Fotowoltaika za i przeciw
Fotowoltaika za i przeciw
14 czerwca 2021
Fotowoltaika Leasing
Leasing na fotowoltaikę
12 lipca 2021

Dachówki fotowoltaiczne

Fotowoltaika w nowoczesnym wydaniu

Dachówki fotowoltaiczne to eleganckie i nowoczesne rozwiązanie, które może stać się przyszłością budownictwa. Połączenie wydajnych paneli w pomniejszonym rozmiarze umożliwia maksymalnie wykorzystanie powierzchni dachu. Czym tak właściwie są dachówki fotowoltaiczne i kiedy warto się zdecydować na ich zakup?

Rozwój technologii fotowoltaicznej

Rosnący popyt na panele fotowoltaiczne sprawia, że rynek fotowoltaiki dynamicznie się rozrasta. W takich warunkach powstaje miejsce na innowacje, które pozwolą przedsiębiorstwu prześcignąć konkurencję. Jednym z takich przypadków jest również wynalezienie dachówek fotowoltaicznych, czyli paneli które idealnie wtapiają się w konstrukcję dachu. Ich rozmiar umożliwia pokrycie całej jego powierzchni urządzeniami generującymi prąd stały w procesie fotowoltaicznym. Możliwe staje się również zagospodarowanie powierzchni o nieregularnym kształcie, w którym klasyczne panele po prostu by się nie zmieściły. Wykorzystanie dachówek niesie ze sobą również zwiększone walory estetyczne. Przed architektami staje wyzwanie przygotowania projektu budowli, która w ekonomiczny sposób zintegruje w swojej konstrukcji panele fotowoltaiczne (BIPV).

Zalety dachówki fotowoltaicznej

Poza wymienionymi wcześniej cechami, istnieje wiele innych zalet wykorzystania dachówki fotowoltaicznej. Przede wszystkim jest to kompatybilność większości modeli z klasyczną dachówką. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce przebiega w takim przypadku z wykorzystaniem wkrętów do łat i bez problemu uzupełnia konstrukcję opartą na dachówce romańskiej, celtyckiej, bałtyckiej, Profil-S oraz Tegalit. Przed zakupem należy jednak sprawdzić specyfikację produktu, gdyż np. rozwiązanie Tesli nie łączy się z innym dachem i konieczne jest przygotowanie całej konstrukcji od podstaw. To również ma swoje zalety - prace montażowe przebiegają sprawniej i uzyskany efekt jest jeszcze bardziej estetyczny, ale kosztuje zdecydowanie więcej. Szczelny dach z paneli fotowoltaicznych jest naprawdę imponujący. Odpowiednio dobrany moduł solarny to gwarancja energetycznej niezależności.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Opłacalność dachówki fotowoltaicznej

Biorąc pod uwagę jedynie koszt Wp/zł, to klasyczne panele są na ten moment zauważalnie tańsze od dachówek o podobnej jakości. Wybierając dachówki fotowoltaiczne cena będzie zawyżona. Jeżeli jest się już posiadaczem klasycznego dachu, to montaż dachówek jest możliwy, ale nie konieczny - taniej będzie zamontować standardowe panele fotowoltaiczne. Dachówki stają się opłacalne na etapie planowania budowy nowego domu. Odpadają wtedy koszty zakupu klasycznego pokrycia. Dach fotowoltaiczny pełni funckje estetyczne, jednocześnie dbając o środowisko. Panele fotowoltaiczne zamiast dachu to jak najbardziej ekologiczne rozwiązanie, ale wybiera się je bardziej ze względu na ciekawy wygląd. Moduły solarne są także lżejsze, co zmniejsza nacisk konstrukcji na ściany. Warto rozważyć zakup tego rozwiązania planując generalny remont dachu. Zadaszenie z paneli fotowoltaicznych to troska o przyszłość!

Awarie dachówek

Duża ilość połączonych ze sobą urządzeń może budzić podejrzenia inwestorów. Co dzieje się w przypadku uszkodzenia chociaż jednego elementu? Należy pamiętać, że tego typu instalacje podłączone są do jednego inwertera, a co za tym idzie każdy moduł jest od siebie wzajemnie zależny. Uszkodzenie jednego elementu wiąże się z koniecznością jego wymiany, ponieważ będzie ograniczał on wydajność pozostałych urządzeń. Aby wymienić dachówkę, konieczne jest skorzystanie z usług doświadczonych monterów. Mocowanie paneli fotowoltaicznych do dachówki lepiej zostawić profesjonalistom.