Fotowoltaika opinie
Fotowoltaika – opinie
11 sierpnia 2021
Fotowoltaika na gruncie
Fotowoltaika na gruncie
13 sierpnia 2021

Fotowoltaika - dofinansowanie

Inwestycja w fotowoltaikę wiąże się ze sporym wydatkiem nie tylko na zadowalającej jakości sprzęt, ale także na montaż, gwarancje i wiele więcej. Wysoka cena wyjściowa zniechęca potencjalnych użytkowników instalacji. Istnieją jednak liczne metody, dzięki którym inwestycja staje się o wiele przystępniejsza dla każdej kieszeni. Mowa o dofinansowaniach, czyli sposobach na uzyskanie środków do wykorzystania na uruchomienie instalacji PV. Jakie są metody dofinansowania fotowoltaiki w 2021?

Jak sfinansować fotowoltaikę?

Skorzystanie z rządowych programów i dotacji nie jest warunkiem koniecznym do uruchomienia sprawnej instalacji. Posiadając wystarczające środki, można opłacić panele całkowicie z własnej kieszeni. Istnieje również opcja skorzystania ze specjalnie przygotowanych pod instalację fotowoltaiczną kredytów. Jest to jednak jedynie pozorna oszczędność na czasie. Z jednej strony wypełnianie licznych dokumentów może odstraszać, ale odrzucenie pomocy rządu wydłuży czas zwrotu inwestycji nawet o kilka lat. Nie warto rezygnować także z ulgi termomodernizacyjnej.

Jeżeli inwestor zdecyduje się na skorzystanie z dostępnej formy dofinansowania, będzie mógł oszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych. Dobrze przemyślanie programy dotacji umożliwiają generowanie własnego prądu z paneli solarnych niemal każdemu. Którą z nich warto wybrać, by fotowoltaika stała się opłacalna? Poznaj wszystkie dostępne metody uzyskania finansowego wsparcia!

Program Mój Prąd 3.0

Czym charakteryzuje się ta forma dofinansowania?

Przede wszystkim oferuje każdemu zainteresowanemu inwestorowi 3000zł na wykonanie tylko i wyłącznie instalacji fotowoltaicznej (a nie np. pompy ciepła). Pieniędzy w puli jest wystarczająco dla około 180 tysięcy instalacji PV w Polsce.

Kto może skorzystać z tej formy wsparcia?

Oferta skierowana jest do osób fizycznych, które posiadają już wykonaną instalację o mocy z zakresu 2-10kWp. To konieczny warunek do złożenia wniosku przez Internet. Termin składania wspomnianych wniosków to od 1 lipca do 22 grudnia 2021.

Kto jest organizatorem tego programu?

Za realizację odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program Prosument 2

Alternatywą oferowaną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest program Prosument 2. Jego celem jest zachęcenie do montażu nowych instalacji odnawialnych źródeł energii (a więc nie tylko fotowoltaiki). W ramach dotacji można uzyskać dofinansowanie na sprzęt do produkcji zarówno energii elektrycznej, jak i ciepła. Oferowany całkowity budżet dotacji wynosi około 800 milionów złotych, uwzględniając możliwość zawierania umów pożyczek z dotacją do 2020.

Jeden beneficjent może uzyskać dotację 15% albo 30% dofinansowania, co znacząco obniży czas zwrotu kosztów inwestycji w fotowoltaikę. Wspomniana wcześniej pożyczka jest oprocentowana jedynie na 1%, a okres finansowania osiąga maksymalnie 15 lat. Aby skorzystać z tej formy wsparcia, warto zapoznać się z treścią dokumentów zawartych na stronie NFOŚiGW.

Program Czyste Powietrze

Ta forma dofinansowania skierowana jest do osób posiadających przestarzały piec i niewielki przychód. Celem programu jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji i pyłów do atmosfery oraz podniesienie energetycznej efektywności budynków. Zachęca również do unikania nieekologicznych rozwiązań w nowym budownictwie. Poprawnie wypełnione wnioski składa się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trzeba jednak pamiętać, że nieruchomość wymieniona we wniosku powinna znajdować się w jego właściwym terytorium od 19.09 2018 roku (od godziny 8.00) do 30.06 2027 roku (do godziny 24.00).

O czym warto pamiętać wypełniając wniosek?

