Kalkulator fotowoltaiki online

Chciałbyś zainwestować w fotowoltaikę, ale wiesz czy Ci się to opłaca? Skorzystaj z darmowego kalkulatora fotowoltaiki online i dowiedz się ile wydasz na instalację! To wygodne narzędzie ułatwia analizę kosztów inwestycji krok po kroku. Po prostu wprowadź wymagane dane, a kalkulator sam obliczy wydatki oraz przedstawi Ci najważniejsze informacje. Przeanalizuj opłacalność i sprawdź, czy fotowoltaika jest dla Ciebie! Gdy nie wiesz jaka moc fotowoltaiki kalkulator zna odpowiedź.

Jak działa kalkulator fotowoltaiki?

Program do obliczania fotowoltaiki można inaczej nazwać kalkulatorem. Podstawowym zadaniem kalkulatora jest określanie wielkości instalacji fotowoltaicznej, która pokryłaby zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego. W tym celu należy podać kwotę, jaką miesięcznie płaci się w postaci rachunku za prąd. Pozwala to określić zużycie prądu w ciągu roku, a na jego podstawie wyznaczyć sugerowany rozmiar instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika kalkulator udziela odpowiedzi na pytania związane z kosztami instalacji od ręki.

Znając zapotrzebowanie energetyczne, można określić orientacyjną cenę jaką przyjdzie zapłacić za instalację. Bierze ona pod uwagę nie tylko cenę paneli solarnych, ale też inwertera, kosztów montażu i gwarancji. Z tego względu, w zależności od cennika usług wybranego montera realne koszty mogą odbiegać od uzyskanego wyniku. Podana wartość to spodziewany wydatek przy sprzęcie średniej jakości. Możliwe jest również określenie powierzchni instalacji, uśredniając rozmiary standardowych paneli fotowoltaicznych o 60 ogniwach.

Jakie czynniki mają wpływ na opłacalność inwestycji?

Wypełniając formularz, poza podaniem miesięcznego rachunku konieczne jest również uzupełnienie pól dotyczących warunków na dachu. Odpowiednie kąty nachylenia są konieczne do uzyskania zadowalających uzysków. Dachy nietypowe generują zwiększone koszty w postaci dodatkowej infrastruktury. Niekorzystne skierowanie dachu (np. na północ) znacząco obniża opłacalność inwestycji - panele nie mają wtedy dostępu do promieni słonecznych w takiej samej ilości jak po stronie południowej. Kluczowe znaczenie ma jednak zacienienie - zbyt duża ilość cienia może całkowicie zaniżyć wynik, ponieważ do generowania prądu konieczne jest bezpośrednie wystawienie paneli na słońce. Idealne warunki do montażu fotowoltaiki to:

  • Dach skierowany na południe
  • Kąt nachylenia dachu 25-35 stopni
  • Brak cienia padającego na panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika kalkulator 2021 - jak pokryć koszty instalacji?

Istnieje wiele metod inwestycji w fotowoltaikę. Najłatwiejszą z nich jest pokrycie kosztów instalacji całkowicie z własnej kieszeni. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z pomocą przychodzą liczne formy finansowego wsparcia. Decydując się na instalację on-grid, o rozmiarze nie większym niż 50kW można skorzystać z programu "Mój Prąd" lub "Czyste powietrze", co pozwoli odjąć od kosztów instalacji 3000zł oraz stworzy możliwość skorzystania z ulgi podatkowej.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, coraz więcej banków zaczyna przygotowywać specjalną ofertę kredytu na fotowoltaikę. Ich nietypowe warunki i korzystne oprocentowanie mają zachęcać do termomodernizacji budynku. Tego typu kredyty są chętnie udzielane - banki wiedzą, że fotowoltaika to pewna inwestycja.

Kiedy zrezygnować z fotowoltaiki?

W przypadku uzyskania wyniku mniejszego niż 40/100, warto zacząć rozważać, czy fotowoltaika faktycznie się opłaca. W przypadku gdy dach skierowany jest na północ, a dodatkowo posiada nieodpowiednie kąty nachylenia, panele mogą nie generować zadowalających uzysków. Wykonanie instalacji nie przestaje być możliwe, jednak koniecznie jest zamontowanie dodatkowej infrastruktury, która pozwolić ustawić panele w najlepszy możliwy sposób. Wiąże się to z kolei z dodatkowymi kosztami.

Fotowoltaikę na dachu odradza się również w przypadku występowania dużego zacienienia. Bez dostępu promieni słonecznych, fotowoltaika nie generuje wystarczających uzysków by w całości pokryć zapotrzebowanie energetyczne. Jedynym rozwiązaniem staje się wtedy instalacja kosztownych prowadnic, które pozwolą panelom podążać za słońcem. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na dodatkowe wydatki. Lepszym rozwiązaniem byłoby rozważenie wykonanie instalacji na gruncie.

Co w przypadku, gdy nie poda się wszystkich wartości?

Kalkulator fotowoltaiczny sprawdza się jedynie w przypadku podania kompletu danych. Nie każdy będzie w stanie udzelić pełnego zostawu informacji. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnej analizy eksperta pracującego dla wybranego montera. Aby uniknąć rozczarowania, warto korzystać z oferty tylko sprawdzonych instalatorów. W podjęciu decyzji może pomóc rzetelny ranking wykonawców, najlepszych z każdego województwa w Polsce. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć kontaktu z mniej uczciwymi instalatorami, gwarantując profesjonalną realizację inwestycji.

Fotowoltaika kalkulator powierzchni

Rozbudowane funkcje kalkulatora do fotowoltaiki umożliwiają także oszacowanie powierzchni, jaką zajmą panele fotowoltaiczne. Do obliczeń zostały wykorzystane wymiary standardowych paneli o 60 ogniwach. Przyjmuje się, że jeden panel o mocy 330Wp zajmuje około 2 metry kwadratowe powierzchni. Jak łatwo obliczyć, każdy 1kW fotowoltaiki zajmie więc 6 metrów kwadratowych. Warto pamiętać, że instalacja nie musi znajdować się tylko na jednej powierzchni dachu wielospadowego. Jeżeli pozwalają na to warunki nasłonecznienia, panele mogą zostać rozłożone na kilku płaszczyznach.