Magazynowanie energii z fotowoltaiki

Zyskujące na popularności panele słoneczne mogą nie tylko zminimalizować koszt utrzymania elektrycznych urządzeń w gospodarstwie domowym, ale również przynieść zysk. Aby zacząć czerpać korzyści finansowe płynące z instalacji fotowoltaicznej, najpierw należy spełnić kilka niezbędnych warunków. W tym artykule krok po kroku przedstawimy jak przygotować swoją mikroelektrownię, aby zapewniła maksymalną oszczędność. Jakie dokumenty przygotować?

Jak zostać prosumentem?

Przede wszystkim konieczne jest posiadanie własnej, sprawnej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Z definicji są to wszystkie moduły których łączna moc nie przekracza 50kW. Taka konfiguracja umożliwi podpięcie do sieci o napięciu znamionowym 110kW. Jeżeli ktoś wpasowuje się w tę kategorię, można zająć się zgłoszeniem instalacji do wybranego operatora sieci. Warto zaznaczyć że cały proces zajmuje nawet do 30 dni, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Każdy operator może wymagać nieco innych danych niż jego konkurencja, niezbędne w każdym przypadku będą jednak:

  • specyfikacja techniczna mikroelektrowni;
  • dane właściciela układu;
  • spodziewane osiągi produkcji energii;
  • określenie źródła energii którą chce się sprzedawać (w naszym przypadku fotowoltaika)

Następnym krokiem będzie weryfikacja zgłoszenia przez wybranego operatora. Jeżeli zostanie rozpatrzona pozytywnie, zamontowany zostanie u licznik dwukierunkowy który umożliwi przesył energii w obie strony. Nie trzeba za niego dopłacać, akceptacja wniosku wiąże się z nieodpłatnym montażem tego licznika. Otrzymuje się również certyfikat przystosowania sieci do przyłączenia naszej instalacji. Ten ważny dokument będzie potrzebny przy składaniu obowiązkowego oświadczenia o przekazywaniu informacji do sieci. Najczęściej dotyczą one sprawozdań z nadwyżek energii.

Dzięki temu nadwyżka energii z fotowoltaiki może być przesłana do sieci energetycznej (bez zgłoszenia nie da się tego zrobić) a później odbierana. Otrzymuje się wtedy status prosumenta, czyli osoby, która magazynuje nadwyżki energetyczne i odbiera w późniejszym terminie za pośrednictwem sieci.

Czy podpięcie do sieci jest konieczne?

Magazynowanie energii w bateriach po stronie operatora sieci nie jest obowiązkowe. W większości przypadków okazuje się to być opłacalną opcją. Alternatywą okazuje się być zakup prywatnych akumulatorów do fotowoltaiki. Wybierając to rozwiązanie, nadwyżki energetyczne generowane w ciągu dnia mogą zostać wykorzystane przez gospodarstwo domowe później, na przykład w nocy, gdy panele nie generują uzysków. Baterie do fotowoltaiki są jednak trudne w utrzymaniu - wymagają przechowywania w specyficznych warunkach. Nie można również zapominać o kosztach zakupu samej infrastruktury. Ze względu na te okoliczności, większość inwestorów kupujących panele o małej mocy wybiera standardowe rozwiązanie on-grid. Zestaw fotowoltaiczny z akumulatorami i przetwornicą można nabyć już od 1400zł, jednak ich pojemność nie jest zadowalająca.