Montaż fotowoltaiki

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Profesjonalnie wykonany montaż instalacji fotowoltaicznej jest gwarancją satysfakcji z generowanych uzysków. Kupując panele fotowoltaiczne montaż staje jednym z najważniejszych czynników. Poznaj różnice między instalacją on-grid i off-grid by podjąć najlepszą decyzję o typie montażu swojej instalacji fotowoltaicznej. W związku z różnymi potrzebami potencjalnych klientów powstały dwa typy instalacji by w pełni zadowolić ich oczekiwania. Ponieważ wybór odpowiedniego typu montażu jest skomplikowany, warto zapoznać się z ich charakterystyką przed podjęciem decyzji. Dołączone do każdego rozwiązania schematy pomogą Ci zwizualizować sobie procesy zachodzące podczas produkcji prądu w każdym z dwóch układów. Dowiedz się, co wyróżnia każdy z nich! Sprawdź także, czy montaż paneli fotowoltaicznych na blachodachówce jest bezpieczny.

Montaż on-grid

Popularny system montażu paneli fotowoltaicznych on-grid polega na podpięciu instalacji fotowoltaicznej do sieci zewnętrznej. Podpisanie odpowiedniej umowy i zamontowanie dwukierunkowego licznika umożliwia uzyskanie statusu prosumenta, czyli producenta i konsumenta jednocześnie. Nadwyżki energii wygenerowanej w panelach fotowoltaicznych trafiają do akumulatorów po stronie operatora, skąd mogą być odebrane w 80% całkowicie za darmo w późniejszym terminie. To rozwiązanie umożliwia również skorzystanie z licznych form dofinansowania. Nie wiedząc czym do końca jest fotowoltaika montaż on-grid będzie najlepszym rozwiązaniem.

Montaż off-grid

Fotowoltaika w systemie off-grid jest gwarancją energetycznej niezależności. Podstawową różnicą pomiędzy tym rozwiązaniem a montażem on-grid jest sposób przechowywania nadwyżek energii. Fotowoltaika off-grid opiera się na prywatnych akumulatorach, nie występuje więc konieczność podpięcia mikroelektrowni do sieci operatora. To jednak zdecydowanie droższe rozwiązanie - nie można liczyć na finansowe wsparcie rządu, a same akumulatory również nie należą do najtańszych urządzeń. Z tego powodu montaż off-grid przeprowadza się jedynie w wyjątkowych warunkach, na przykład instalując panele w górskim domku, gdzie dostęp do sieci jest ograniczony.

Ustawienie paneli fotowoltaicznych

Kluczowe znaczenie przy montażu instalacji fotowoltaicznej odgrywa optymalne ustawienie paneli solarnych. Kąt padających promieni słonecznych ma bezpośredni wpływ na generowane uzyski, dlatego warto zaufać specjalistom. Nawet najbardziej wydajne panele skierowane w niekorzystną stronę będą generować jedynie straty. Aby inwestycja mogła się zwrócić, uzyski nie mogą spadać poniżej spodziewanego poziomu. Mocowanie paneli fotowoltaicznych musi być przeprowadzone rozważnie, w oparciu o dokładną analizę. Wykonując poprawny montaż fotowoltaika będzie służyć przez długie lata. System montażowy paneli fotowoltaicznych opiera się najczęściej o stalowe lub aluminiowe uchwyty, montowane stabilnie do dachu.

Fotowoltaika na dachu

Montaż paneli słonecznych na dachu to standardowe rozwiązanie, na które decyduje się większość amatorów fotowoltaiki. Wolna przestrzeń której nie grozi zacienienie to świetne warunki, w których generowanie prądu w procesie fotowoltaicznym może przebiegać bez problemów. Nie można jednak zapominać o fakcie, że dach musi być skierowany w odpowiednią stronę. Panele fotowoltaiczne na dachu zwrócone pionowo na wschód tracą aż 42% swojej wydajności! Przed zamontowaniem paneli, warto zaufać ekspertom i przeprowadzić dogłębną analizę dachu. Podstawowy zestaw montażowy do paneli fotowoltaicznych składa się przede wszystkim ze stalowych uchwytów. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim jest możliwy - konieczne jest jednak wykorzystanie konstrukcji nośnej. Znacznie ma również jego pokrycie, gdyż nie każdy materiał nadaje się do utrzymania ciężkiej instalacji.

