Magazynowanie energii fotowoltaicznej

Zyskujące na popularności panele słoneczne mogą nie tylko zminimalizować koszt utrzymania elektrycznych urządzeń w naszym gospodarstwie domowym, ale również przynieść zysk. Aby zacząć czerpać korzyści finansowe płynące z naszej instalacji fotowoltaicznej, najpierw musimy spełnić kilka niezbędnych warunków. W tym artykule krok po kroku przedstawimy jak przygotować swoją mikroelektrownię aby zapewniła nam maksymalną oszczędność. Jakie dokumenty przygotować?

Przede wszystkim musimy posiadać własną, sprawną mikroinstalację fotowoltaiczną. Z definicji są to wszystkie moduły których łączna moc nie przekracza 50kW. Taka konfiguracja umożliwi nam podpięcie do sieci o napięciu znamionowym 110kW. Jeżeli wpasowujemy się w tę kategorię, możemy zająć się zgłoszeniem naszej instalacji do wybranego operatora sieci. Warto zaznaczyć że cały proces zajmuje nawet do 30 dni, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Każdy operator może wymagać od nas nieco innych danych niż jego konkurencja, niezbędne w każdym przypadku będą jednak:

  • specyfikacja techniczna mikroelektrowni;
  • dane właściciela układu;
  • spodziewane osiągi produkcji energii;
  • określenie źródła energii którą chcemy sprzedawać (w naszym przypadku fotowoltaika)

W zakładce Dokumenty znajdziesz pliki do pobrania udostępnione przez najpopularniejszych operatorów sieci. Następnym krokiem będzie weryfikacja naszego zgłoszenia przez wybranego operatora. Jeżeli zostanie rozpatrzona pozytywnie, zamontowany zostanie u nas licznik dwukierunkowy który umożliwi przesył energii w obie strony. Nie musimy za niego dopłacać, akceptacja wniosku wiąże się z nieodpłatnym montażem tego licznika. Otrzymamy również certyfikat przystosowania sieci do przyłączenia naszej instalacji. Ten ważny dokument będzie potrzebny przy składaniu obowiązkowego oświadczenia o przekazywaniu informacji do sieci. Najczęściej dotyczą one sprawozdań z nadwyżek energii.

Dzięki temu zyskujemy możliwość przekazywania nadwyżek do sieci energetycznej (bez zgłoszenia nie jesteśmy w stanie tego zrobić) i późniejszego ich odbierania. Stajemy się wtedy prosumentem, czyli osobą która magazynuje nadwyżki energetyczne i odbiera w późniejszym terminie za pośrednictwem sieci.