Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Inwestycja w panele słoneczne wiąże się z pewnymi zobowiązaniami których nie sposób uniknąć. Jeżeli inwestorowi zależy na maksymalnej wydajności instalacji, konieczne będzie skrupulatne czyszczenie jej powierzchni. Nie należy jednak zajmować się tym osobiście bez odpowiedniego przygotowania. Zwykła szczotka i woda często nie wystarczy. Występuje również zwiększone ryzyko wypadku. Nieumiejętne czyszczenie może zakończyć się uszkodzeniem paneli, warto więc zaufać specjalistom. Mycie paneli fotowoltaicznych to odpowiedzialność z którą trzeba się liczyć.

Dlaczego panele się brudzą?

Najczęstszymi zabrudzeniami są spaliny, pyłki, liście, drobiny kurzu, mech i porosty. Nawet najbardziej niepozorne zanieczyszczenia obniżają sprawność paneli, ponieważ blokują dostęp promieni słonecznych - paliwa mikroelektrowni. Prawie każdy producent świadczący usługi fotowoltaiczne ma w ofercie również cykliczne czyszczenie naszej instalacji. Warto zwrócić na to uwagę podpisując umowę. Jeżeli jednak umknęło to naszej uwadze, możemy skorzystać z usług innej specjalistycznej firmy zajmującej się czyszczeniem paneli wykorzystując specjalistyczne środki. Z czego składa się zestaw do mycia paneli fotowoltaicznych? Przede wszystkim wykorzystuje się specjalną, teleskopową szczotkę, umożliwiającą łatwy dostęp do wysoko położonych modułów. Gotowe zestawy mogą zawierać dodatkowe, wymienne końcówki, by jeszcze bardziej zwiększyć dokładność czyszczenia.

Mycie paneli fotowoltaicznych cena

Większość instalatorów fotowoltaiki ma w swojej ofercie również czyszczenie paneli PV. Decydując się na zakup takiej usługi, można liczyć na najwyższą jakość i dokładność. Wadą bywa jednak cena - nawet do 20 złotych za każdy metr kwadratowy. Nie każdy może sobie pozwolić na tak regularny wydatek. Mycie fotowoltaiki może być przeprowadzone samodzielnie, zachowując odpowiednie zasady bezpieczeństwa.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Jeżeli jednak inwestorowi zależy na samodzielnym wykonaniu czyszczenia, lub zanieczyszczenia nie są znaczące, można wyczyścić panele samodzielnie. Najlepsza do tego celu będzie woda destylowana i miękka gąbka. Można również wykorzystać płyn do mycia szyb lub ocet. Najważniejsze jednak jest by nie stosować wody z kranu, która mogłaby zostawić osad. Trzeba też uważać, by nie postawić przypadkiem kroku na module, ponieważ będzie to skutkować jego uszkodzeniem. Panele najczęściej brudzą się wiosną i wczesnym latem, w okresie pylenia drzew. W przypadku problemu z ptasimi odchodami powinniśmy jak najszybciej się ich pozbyć. Mogą być one silnie korozyjne i istnieje możliwość punktowego osłabienia układu.

Panele ze zraszaczami

Wyjątkowo bezpieczną ale i bardziej kosztowną opcją są panele fotowoltaiczne ze zraszaczami które sprawiają że czyszczą się one same. Często pracują w dwóch trybach, mogą spłukiwać je samą wodą lub też wodą z dodatkiem specjalnego płynu czyszczącego dla maksymalnej wydajności. Ułatwia to zarządzanie swoimi panelami, jednak to dodatkowy element o który trzeba dbać by się nie uszkodził. Jest to więc kolejny wybór który trzeba podjąć gdy podejmuje się decyzję o rodzaju własnej fotowoltaiki.