Panele fotowoltaiczne na ścianie

Co w przypadku, gdy nie posiada się wystarczającej ilości miejsca ani na dachu, ani na grucie? Najbardziej zdecydowani inwestorzy wykonują montaż fotowoltaiki na ścianie. To jednak wymagające rozwiązanie - ciężko osiągnąć optymalne warunki do generowania elektryczności w procesie fotowoltaicznym na pionowej powierzchni. Problemem staje się także zacienienie, gdyż panele znajdują się wtedy w towarzystwie budynków lub drzew. W tym przypadku koniecznością jest przeprowadzenie profesjonalnej analizy doświadczonego eksperta. Nie obędzie się również bez poniesienia dodatkowych kosztów, związanych z instalacją stalowej konstrukcji podtrzymującej moduły.

Panele fotowoltaiczne w bloku

Ciekawym rozwiązaniem jest również fotowoltaika na balkonie, jednak może stanowić jedynie lekką ulgę w rachunkach, a nie pokrywać je całkowicie. Panele fotowoltaiczne na balkonie po prostu nie mają tyle miejsca. Z tego powodu fotowoltaika w bloku nie cieszy się dużym powodzeniem, tak jak montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie. Alternatywą są natomiast panele fotowoltaiczne na słupie, chętnie stawiane w rozwijających się miastach do zasilania np. sygnalizacji świetlnej.

Najlepszy dach fotowoltaika

Fotowoltaika nie może zostać zamontowana na przypadkowej powierzchni. Stwarzałoby to zagrożenie zawaleniem konstrukcji dachu. Żaden instalator nie podejmie się montażu paneli na przykład na dachu azbestowym. Inne wykluczone materiały to między innymi pleksa, ondulina, eternit i poliwęglany. W większości przypadków nie powinno jednak być problemów z montażem fotowoltaiki na dachu - niektóre pokrycia będą za to bardziej kosztowne. Jaki jest najlepszy dach pod fotowoltaikę?

  • Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z blachodachówki lub montaż fotowoltaiki na dachówce sprawia najmniej kłopotów. Mocowanie paneli fotowoltaicznych do blachodachówki opiera się o wykorzystanie stalowych uchwytów. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z dachówką może wykorzystywać także z pomocą haków.
  • Konstrukcja przebiegnie sprawnie i bez dodatkowych kosztów również wykonując instalację na betonie lub przeprowadzając mocowanie paneli fotowoltaicznych do dachówki.
  • Montaż paneli fotowoltaicznych na papie praktycznie nie różni się od montażu na betonie, nie trzeba się więc obawiać dodatkowych niespodzianek. Dobrze wykonana fotowoltaika na dachu z papy będzie generować zadowalające uzyski.
  • Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z blachy trapezowej, trzeba liczyć się z koniecznością zakupu odpowiednich uchwytów. Nie jest to jednak zbyt wymagające wyzwanie.

Nie każdy może pozwolić sobie na montaż paneli tylko z jednej strony dachu. Rozwiązaniem tego problemu są panele fotowoltaiczne na dwóch połaciach. Jeżeli tylko analiza wykaże, że generowane uzyski z obu stron będą zadowalające, nic nie stoi na przeszkodzie by panele były skierowane nawet w przeciwne strony. To niewiele droższe rozwiązanie, któro pozwala zwiększyć moc instalacji nawet dwukrotnie.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Jaki kształt dachu pod fotowoltaikę?

W przypadku instalacji fotowoltaicznych kąty nachylenia powierzchni mają ogromne znaczenie. Posiadając dach skierowany w niekorzystną stronę, do tego nachylony w nieoptymalnym stopniu można zapomnieć o zadowalających uzyskach. Istnieje wiele metod konstrukcji dachu, a niektóre z nich lepiej radzą sobie z fotowoltaiką niż pozostałe.

