Praca fotowoltaika

Poszukujesz pracy w branży fotowoltaicznej? Chciałbyś zostać przedstawicielem handlowym lub monterem fotowoltaiki? Dowiedz się, jakie warunki musisz spełniać by mieć szansę na rynku. Wraz z rosnącym zainteresowaniem panelami słonecznymi dla domu, rośnie również popyt na profesjonalnych instalatorów w każdym województwie. Znajdź zatrudnienie u najlepszych wykonawców w kraju dzięki przewodnikowi o pracy w fotowoltaice. Zadowalające zarobki są na wyciągnięcie ręki!

Praca w fotowoltaice - zarobki

Ile zarabiają monterzy fotowoltaiki? Podobnie jak w każdej branży, na wysokość wynagrodzenia będzie miało wpływ doświadczenie, uprawnienia zakres obowiązków oraz miejsce pracy. Zdarzają się nawet oferujące wynagrodzenie uzależnione od pory roku czy pogody. W branży takiej jak fotowoltaika zarobki mogą się różnić. Posiadając odpowiednie kwalifikacje, można liczyć na zatrudnienie u najlepszych instalatorów fotowoltaiki w swoim regionie. Aktualny ranking rzetelnych przedsiębiorstw wykonujących montaż instalacji pomoże wybrać Ci swoje przyszłe miejsce pracy.

Znaczenie ma także rodzaj podpisanej umowy:

  • Zatrudnienie w formie umowy o pracę gwarantuje zarobki na poziomie od 3000 do 5000zł. Zaletą tego rozwiązania jest stabilność zatrudnienia i stałe wynagrodzenie.
  • Prowadząc własną działalność gospodarczą, rozliczenie opiera się o moc zrealizowanych instalacji w kWp. W najbardziej sprzyjającym sezonie (letnim) gwarantuje to zarobki na poziomie 5000-10000zł. To zdecydowanie większy dochód, jednak uzależniony całkowicie od ilości pozyskanych klientów.

Czym zajmuje się monter fotowoltaiki?

W zakres obowiązków montera fotowoltaiki wchodzi wiele różnorodnych zadań z zakresu prac elektrycznych i montażowych. Podstawowym zadaniem montera jest poprawna realizacja instalacji fotowoltaicznej na dachu lub na gruncie, zgodnie z przygotowanym wcześniej schematem. To nie tylko umiejętne mocowanie paneli do stelaży. Znaczenie ma także przygotowanie pod niego odpowiednich uchwytów, o których decyduje pokrycie dachu. Związane z elektryką obowiązki to przede wszystkim wyznaczanie bezpiecznych tras dla kabli, montaż modułów i przewodów oraz testy po skończonej pracy. Do stałych klientów wraca się często w celu wykonania prac serwisowych i przeglądów.

Poza samymi panelami solarnymi, praca montera fotowoltaiki uwzględnia także odpowiednie skonfigurowanie falownika. To instalator odpowiada za ocenę poprawności funkcjonowania całej mikroelektrowni.

Nie każdy instalator będzie wykonywał te same obowiązki. Zdecydowanie mniejsza odpowiedzialność pada na początkujących monterów, którzy pełnią rolę pomocników. Bardziej doświadczeni instalatorzy nadzorują przebieg prac montażowych, planują ułożenie paneli i odpowiadają za prawidłowe uzupełnienie dokumentacji. Z większą odpowiedzialnością wiąże się jednak większe wynagrodzenie.

Jak zacząć pracę jako monter fotowoltaiki?

Czy każdy może podjąć pracę jako monter instalacji fotowoltaicznych? Okazuje się, że nie jest to takie proste. Zgodnie z polskim prawem, konieczne będzie uzyskanie najpierw należytych certyfikatów. Kluczową rolę odgrywa ważny przez pięć lat certyfikat UDT fotowoltaika. Jego otrzymanie wiąże się z wcześniejszym ukończeniem kursu na instalatora systemów fotowoltaicznych. Zainteresowana branżą osoba może uczestniczyć w kursie w wybranym przez siebie akredytowanym ośrodku szkoleniowym. Następnie należy z pozytywnym wynikiem zdać egzamin sprawdzający (w ciągu roku od ukończenia kursu). W związku z tym, że praca montera związana jest z elektryką, dodatkowo konieczne będzie posiadanie uprawnień SEP w kategorii D oraz E.

Posiadane certyfikaty to tylko połowa sukcesu. Znaczenie mają także umiejętności miękkie i odpowiednie predyspozycje. Posiadane prawo jazdy, znajomość branży fotowoltaicznej i budowy dachów mogą skutecznie zwiększyć szansę na zatrudnienie.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Przedstawiciel handlowy - fotowoltaika

Praca w branży fotowoltaicznej nie jest tylko i wyłącznie dla monterów. Na zatrudnienie mogą liczyć także przedstawiciele handlowi, których zadaniem jest pozyskiwanie nowych klientów oraz ich obsługa. Osoby doświadczone w handlu mogą liczyć na specjalne szkolenia produktowe jeszcze przed podjęciem pracy. Ile można zarobić jako przedstawiciel handlowy w fotowoltaice?

Najczęściej spotykanym modelem zatrudnienia jest podstawa + premia, zawarta na klasycznej umowie o pracę. W takim przypadku można spodziewać się wypłaty od 2800-6000zł. Drugim w kolejności jest zatrudnienie na zasadach B2B, gdzie zarobki zaczynają się od 2000zł a kończą na około 8000zł. Kto może liczyć na największy dochód? Przede wszystkim te osoby, które poza handlem zajmują także stanowiska kierownicze.

Większość ofert nie przedstawia potencjalnym pracownikom podstawy. To rozwiązanie szczególnie rozpowszechnione w mikroprzedsiębiorstwach, które dopiero wchodzą na rynek fotowoltaiczny. Z drugiej strony w takich przypadkach rzadko określa się także górny limit. Korzystny program bonusów za wyniki może przekonywać niektórych handlowców do podjęcia współpracy.

Fotowoltaika - praca za granicą

Praca w branży fotowoltaicznej opiera się na tych samych zasadach w każdym kraju. Zdobywając odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje, można liczyć na zatrudnienie także za granicą. Polscy instalatorzy skutecznie znajdują pracę w Niemczech, Francji czy Holandii. Jakie się opinie o pracy w fotowoltaice za granicą? Zdecydowanie wyższe zarobki za wykonywanie tych samych obowiązków sprawiają, że większość monterów jest naprawdę zadowolona ze swojej kariery.