Ile kosztuje fotowoltaika?

Zastanawiasz się czy warto zainwestować swoje pieniądze w panele fotowoltaiczne ale nie wiesz z jakimi kosztami się to wiąże? W tym artykule spróbujemy pomóc Ci przedstawić jak szybko mogą wrócić do Ciebie fundusze przeznaczone na instalację fotowoltaiczną .

Podstawowe informacje

W tego typu instalacjach im szybciej rośnie cena prądu na rynku, tym szybciej pieniądze wracają do kieszeni inwestora, a okres w którym występuje zwrot się skraca. Ma na to wpływ sposób liczenia okresu zwrotu. Obserwując rosnące ceny elektryczności na rynku można mieć pewność, że nasze będą z roku na rok większe, więc zainwestowane pieniądze wracają jeszcze szybciej. Dodatkowo liczne formy dofinansowania gwarantują, że podjęta decyzja o zakupie fotowoltaiki była słuszna, a okres zwrotu skraca się nawet o dwa lata. Dodatkowo rozwój technologii sprawia, że panele stają się dostępne dla każdego zainteresowanego klienta, ponieważ stają się coraz popularniejsze i tańsze.

Kiedy zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

W tym przykładzie zajmiemy się instalacją o mocy 5kWp, czyli taką która pokryje potrzeby energetyczne czteroosobowej rodziny mieszkającej w domu jednorodzinnym. Cena prądu za 1kWh wynosi obecnie 0.69zł [marzec 2021]. Instalacja o tej mocy jest w stanie wygenerować 5075 kWh rocznie. Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje możliwość możliwość wykorzystania 0.8 kWh za każdy wyprodukowany 1 kWh. Zakładając że koszt instalacji wyniósł 25 tysięcy złotych i skorzystało się z dotacji Mój prąd (5000zł do 1 lipca 2021, obecnie 3000zł) i ulgi podatkowej (3230zł) ponosimy koszt jedynie około 16 tysięcy złotych. Ta kwota wróci już po 5 latach użytkowania instalacji, ponieważ będzie się musiało dopłacać jedynie za 0.2 kWh które nie zostały wyprodukowane. Jeżeli weźmiemy pod uwagę rosnące ceny prądu, czas ten może skrócić się jeszcze bardziej.