Technologia PERC

Fotowoltaika jest jednym ze sposobów pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Te proste procesy fizyczne umożliwiają generowanie prądu stałego całkowicie za darmo. Wystarczy dostęp do promieni słonecznych! Technologia wytwarzania ma bezpośredni wpływ na sprawność urządzeń. Łatwo to zaobserwować oglądając rosnącą wydajność ogniw. Nawet niewielkie przyrosty w szerszej perspektywie obiecują stabilniejsze źródło dochodu dla inwestorów. Nie wiesz jaka technologia produkcji paneli najlepiej spełni twoje oczekiwania? Przekonaj się czytając ten artykuł!

Jakie panele fotowoltaiczne?

W przypadku gdy interesuje cię zakup ogniw fotowoltaicznych stajesz przed trudnym wyborem. Produkty różnią się od siebie między innymi metodą produkcji. Klasyczne panele słoneczne są nadal popularną opcją, jednak nie brakuje im wad. Nowością na rynku są moduły PERC, które charakteryzują się zwiększoną wydajnością produkcji energii, minimalizując jednocześnie wiele innych wad standardowych paneli fotowoltaicznych. Główna różnica wynika z ich budowy wewnętrznej, co bezpośrednio przekłada się na uzyski:

  • Panele klasyczne - składa się z dwóch warstw, górnej i dolnej. Pierwsza z nich absorbuje światło i posiada elektrodę w postaci płaskiej płytki krzemu krystalicznego. Warstwa dolna to metalizowana warstwa stanowiąca drugą elektrodę.
  • Moduły PERC - bardzo podobne do klasycznych paneli, jednak posiada dodatkowy reflektor mocy. W praktyce polega to na umieszczeniu wewnątrz modułu warstwy aluminiowej z otworami, przez którą światło przenikające płytkę krzemu trafia do niej ponownie, dając możliwość wygenerowania prądu jeszcze raz.

Jakie to ma znaczenie dla użytkownika? Klasyczne panele pochłaniają tylko ograniczony zakres promieni słonecznych. Największą szansę na wygenerowanie elektryczności ma zakres światła niebieskiego. Inne długości, na przykład światła czerwonego nie są wykorzystywane przez panel, dlatego najlepsze uzyski osiągamy w godzinach gdy nic nie blokuje dostępu światła niebieskiego do panelu - okolice południa. W godzinach porannych i wieczornych, gdy słońce zmienia swoją pozycję, fotony muszą przebyć dłuższą drogę przez Ziemską atmosferę i zmienia się długość ich fali, co obniża sprawność pracy panelu. Rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne PERC. Dodatkowa warstwa aluminium odbija przenikające promienie o długiej fali dając im szansę na ponowne wygenerowanie prądu.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Kiedy PERC ma przewagę?

Przede wszystkim panele tego typu osiągają lepszą wydajność w pochmurne dni. Mają również przewagę w godzinach porannych i wieczornych, gdy na ziemię dociera światło o innej długości fali niż w południe. To najlepsza opcja która gwarantuje dodatkowe uzyski, szczególnie gdy zapewnisz panelom ciągły dostęp do światła słonecznego - bez zbędnego zacienienia. W wyżej opisanych sytuacjach moduły PERC odznaczają się wyjątkowo wysoką sprawnością której często brakuje klasycznym panelom.

Czy PERC ma wady?

Na rynku nie istnieje produkt idealny. Trzeba liczyć z wieloma kompromisami by dobrać idealną instalację do swoich potrzeb i możliwości. W przypadku paneli PERC, dodatkowa warstwa odbijająca światło sprzyja degradacji wywołanej promieniowaniem słonecznym. Zdarza się również, że moduły tracą część swojej mocy po wystawieniu panelu na słońce. Na stopniową degradację ma również wpływ indukowane napięcie, które zauważalnie może zmniejszyć wydajność pracy instalacji. By go uniknąć, zdecyduj się na zakup paneli potwierdzonych certyfikatem IEC TS 62804. To gwarancja odporności na tego typu problemy. Badania pokazują również, że moduły typu PERC gorszej jakości źle wypadają w testach ciepła i wilgoci których zadaniem było badanie jakości połączeń między warstwami. Jeżeli w twojej okolicy nikt nie oferuje tego typu paneli, nie przejmuj się. Producenci ciągle pracują nad poprawieniem sytuacji związanej z degradacją. Bądź na bieżąco z najnowszymi testami i nie przegap nowinek z branży fotowoltaicznej.

Czy już zdecydowałeś?

Znając wady i zalety paneli PERC decyzja o ich zakupie należy tylko do Ciebie. Pomimo licznych problemów, moduły typu PERC nadal charakteryzują się podwyższoną sprawnością. Ich montaż skutkuje wysokim poziomem oszczędności energii elektrycznej. Pracują praktycznie w każdych warunkach, więc uzyski generowane są od wschodu do zachodu słońca. Różnice w uzyskach są jednak porównywalne do wysokiej jakości paneli nie-perc.