Ceny fotowoltaiki

Jednym z najczęściej zadawanych pytań w temacie paneli słonecznych jest "Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?" Na odpowiedź może mieć wpływ bardzo duża liczba czynników. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na wszystkie najważniejsze aspekty które trzeba rozważyć by poznać ostateczny koszt planowanej inwestycji. Pamiętaj - jakość jest bezpośrednio związana z ceną, więc zbyt tanie oferty są podejrzane i powinieneś ich unikać.

Fotowoltaika w 2021

Obecnie na rynku za 1kWp instalacji fotowoltaicznej płaci się szacunkowo od czterech do sześciu tysięcy złotych. Wszelkie różnice wynikają przede wszystkim z odmiennej jakości komponentów, warunków na miejscu w których panele będą instalowane oraz rozmiarów elektrowni. Wszystko sprowadza się więc do ilości pożądanych kWp. Nie wiesz jaki rozmiar będzie dla Ciebie wystarczający? To proste. W przypadku gdy jesteś właścicielem dachu skierowanego na południe, będziesz potrzebować 1 kWp na każde 45zł wydane miesięcznie na rachunki za prąd. Jeżeli dach skierowany jest na wschód lub zachód, stosunek wyniesie 1 kilowatopik za każde wydane 42zł. W miejscach większego zacienienia, na przykład w pobliżu komina lub drzew, 1kWp pokrywa od 30 do 40zł rachunku. Konieczne będzie wtedy zainstalowanie optymalizatorów lub mikroinwerterów.

Koszty instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne to nie wszystko. W skład całej instalacji wchodzi wiele elementów - i za wszystkie trzeba zapłacić. Jak rozkładają się koszty zakupu?

45% kosztów generują panele fotowoltaiczne - element produkujący prąd z promieni słonecznych
20% opłat to natomiast inwerter - przemienia wyprodukowany prąd stały na prąd przemienny płynący w gniazdku
15% z pełnej kwoty stanowi konstrukcja nośna i przewody
10% to koszty montażu - opłacenie wykwalifikowanych pracowników
10% natomiast będzie kosztować nas elektryka - podłączenie falownika z panelami, sporządzenie dokumentacji

Porównywanie cen modułów

Najczęściej spotykanym sposobem porównywania opłacalności modułów jest wyliczenie ich ceny w złotówkach za Wp. Przykładowo, moduł o mocy 455Wp kosztuje 480zł, czyli cena za Wp wynosi 1.06zł. Konkurencyjny model o mocy 395Wp kosztuje natomiast 450zł, w związku z czym cena za Wp wynosi 1.14zł. Porównując te dwa produkty, bardziej opłacalnym będzie wybranie pierwszego, którego cena za 1Wp jest mniejsza. Wadą porównywania paneli w ten sposób jest natomiast całkowite pominięcie ich sprawności i rozmiarów, tracimy więc ważne aspekty które należy przeanalizować przed zdecydowaniem się na zakup. Bardziej dokładną metodą porównywania jest branie pod uwagę stosunku do ceny do sprawności, gwarancji produktu i marki.

Jakie panele są najbardziej opłacalne?

Naszą uwagę powinny przykuwać panele o sprawności 20%. Najczęściej oferują one moc na poziomie 320Wp (standardowe 60 ogniw) i ich cena wynosi ~600zł za sztukę. Wszystkie panele o sprawności wyższej niż 20% są już nawet dwukrotnie droższe. Warto więc zastanowić się, czy nadal jest to opłacalna inwestycja - szczególnie, że co roku panele tracą odrobinę swojej sprawności. Opłaca się jednak zapłacić więcej za dłuższą gwarancję na produkt i zabezpieczyć się przed ewentualną potrzebą zakupu nowego produktu. Jest to konieczne w przypadku uszkodzenia modułu - pozostawiony sam sobie może całkowicie uszkodzić całą instalację i wszystkie koszty trzeba będzie ponieść jeszcze raz.

