych 35 stopni? Instalacja fotowoltaiczna będzie musiała zostać skorygowana. Pomagają w tym stelaże wsporcze, które są jednak dodatkowym wydatkiem. Zwiększanie kosztów montażu nie zmniejsza jednak stopnia opłacalności fotowoltaiki dla domu.

Kształt dachu

W przypadku instalacji fotowoltaicznej, kąty nachylenia mają szczególne znaczenie. Niektóre konstrukcje dachowe bardziej sprzyjają montażowi paneli niż alternatywne rozwiązania. Jaki dach wybrać, planując budowę domu z fotowoltaiką?

  • Fotowoltaika na dachu płaskim -(nachylenie 0 stopni) również jest możliwa. W takim przypadku należy zakupić kompletne stelaże korygujące, na których montuje się panele. Solidna konstrukcja składająca się z ogniw ułożonych na szynach, które z kolei montowane są na aluminiowych ekierkach (profilach) umożliwi nachylenie paneli w dowolny sposób. Taka konstrukcja obciążana jest dodatkowo z pomocą betonowych bloków, jeżeli sama masa paneli okaże się niewystarczająca. W pewnych przypadkach można więc uznać dachy płaskie za konstrukcje oferujące większą swobodę. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednich odstępach między panelami, by same dla siebie nie wytwarzały cienia.
  • Fotowoltaika na dachu kopertowym - w przypadku tego dachu uzyskanie jednolitego nasłonecznienia nie jest możliwe. Taka sytuacja nie sprzyja poprawnej pracy paneli - połączone szeregowo urządzenia są uzależnione zawsze od najsłabszego ogniwa. Gdy jeden panel jest bardziej zacieniony od pozostałych, cała instalacja obniża swoją wydajność. Montaż na dachu kopertowym jest możliwy tylko wtedy, gdy panele zostają zamontowane na jednej stronie budynku.
  • Fotowoltaika na dachu jednospadowym - w branży fotowoltaicznej to właśnie ten typ konstrukcji dachu jest uznawany za najlepszy. Gdy dach jest skierowany na południe, a jego kąty nachylenia pokrywają się z zalecanym standardem, prosument może spodziewać się stabilnego nasłonecznienia. Takie warunki sprzyjają generowaniu uzysków z paneli fotowoltaicznych przez cały rok.
  • Fotowoltaika na dachu dwuspadowym - gdy inwestor zdecyduje się na montaż paneli na dachu dwuspadowym, generowane uzyski będą na podobnym poziomie co w przypadku dachu jednospadowego (o ile pozostaje skierowany w stronę południową). Jeżeli analiza wykaże, że możliwe jest generowanie energii na opu połaciach dachu, panele będzie można zamontować po obu stronach budynku.
  • Fotowoltaika na dachu wielospadowym - to rozwiązanie sprawia inwestorom wiele problemów. Choć montaż instalacji nadal jest opłacalny, panele w wielu przypadkach będą musiały zostać zainstalowane w sporej odległości od siebie i na różnorodnych płaszczyznach. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie mikroinwerterów lub optymalizatorów.

Fotowoltaika - powierzchnia dachu

Każdy dach pokryty jest konkretnym rodzajem materiału. Wybrane rozwiązanie może mieć wpływ na stopień trudności montażu fotowoltaiki, a co za tym idzie zwiększenie lub zmniejszenie kosztów. Istnieje grupa materiałów, na których żaden instalator nie podejmie się próby montażu - stwarzałoby to zagrożenie dla mieszkańców. Niebezpieczeństwo obejmuje dachy wykonane z takich materiałów jak:

  • Azbest
  • Pleksa
  • Ondulina
  • Eternit
  • Poliwęglany

W przypadku pozostałych materiałów i metod pokrycia nie powinno być znaczących problemów. Na jakim dachu można montować fotowoltaikę?

  • Fotowoltaika na dachówce - wykonanie instalacji na tego typu pokryciu nie stanowi wyzwania dla doświadczonych instalatorów. W tym przypadku do montażu wykorzystuje się specjalne haki lub stalowe uchwyty.
  • Dach z blachodachówki - podobnie jak w przypadku dachówki, instalacja fotowoltaiczna na blachodachówce jest dozwolona i prosta. Do mocowania instalacji zostaną wykorzystanie uchwyty ze stali lub dwugwinty.
  • Montaż paneli na betonie - nie występują żadne przeciwskazania do montażu paneli fotowoltaicznych na powierzchniach betonowych. Solidna konstrukcja umożliwi montaż paneli o sporej masie. Z tego powodu fotowoltaika na dachu bloku staje się możliwa.
  • Fotowoltaika na dachu z papy - podobnie jak w przypadku instalacji na betonie, fotowoltaika na dachu z papy nie jest wykluczona. Instalatorzy nie powinni zgłaszać w związku z tym rodzajem pokrycia żadnych uwag. Panele słoneczne na papie będą generować uzyski tak samo satysfakcjonujące prosumentów jak w innych rozwiązaniach.
  • Dach z blachy trapezowej - ten rodzaj montażu nie jest tak prosty jak w przypadku innych pokryć, ale nadal możliwy. Konieczny stanie się zakup dostosowanych do tego zadania uchwytów.

Fotowoltaika - obciążenie dachu

Panele fotowoltaiczne różnych producentów różnią się między sobą wymiarami i masą. Instalacja ogniw słonecznych na dachu wiąże się z dołożeniem dodatkowego obciążenia na konstrukcję. Warto zapoznać się z zapisami zawartymi w projekcie konstrukcji dachu, by ustalić jakie maksymalne obciążenie może przyjąć dach i czy przewiduje się dla niego montaż paneli słonecznych. Jeżeli nie, koniecznym okaże się kontakt z projektantem dachu lub analiza profesjonalisty od instalacji fotowoltaicznych. W większości przypadków masa paneli nie powinna stanowić problemu - każdy dach ma zaplanowany pewien zapas obciążenia, ze względu na pokrywający go sezonowo śnieg.

Fotowoltaika zamiast dachu

Sposobem na uniknięcie problemów z obciążeniem dachu instalacją fotowoltaiczną jest zastosowanie dachówek fotowoltaicznych. Niewielkie panele zamontowane w większej ilości mogą skutecznie zastępować pokrycie dachowe, generując przy tym zadowalające uzyski. To także sposób na zwiększenie walorów estetycznych fotowoltaiki dla domu.