Wymiary i waga

Wielkość paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne są obiektami zajmującymi sporą przestrzeń. Może okazać się, że nie posiadasz wystarczającej ilości miejsca na dachu by zamontować wymaganą ilość modułów. Należy również pamiętać, że budynki starszego typu mają ograniczony udźwig. Miej pewność, że znasz obowiązujące standardy produkcji i unikniesz niespodzianek - sprawdź standardowy rozmiar paneli fotowoltaicznych!

Ilość ogniw

Wybierając panel fotowoltaiczny wymiar ma ogromne znaczenie. W zależności od producenta, wymiar panelu fotowoltaicznego może się różnić. Czynnikiem który ma największy wpływ na wymiar panela fotowoltaicznego jest ilość ogniw w jego wnętrzu. Najczęstszym rozwiązaniem jest ułożenie sześciu z nich w jednym rzędzie. W zależności od producenta i modelu, na rynku znajdują się panele o 48, 60 (najpopularniejsze) i 72 ogniwach. Zgodnie z intuicją, panele o większej ilości ogniw są większe oraz cięższe niż takie, które mają ich mniej. Wymiar paneli fotowoltaicznych posiadających 60 ogniw to najczęściej 1600x1000mm przy wadze poniżej 20kg, z drobnymi różnicami wynikającymi z konstrukcji różnych producentów. Panel o 72 ogniwach zajmuje za to nawet 2000x1000mm, osiągając przy tym wagę ~20kg. Instalacja która generuje 5 kW waży mniej więcej 300kg, natomiast powierzchnia jaką zajmuje wacha się w granicach 20-30m2. Na produkcję prądu nie ma jednak wpływu jaki rozmiar panelu wybierzemy - najważniejsze są takie czynniki jak sprawność czy moc nominalna.

Istnieją także mniejsze wersje modułów. Przykładem mogą być panele fotowoltaiczne 12v, które wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie ilość wymaganej energii nie jest zbyt duża. Generują one moc na poziomie 100W, co świetnie nadaje się do zasilania lamp ogrodowych.

Jaką powierzchnię zajmuje 1kW fotowoltaiki?

Chcąc zamontować fotowoltaikę na dachu, kluczowe znaczenie może mieć zajmowana przez nią powierzchnia. Im więcej miejsca, tym większą moc instalacji będzie można osiąnąć. Biorąc pod uwagę, że jeden panel fotowoltaiczny o mocy 330Wp zajmuje około 2m2 powierzchni, można łatwo obliczyć, że 1kW fotowoltaiki zajmuje 6m2. Nie musi być to jednak powierzchnia jednej tafli. W przypadku dachów wielospadowych, częstym rozwiązaniem jest montaż paneli w nieregularnych odstępach - w ten sposób można uzyskać optymalne uzyski w miejscach, które najlepiej nadają się do generowania prądu w procesie fotowoltaicznym. Traci się jednak walory estetyczne, które miewają kluczowe znaczenie - świadczy o tym obecność na rynku paneli Full Black. Panele fotowoltaiczne 330w są najczęściej wybieranym sprzętem, dlatego to właśnie ich wymiary zostały użyte do obliczania powierzchni w kalkulatorze.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Jakie panele wybrać?

Przede wszystkim trzeba dostosować wybrany produkt do swoich potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup paneli o najwyższej sprawności, o takich rozmiarach by maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Pamiętajmy jednak, że wraz ze wzrostem sprawności wzrasta również cena panelu. W rozwiązaniach domowych warto wybrać produkt o optymalnym stosunku sprawności do rozmiaru i masy. Duże znaczenie ma także konstrukcja i technologia w której wyprodukowany został panel. Jeżeli poza standardowym szkłem i folią wykorzystana zostanie również dodatkowa szklana warstwa, waga produktu wzrośnie o dodatkowe kilka kilogramów. Zwiększy się jednak wtedy odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. To zyskujące na popularności rozwiązanie, często widywane w wiatach fotowoltaicznych, jednak dla właścicieli starszych budynków dodatkowy ciężar może stanowić problem. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest nowość na rynku fotowoltaicznym - dachówka PV. W tym systemie między zwykłymi dachówkami wstawiane są dachówki solarne o małej masie.