Wymiary i waga

Panele fotowoltaiczne są obiektami zajmującymi sporą przestrzeń. Może okazać się, że nie posiadasz wystarczającej ilości miejsca na dachu by zamontować wymaganą ilość modułów. Należy również pamiętać, że budynki starszego typu mają ograniczony udźwig. Miej pewność, że znasz obowiązujące standardy produkcji i unikniesz niespodzianek!

Ilość ogniw

Czynnikiem który ma największy wpływ na parametry modułów jest ilość ogniw w jego wnętrzu. Najczęstszym rozwiązaniem jest ułożenie sześciu z nich w jednym rzędzie. W zależności od producenta i modelu, na rynku znajdują się panele o 48, 60 (najpopularniejsze) i 72 ogniwach. Zgodnie z intuicją, panele o większej ilości ogniw są większe oraz cięższe niż takie, które mają ich mniej. Wymiary panelu posiadającego 60 ogniw to najczęściej 1600x1000mm przy wadze <20kg, z drobnymi różnicami wynikającymi z konstrukcji różnych producentów. Panel o 72 ogniwach zajmuje za to nawet 2000x1000mm, osiągając przy tym wagę ~20kg. Instalacja która generuje 5 kW waży mniej więcej 300kg, natomiast powierzchnia jaką zajmuje wacha się w granicach 20-30m2. Na produkcję prądu nie ma jednak wpływu jaki rozmiar panelu wybierzemy - najważniejsze są takie czynniki jak sprawność czy moc nominalna.

Jakie panele wybrać?

Przede wszystkim trzeba dostosować wybrany produkt do swoich potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup paneli o najwyższej sprawności, o takich rozmiarach by maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Pamiętajmy jednak, że wraz ze wzrostem sprawności wzrasta również cena panelu. W rozwiązaniach domowych warto wybrać produkt o optymalnym stosunku sprawności do rozmiaru i masy. Duże znaczenie ma także konstrukcja i technologia w której wyprodukowany został panel. Jeżeli poza standardowym szkłem i folią wykorzystana zostanie również dodatkowa szklana warstwa, waga produktu wzrośnie o dodatkowe kilka kilogramów. Zwiększy się jednak wtedy odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. To zyskujące na popularności rozwiązanie, często widywane w wiatach fotowoltaicznych, jednak dla właścicieli starszych budynków dodatkowy ciężar może stanowić problem. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest nowość na rynku fotowoltaicznym - dachówka PV. W tym systemie między zwykłymi dachówkami wstawiane są dachówki solarne o małej masie.