Koszt za inwerter fotowoltaiczny

Drugim najważniejszym elementem w całej instalacji jest inwerter, czyli urządzenie zmieniające prąd stały generowany w procesie fotowoltaicznym na prąd zmienny do codziennego użytku. To skomplikowane urządzenie i nie należy na nim oszczędzać - usterka inwertera przerywa pracę całego układu. Na koszt inwertera ma wpływ przede wszystkim rodzaj (szeregowy, mikroinwerter, inwerter z optymalizatorem), długość gwarancji i marka. Gwarancja w tym przypadku jest niezwykle ważna. Standardowo oferuje się 5 lat, jednak żywotność urządzenia sięga od 8 do 12 lat. Warto więc zapłacić więcej za przedłużenie gwarancji i cieszyć się spokojem pokrywanym przez producenta. Opłaca się również zapłacić więcej za falowniki topowych marek. Dlaczego? W przypadku awarii inwertera najniższej jakości całe urządzenie nadaje się do recyklingu. Jeżeli zdecydujemy się na produkt lepszej jakości, wymiana kilku części może przywrócić mu pełnię sprawności.

Na falownikach możesz oszczędzić w przypadku, gdy miejsce w którym będą znajdować się twoje panele fotowoltaiczne nie jest zacienione. Nie zachodzi wtedy potrzeba instalacji mikroinwerterów i optymalizatorów - nie wpłyną one na różnice w uzyskach. Producenci inwerterów oferują również często monitoring. Jest to zbędny wydatek, ponieważ dobrze zamontowane panele się nie psują - a poprawność funkcjonowania układu można sprawdzić obserwując napięcie w ciągu dnia. Jeśli następnego dnia maksymalne napięcie jest przykładowo o 40V niższe sygnalizuje to awarię modułu.

Optymalizator i inwerter jest natomiast świetną ochroną przed rozprzestrzenianiem się ognia w przypadku pożaru, jednak częściej stosuje inne metody. Rozłącznik DC, wyłącznik DC i umieszczenie inwertera poza strefą pożarową są również skutecznymi metodami walki z ryzykiem pożarowym - dlatego są wymagane prawem dla każdej instalacji powyżej 6.5 kWp.

W przypadku gdy planujesz instalację o mocy między 3 i 3.7 kWp, możesz zdecydować się na zakup inwertera trójfazowego. Zagwarantuje od większe uzyski, ale kosztuje zauważalnie więcej. Z ekonomicznego punktu widzenia, bardziej opłacalne są mimo wszystko inwertery jednofazowe.

Cena montażu paneli solarnych

Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej może wahać się znacząco w zależności od standardu oferowanych usług. Często pomija się go podejmując decyzję o zakupie paneli fotowoltaicznych, co jest błędem. Od poprawnej instalacji zależy opłacalność całego przedsięwzięcia. Powinniśmy unikać instalatorów, którzy wymagają różnego rodzaju zobowiązań jeszcze zanim dokonają kontroli dachu. Szczególną uwagę powinny zwrócić również zaniżone ceny - mogą sugerować wątpliwą jakość lub oszustwo. Kluczową rolę odgrywa również podatek VAT. Mieszkańcy domów jednorodzinnych do 300m2 płacą niższy podatek wysokości 8% za zakup stelażu i jego montaż. Ten sam podatek obejmuje prosumentów którzy decydują się na montaż na gruncie i budownictwo pod społecznym programem mieszkaniowym. Dla firm podatek wynosi 23%.

Oszczędzić na montażu możemy jedynie porównując oferty sprawdzonych monterów. Nie warto korzystać z usług instalatorów bez doświadczenia. Zrezygnuj też z projektowania i montażu instalacji na własną rękę jeżeli jesteś amatorem bez uprawnień SEP. Istnieje możliwość popełnienia wielu błędów projektowych które czyhają nawet na najbardziej doświadczonych pracowników. Często spotykanym zabiegiem jest oszczędzanie na kablu czy uszczelnieniach. Możemy być pewni, że odbije się to na nas i ostatecznie trzeba będzie zapłacić dużo więcej. Wykonanie instalacji w pośpiechu również może ciągnąć za sobą poważne konsekwencje - klękając na module istnieje ryzyko pęknięcia szkła pokrywającego półprzewodniki.

Ceny konstrukcji

Koszt jaki będziemy musieli ponieść za postawienie instalacji na dachu płaskim będzie inny niż w przypadku np. dachu skośnego. Warto znać różnice w opłacalności instalacji na różnego rodzaju powierzchni, by nie dać się oszukać. Przykładowo, montaż na dachu płaskim lub skośnym zawsze będzie tańszy niż na gruncie, bez względu na dachówki które go pokrywają.