  • Fotowoltaika dach płaski - pomimo konieczności montażu dodatkowej infrastruktury podtrzymującej panele, możliwe jest osiągnięcie dowolnego stopnia nachylenia, co gwarantuje maksymalne uzyski. Wykorzystując system balastowy fotowoltaika może być swobodnie regulowana. Fotowoltaika na płaskim dachu cieszy się sporym powodzeniem.
  • Dach jednospadowy - najlepszy dach pod fotowoltaikę to właśnie dach jednospadowy. W przypadku gdy jest skierowany na południe, a kąt spadku jest w granicach 30-40 stopni, można liczyć na stałe nasłonecznienie i maksymalne uzyski.
  • Dach kopertowy - w sytuacji gdy dach jest kopertowy, równomierne nasłonecznienie staje się niemożliwe do uzyskania. Nie trzeba jednak rezygnować z fotowoltaiki całkowicie - panele fotowoltaiczne na dachu kopertowym skierowane w stronę południową nadal będą generować zadowalające uzyski.
  • Dach wielospadowy - montaż fotowoltaiki na dachu wielospadowym bywa problematyczny, ze względu na konieczność umiejscowienia paneli w wielu oddalonych od siebie miejscach. Nieregularne kształty nie pozwalają na montaż w jednej płaszczyźnie.
  • Dach dwuspadowy - w przypadku skierowania w stronę południową, dachy dwuspadowe nie będą stanowić dla paneli żadnego ograniczenia.

Fotowoltaika na gruncie

Montaż fotowoltaiki na gruncie jest polecany wszystkim tym, którzy planują zakup większej ilości paneli, lub po prostu nie mają odpowiednich warunków do montażu na dachu. Panele lądują wtedy na specjalnie przystosowanej strukturze, którą można dowolnie ustawić na etapie projektowania. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest jednak bardzo elastyczną opcją. Z tego powodu ustawienie paneli pod optymalnym kątem nie stanowi żadnego problemu. Problemem może stać się jednak zacienienie - sąsiadujące budynki i drzewa skutecznie blokują dostęp promieni słonecznych. Tego rodzaju instalacja powinna być wykonana jedynie na wolnej przestrzeni. Panele fotowoltaiczne na gruncie to swoboda i niezależność. Fotowoltaika w ogrodzie może również wyglądać naprawdę ciekawie! Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie cena bywa większa niż w przypadku instalacji na dachu o tej samej mocy. Bierze się to z konieczności montażu dodatkowej infrastruktury.

Panele fotowoltaiczne na ziemi to podstawa każdej farmy fotowoltaicznej. Nie sposób zmieścić ogromnej ilości paneli na dachu - nie sprawdzi się również montaż na ścianie lub na słupie. Jedyną opłacalną metodą jest w tym przypadku fotowoltaika na ziemi, która wygląda naprawdę imponująco. Nie każda gleba nadaje się jednak pod inwestycję takich rozmiarów. Sprawdź jakie warunki trzeba spełnić, by założyć własną farmę fotowoltaiczną!

Ranking wykonawców

Aby uniknąć rozczarowania niepoprawnie wykonanym montażem, warto skorzystać z oferty sprawdzonych instalatorów. Oferowane przez nich gwarancje będą najlepszym dowodem na jakość świadczonych usług. Znalezienie sprawdzonego instalatora nie jest łatwe - w tym celu powstał rzetelny ranking wykonawców. Po prostu wybierz swoje województwo i wybierz idealnego instalatora dostosowanego do Twoich potrzeb! Fotowoltaika jest inwestycją na długie lata, dlatego nie warto oszczędzać na półśrodkach. Dobrze zamontowana instalacja to nie tylko gwarancja zadowalających uzysków, ale też bezpieczeństwo.

Montaż paneli fotowoltaicznych cena

Planując montaż fotowoltaiki cena będzie ustalana indywidualnie do każdego projektu. Niektóre czynniki pozostają jednak porównywalne. Profesjonalnie wykonany montaż może kosztać nawet do 800zł za każdy 1kw instalacji fotowoltaicznej. Koszt robocizny instalacji fotowoltaicznej nie jest jednak ustalany na sztywno. Pragnąc zakupić 10kw fotowoltaiki, koszty zaczynają więc drastycznie rosnąć. Czy warto oszczędzać na montażu? Okazuje się, że tańszy instalator to ogromne ryzyko dla inwestora. Wykorzystanie tańszego rozwiązania, mniej wykształconego pracownika lub zbytni pośpiech może podważyć rentowność całego zestawu fotowoltaicznego. Źle podpięte przewody stwarzają ryzyko pożarowe, na które nie można sobie pozwolić - grozi to utratą nie tylko instalacji, ale i całego majątku. Alternatywą okazuje się być jedynie samodzielny montaż, ale wymaga to sporej wiedzy z zakresu energetyki.

Najnowsze artykuły w kategorii: Montaż