Fotowoltaika na dachu
Fotowoltaika na dachu
22 października 2021
Ogrzewanie domu fotowoltaiką
Ogrzewanie domu fotowoltaiką
27 października 2021

Fotowoltaika do grzania wody

Energia elektryczna wygenerowana w panelach słonecznych może być wykorzystywana w dowolny sposób. Aż 70-80% przesyłanych nadwyżek prądu można odebrać w późniejszym terminie całkowicie za darmo. Aktualny system prosumencki sprawia, że fotowoltaika dla domu jest naprawdę opłacalna. Największą oszczędność przynosi jednak wykorzystywanie jej w jak największym stopniu, zanim jeszcze trafi do sieci dystrybutora. Zużywanie energii na własne potrzeby nazywa się autokonsumpcją, a jednym z najlepszych sposobów na jej zwiększanie jest wykorzystywanie fotowoltaiki do grzania wody. Czy fotowoltaika ogrzeje dom? Dowiedz się jak zasilić grzałkę w bojlerze dzięki panelom słonecznym i sprawdź, czy fotowoltaika do CWU Ci się opłaca!

Fotowoltaika - ogrzewanie wody

Ogrzewanie wody prądem z fotowoltaiki nie musi być wyzwaniem. Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody CWU nie różni się zasadami swojego działania od innych instalacji. Wygenerowany w panelach prąd trafia do inwertera, a następnie do podpiętej w instalacji grzałki bojlera. W ten sposób energia słoneczna zasila urządzenie w ten sam sposób, jak gdyby pobierało zasilanie z sieci lokalnego dystrybutora elektryczności.

Kluczowym zagadnieniem jest jednak dobór odpowiedniej pojemności bojlera do rozmiaru instalacji fotowoltaicznej. Zbyt duża objętość sprawi, że woda nie będzie miała możliwości się ogrzać w wystarczająco szybkim tempie (przynajmniej nie na zasadach autokonsumpcji). Niezbędnym elementem takiego systemu jest termostat, regulujący temperaturę wody również wtedy, gdy uzyski są zadowalające i na tyle duże, że byłoby możliwe zagotowanie CWU.

Instalacje mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie do podgrzewania wody, ale nic nie stoi na przeszkodzie by dołączyć grzałkę do kompletnego systemu zasilającego całe mieszkanie. Różnice występują wyłącznie w ostatecznym koszcie instalacji - gdy fotowoltaika będzie mieć więcej zastosowań niż podgrzewanie CWU, jej rozmiar będzie musiał być znacznie większy.

Częstym wyborem inwestorów zainteresowanych ogrzewaniem wody z fotowoltaiki są instalacje off-grid, które nie zostają podpięte do żadnej zewnętrznej sieci. Energia z paneli zasila wtedy grzałkę do CWU, a pozostałe nadwyżki trafiają do odpowiednio zabezpieczonych magazynów energii. Jeżeli nie zdecydują się na instalację magazynu, woda będzie podgrzewana tylko wtedy, gdy panele generują elektryczność.

Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody - jaki schemat?

Inwestor który potrzebuje fotowoltaiki tylko i wyłącznie do podgrzewania wody, powinien wybrać instalację off-grid. Koszt jej wykonania będzie zdecydowanie niższy - uwarunkowane jest to faktem, że do zasilenia grzałki potrzeba zdecydowanie mniejszej mocy instalacji. Takie rozwiązanie nie wiąże się także z koniecznością zgłoszenia instalacji do operatora sieci. By zapewnić sobie sprawną pracę instalacji, trzeba będzie jednak zainwestować dodatkową kwotę w akumulatory przechowujące nadwyżki. W przeciwnym wypadku podgrzewanie wody nocą będzie niemożliwe.

Jeżeli inwestycja ma zasilać także inne urządzenia, lepiej postawić na schemat on-grid. Zapewnienie sobie darmowej elektryczności dzięki systemowi opustów to najbardziej oszczędny sposób na podgrzewanie wody. Brak konieczności zakupu dodatkowych akumulatorów to mniejsze ryzyko awarii całego systemu.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej do podgrzewania wody?

Najczęściej wybierane grzałki 2500-3000W zostaną zasilone wykorzystując jedynie kilka paneli. Wybierając panele niższej jakości i charakteryzujące się mniejszym poziomem mocy (na przykład 280W), trzeba będzie ich kupić około siedmiu. Stawiając na sprzęt lepszej jakości, jeden panel może osiągać moc nawet 400W. W takim przypadku wystarczy zakup nie więcej niż pięciu paneli, co jest korzystną opcją w przypadku ograniczonej przestrzeni. Do zasilenia grzałki potrzeba mocy na poziomie 2-4kW.

Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny do podgrzewania wody?

Podstawowym elementem takiej instalacji są panele fotowoltaiczne. W zależności od rozmiaru bojlera, będzie ich od około czterech do dziesięciu. Technologia produkcji paneli pozostaje wyborem inwestora. Wybierając system off-grid można zakupić także przetwornicę napięcia zamiast inwerterta - jej działanie jest podobne, ale samo urządzenie jest znacznie tańsze. Dodatkowe ciepło można uzyskać podpinając fotowoltaikę do ogrzewania podłogowego. Wspomniane wcześniej przetwornice w większości przypadków będą w stanie zasilić nie tylko grzałkę, ale też maty grzewcze a nawet dwa bojlery. Bardziej zaawansowany sprzęt pozwoli na inteligentną kontrolę mocy grzałki - funkcja MPPT. Taki system pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać energię z paneli, zwiększając autokonsupcję. Kompletny zestaw powinien zawierać również odpowiednie przewody - zakończone MC4 i konektorami oczkowymi.

Kolektory czy fotowoltaika do podgrzewania wody?

Nieco starszym i znanym rozwiązaniem jest wykorzystywanie kolektorów do pogrzewania CWU. Okazuje się jednak, że w Polskich warunkach lepiej sprawdza się fotowoltaika. Uwarunkowane jest to faktem, że kolektory nie pracują z zadowalającą wydajnością w niskich temperaturach. Panele słoneczne generują uzyski również zimą. Choć ich wydajność jest wtedy zdecydowanie niższa, nadal sprawdzają się nieporównywalnie lepiej od kolektorów. Niska temperatura sprzyja pracy paneli fotowoltaicznych - do pracy potrzebują tylko promieni słonecznych.

Ile kosztuje zestaw do grzania wody?

Na rynku można znaleźć wiele ofert, różniących się między sobą ilością modułów, generowaną mocą oraz wykorzystanym sprzętem. Średnia cena za kompletną instalację wynosi 5200zł, co oznacza że za 1kW zestawu fotowoltaicznego do CWU przyjdzie zapłacić 1650zł (nie uwzględniając kosztów montażu i konstrukcji wspierającej).