Fotowoltaika na dachu skośnym

Montaż paneli słonecznych na dachach skośnych jest nawet dwukrotnie tańszy niż w przypadku instalacji naziemnych, dlatego to najpopularniejsze rozwiązanie. Jeżeli nasz dach jest kryty blachą lub blachodachówką możemy liczyć na najtańszą dostępną usługę instalacyjną, ze względu na łatwość przeprowadzenia operacji. W przypadku gdy posiadamy blachę trapezową, nie zachodzi potrzeba stosowania profili aluminiowych i montaż przebiega równie szybko. Montaż na dachówce z kolei wymaga użycia profili aluminiowych więc jest droższy. Szczególnym przypadkiem jest karpiówka, której konstrukcja uniemożliwia zachowanie odstępu separacyjnego. Bez względu na rodzaj posiadanego pokrycia różnica kosztów nie jest na tyle znacząca by inwestycja w fotowoltaikę przestała być opłacalna.

Fotowoltaika na dachu płaskim

W Polskich warunkach geograficznych powinno unikać się montażu na płaskiej powierzchni. Jeżeli dach jest całkowicie płaski, zalecane jest wykorzystanie specjalnej konstrukcji nadającej panelom optymalny kąt nachylenia. Rzeczywista różnica w koszcie instalacji paneli na dachu płaskim w porównaniu do dachu skośnego (przy tej samej mocy) wynosi około 1000zł. W zależności od wykorzystanego materiału elementów konstrukcyjnych ta cena może się wahać. Zdecydowanie się na stal ocynkowaną zamiast nierdzewnej zredukuje koszty o 25%.

Koszt użytkowania

Koszty związane z tym aspektem są najtrudniejsze do określenia. Ma na nie wpływ wiele czynników. Przede wszystkim do tej kategorii zalicza się koszt wszelkich gwarancji udzielonych za równo przez producenta jak i instalatorów. Związane są one z różnymi warunkami które trzeba spełniać - na przykład regularne i zawsze aktualne przeglądy, które nie są darmowe. Inspekcja powinna dotyczyć za równo paneli na dachu, jak i inwertera który objęty jest oddzielną gwarancją. Czasem zdarza się konieczność wymiany jego części eksploatacyjnej - to bardziej opłacalne niż zakup nowego urządzenia. Trzeba również wziąć pod uwagę koszty mycia paneli (profesjonalna usługa kosztuje 100-150zł).

Ubezpieczenie instalacji

Ciekawym sposobem na zainwestowanie w swoją instalację jest jej ubezpieczenie. Za granicą, na przykład w Niemczech, zapłacimy 1% wartości instalacji za dodatkowe zabezpieczenie przed niebezpiecznymi wypadkami, na przykład awarią pod wpływem czynników atmosferycznych. Gdy instalacja znajduje się na gruncie, trzeba będzie doliczyć również podatek gruntowy.

Ile kosztuje fotowoltaika 5kW?

W zależności od producenta, jakości komponentów takich jak panele solarne i inwerter, a także kosztów montażu cena instalacji fotowoltaicznej o mocy 5kW wynosi około 20-30 tysięcy złotych.

Ile kosztuje fotowoltaika 6kW?

Jeżeli zdecydujemy się na zakup instalacji o mocy nieco większej niż standardowe 5kW przyjdzie nam zapłacić od 22 do 36 tysięcy złotych. Jest możliwe osiągnięcie ceny nieco niższej, jednak rezygnując z lepszej jakości komponentów i instalacji po kosztach narażamy się na poniesienie większych wydatków w poźniejszym czasie.

Ile kosztuje fotowoltaika 10kW?

Panele fotowoltaiczne o mocy 10kW wraz z całą infrastrukturą kosztują od 35 do 55 tysięcy złotych brutto. Przekroczenie tego progu jest jednak mało opłacalne (wyjątkiem jest sytuacja gdy interesuje nas założenie farmy fotowoltaicznej) ponieważ status prosumenta ulega zmianie. Odbieramy wtedy jedynie 70% wyprodukowanej energii, a nie 80% jak w przypadku instalacji o mocy niższej niż 10kW.