Szkolenie fotowoltaika

Chcąc podjąć pracę w fotowoltaice jako monter paneli słonecznych, koniecznym będzie uzyskanie odpowiednich certyfikatów. Uprawnienia do wykonywania zawodu montera są w Polsce wymaganym warunkiem do podjęcia zatrudnienia w branży instalatorów OZE. Sprawdź w jakich szkoleniach warto wziąć udział, by zapewnić sobie pozytywny wynik egzaminu UDT i stać się certyfikowanym wykonawcą! W branży takiej jak fotowoltaika szkolenia zwiększają konkurencyjność firmy i jej pracowników.

Wbrew powszechnej opinii, posiadanie odpowiednich certyfikatów jest obowiązkowe już od 20 lutego 2015 roku. Przepisy opisane w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii jednoznacznie określają, że do potwierdzenia legalności realizacji projektu instalator musi posiadać aktualne uprawnienia.

Jak zdobyć certyfikat instalatora fotowoltaiki?

Istnieją dwie drogi, którymi można dojść do uzyskania certyfikatu uprawniającego do realizacji instalacji fotowoltaicznych. W wygodnej sytuacji znajdują się instalatorzy, którzy posiadają wykształcenie zawodowe w zakresie energii odnawialnej. W ich przypadku wystarczy jedynie zaliczyć państwowy egzamin organizowany przez Urząd Dozoru Technicznego. Co z pozostałą grupą instalatorów?

Jeżeli instalator nie posiada wykształcenia z zakresu OZE, będzie musiał ukończyć kurs w wybranym przez siebie akredytowanym ośrodku szkoleniowym. Długość kursu to zazwyczaj trzy dni, w czasie których zdobywa wiedzę o:

  • projektowaniu instalacji,
  • poprawnym montażu paneli fotowoltaicznych,
  • zasadach działania ogniw i inwerterów,
  • konfigurowaniu urządzeń,
  • poprawnych praktykach montażowych,
  • i wszystkich innych aspektach pracy instalatora

Dopiero po zaliczeniu wewnętrznego egzaminu wybranego ośrodka, instalatorzy otrzymują zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Posiadając owy dokument, każdy uczestnik kursu może przystąpić do państwowego egzaminu organizowanego przez UDT. Pozytywne zaliczenie testu uprawnia do odebrania certyfikatu zezwalającego na pracę jako monter paneli fotowoltaicznych. Zezwolenie obowiązuje przez 5 lat od otrzymania certyfikatu, później koniecznym będzie jego przedłużenie o kolejne 5 lat (przy czym nie obędzie się bez spełnienia innych, określonych przez urząd wymagań).

Nie można zapominać także o kursie przygotowującym do pracy na wysokościach. Niemal wszystkie instalacje fotowoltaiczne wykonywane są na dachu, więc tego rodzaju doświadczenie stanowi podstawę zatrudnienia. Osoba z lękiem wysokości nie będzie skutecznym monterem instalacji fotowoltaicznych.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Uprawnienia SEP

Poza certyfikatem wydawanym przez UDT, instalatorzy muszą posiadać także aktualne uprawnienia SEP. Uwarunkowane jest to faktem wykonywania pracy przy napięciach. Jaki typ uprawnień SEP jest wymagany? Każdy instalator fotowoltaiki musi posiadać uprawnienia elektryczne SEP Grupy 1 kat. E i D. Posiadanie takich uprawnień może podlegać weryfikacji w czasie odbioru fotowoltaiki przez zakład energetyczny.

Wiele akredytowanych ośrodków oferuje również kursy przygotowujące do egzaminu SEP. Za dodatkową opłatą można uzyskać odpowiedni certyfikat jeszcze w czasie trwania kursu przygotowawczego do egzaminu UDT. Z takim zestawem dokumentów każdy może stać się instalatorem fotowoltaiki na terenie Polski.

Ile kosztuje szkolenie fotowoltaiczne?

Średnia cena za trzydniowe, kompleksowe szkolenie z zakresu montażu instalacji fotowoltaicznych wynosi około 2500zł. W zależności od wybranego ośrodka szkoleniowego cena za kurs może być nieco wyższa lub niższa. Ceny nie obejmują jednak kursu SEP, który może być organizowany na terenie ośrodka. Za kurs i uprawnienia SEP E1 przyjdzie zapłacić 650zł, natomiast uprawnienia D1 kosztują 680zł. Ostatecznie koszt uzyskania wszystkich dokumentów powinien osiągnąć poziom około 4000zł.

Szkolenia fotowoltaika - czy warto?

Szkolenie nie należy do najmniejszych wydatków, trzeba pamiętać, że jest to forma inwestycji. Przejście szkolenia przygotowuje przyszłych monterów do zaliczenia państwowego egzaminu UDT. To również źródło wielu cennych informacji, które będzie można przetestować w praktyce. Choć zdobywanie wiedzy na własną rękę jest możliwe, wsparcie doświadczonych instalatorów może okazać się o wiele skuteczniejsze. To także okazja do kontaktu z prawdziwym sprzętem jeszcze przed rozpoczęciem pracy w zawodzie. Udzielane przez wykładowców wskazówki zagwarantują realną szansę na zatrudnienie. Można więc stwierdzić, że przejście szkolenia z fotowoltaiki to słuszny wybór. Wybierając kurs fotowoltaika staje się przystępna dla każdego.