Osoby o mniejszym przychodzie mogą liczyć na większe finansowe wsparcie. Uwarunkowane jest to istnieniem dwóch poziomów dofinansowania. Warto pamiętać, że program Czyste Powietrze został połączony z programem Mój Prąd. To ogranicza liczbę wniosków, które trzeba złożyć by uzyskać aż do 3 tysięcy złotych dotacji.

Jak prezentują się progi dofinansowania?

Poziom pierwszy - osoby mniej zamożne o dochodzie do 1960zł na miesiąc (w przypadku osób samotnych) lub do 1460 zł na miesiąc (w przypadku rodzin).

  • Wymiana źródła ogrzewania - do 32 tysięcy zł wsparcia
  • Wymiana źródła ogrzewania oraz montaż instalacji fotowoltaicznej - do 35 tysięcy złotych wsparcia
  • Brak wymiany źródła ogrzewania - 15 tysięcy złotych na izolację i inne prace podnoszące energetyczną efektywność

Poziom drugi - osoby bardziej zamożne o dochodzie do 100 tysięcy złotych rocznie.

  • Wymiana źródła ogrzewania na pompę ciepła - do 25 tysięcy złotych bez fotowoltaiki, łącząc z programem Mój Prąd - do 28 tysięcy złotych.
  • Wymiana źródła ogrzewania, ale nie na pompę ciepła - do 20 tysięcy złotych bez fotowoltaiki, łącząc z programem Mój Prąd do 23 tysięcy złotych
  • Brak wymiany źródła ogrzewania - 10 tysięcy złotych na izolację i inne prace podnoszące energetyczną efektywność

Ulga termomodernizacyjna

Czym charakteryzuje się ta forma dofinansowania?

Jedną z największych zalet tej formy wsparcia jest prostota skorzystania z ulgi. Wystarczy odpowiednio uzupełnić PIT w okresie rozliczeniowym. Warto również wspomnieć, że wszystkie inne dotacje nie wykluczają możliwości skorzystania z ulgi. Istnieje możliwość odliczenia aż 18% od 53 tysięcy złotych z wydatków na fotowoltaikę. Ulga jest wpisywania w PITach przez maksymalnie 6 lat, albo do wyczerpania wspomnianej wcześniej kwoty.

Jakie aspekty inwestycji mogą być objęte ulgą?

Odpisać od podatku można zarówno koszt sprzętu jak i koszty konstrukcji czy okablowania. Sam montaż również jest objęy ulgą, dlatego warto zdecydować się na usługi profesjonalnych wykonaców. Sprawdź kto jest najlepszym instalatorem w Twoim województwie dzięki rankingowi instalatorów!

Kto może skorzystać z tej formy wsparcia?

Osoby prywatne mają możliwość odliczenia kosztów instalacji od podatku - to nowość wprowadzona 01 stycznia 2019 roku.

Programy regionalne

Wspomniane wcześniej formy dofinansowania można uzyskać na terenie całego kraju. Nie są to jednak jedyne sposoby na otrzymanie finansowego wsparcia. Równie często opracowywane są oferty regionalne, z których mogą skorzystać mieszkańcy dużych miast. Przykładowo, Warszawska dotacja 1500 złotych za każdy kWp instalacji fotowoltaicznej (do maksymalnej kwoty 15 tysięcy złotych) jest bardzo interesującą i konkurencyjną ofertą. Z kolei Poznański Program Słoneczne Dachy zachęca do instalacji paneli solarnych na dachu bloków mieszkalnych.

Wsparcie w uzupełnianiu dokumentów

Zgłoszenie swojej instalacji do każdego z programów wymaga sporego zaangażowania w wypełnianie dokumentów. Uzupełniając liczne wnioski łatwo o kosztowną pomyłkę. Chcąc skorzystać z pomocy profesjonalistów, trzeba skonsultować się z pracownikami urzędów gminy. Warto pamiętać, że niektórzy instalatorzy również oferują udzielenie wsparcia w zakresie uzupełniania dokumentów. Wiąże się to najczęściej z dodatkowymi opłatami. Bez względu na to, czy inwestor zdecyduje się na skorzystanie z dofinansowania czy też zapłaci za instalację z własnej kieszeni, fotowoltaika zawsze się zwróci.

Wyceń fotowoltaikę