Koszty utrzymania fotowoltaiki
Koszty utrzymania fotowoltaiki
6 grudnia 2021
Fotowoltaika a grad
Fotowoltaika a grad
8 grudnia 2021

Fotowoltaika na elewacji

W branży fotowoltaicznej ciągłe innowacje stanowią podstawę dla rozwoju rynku. Nowatorskie niegdyś rozwiązania mogą stać się w przyszłości powszechnie wykorzystywanym standardem. Wszystko zależy od sprawności nowego projektu - w końcu to ilość generowanych uzysków ma największe znaczenie dla inwestora. Jedną z metod na maksymalne wykorzystanie posiadanej powierzchni, a co za tym idzie szerszych możliwości produkcji elektryczności jest fotowoltaika na elewacji. Jak sprawuje się instalacja na ścianie i kiedy warto zdecydować się na jej montaż?

Co to jest fotowoltaika na elewacji?

Fotowoltaika na elewacji to instalacja składająca się z paneli słonecznych, które montuje się na ścianie budynku. Taka konstrukcja może być skierowana prostopadle do podłoża, ale zdarzają się również projekty uwzględniające inne kąty nachylenia modułów. Montaż paneli słonecznych na elewacji może zostać przeprowadzony z wykorzystaniem samodzielnej konstrukcji lub jako element trwały nieruchomości. W tym drugim przypadku inwestor ma już do czynienia z BIPV, czyli fotowoltaiką zintegrowaną w strukturę budynku. Zastąpienie części materiałów budowlanych fotowoltaiką może więc okazać się wydajnym sposobem na generowanie większej ilości uzysków. Spójna całość stanie się więc nie tylko estetycznym rozwiązaniem architektonicznym, ale też niezwykle funkcjonalnym systemem do wytwarzania prądu. Tego typu konstrukcje wyróżniają się większą odpornością na śnieg, wiatr i zabrudzenia.

Samodzielne konstrukcje do montażu na elewacji to natomiast sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną w budynku, który może być udostępniony do użytku już od wielu lat. Takie konstrukcje wykorzystuje się najczęściej w wysokich nieruchomościach, które nie sąsiadują z innymi budynkami tej samej wysokości. Ogranicza to stopień zacienienia paneli słonecznych. W odpowiednich warunkach montaż fotowoltaiki na elewacji jest możliwy także w domu jednorodzinnym.

Jak zamontować fotowoltaikę na elewacji?

W przypadku gdy inwestor rozważa możliwość zainstalowania fotowoltaiki na elewacji, musi najpierw upewnić się, że ściana stwarza odpowiednie warunki do montażu. Przede wszystkim, strona budynku na której planuje się instalację musi być skierowana na południe. Powierzchnia powinna być także pozbawiona okien, które mogłyby sprawiać kłopoty związane z realizacją. Elewacja musi być odpowiednio wytrzymała, by była w stanie wspierać konstrukcję nośną instalacji oraz zapewnić bezpieczeństwo jej pracy. Wysokość budynku nie odgrywa w tym przypadku zbyt dużej roli - nawet niskie domy mogą zostać wyposażone w zestaw paneli fotowoltaicznych. Montaż przeprowadza się wtedy w najwyższym możliwym punkcie.

Systemy montażowe do elewacji znacząco różnią się od tych stosowanych na dachu. Aluminiowe uchwyty i konsole zapewniają stabilność konstrukcji nawet pod wpływem silnego wiatru.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Jakie wymagania musi spełniać fotowoltaika na elewacji?

Aby cieszyć się darmową energią ze słońca, instalacja musi być zgodna z licznymi przepisami. Częstym błędem jest stosowanie tych samych rozwiązań, które wykorzystuje się do montażu na dachu. Nie jest to najrozsądniejsza opcja - instalacja na elewacji powinna gwarantować inwestorowi bezpieczeństwo użytkowania. Odpowiednio przygotowany projekt zapewni więc maksymalne bezpieczeństwo pożarowe, nie naruszając przy tym ochrony cieplnej budynku. Nie można zapominać także o zachowaniu odległości między konstrukcją nośną na elewacją - tylko w ten sposób panele będą wystarczająco wentylowane. Dobrą praktyką montażową jest także ukrycie okablowania, dzięki czemu izolacja nie będzie narażona na negatywne oddziaływanie promieniowania UV i wilgoci.

Czy fotowoltaika na elewacji się opłaca?

Fotowoltaika na ścianie budynku nie jest aktualnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Decyduje o tym wysoki koszt realizacji nietypowego projektu. Nie wszyscy instalatorzy są gotowi podjąć się takiego wyzwania. Do wyboru nie zachęcają także zauważalnie mniejsze uzyski. Nawet najbardziej zoptymalizowana instalacja na elewacji może osiągnąć maksymalnie 70% uzysków instalacji tego samego rozmiaru, ale na dachu lub gruncie. Kiedy więc warto zdecydować się na jej montaż?

Fotowoltaika na elewacji może być korzystnym wyborem w sytuacji, gdy inwestor nie ma możliwości zainstalowania paneli na dachu lub gruncie. Niewielka działka lub skomplikowana konstrukcja dachu może skutecznie uniemożliwić wybór tych dwóch klasycznych rozwiązań. Z pomocą przychodzi możliwość instalacji paneli na ścianie budynku, które nie zapewnią maksymalnych możliwych uzysków, ale z pewnością obniżą rachunki za prąd. Zaletą okazuje się także większa wydajność paneli zimą, gdy słońce porusza się po nieboskłonie o wiele krócej.

Instalacje tego typu stosują także korporacje, którym zależy na zwiększeniu atrakcyjności posiadanego budynku. Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie wieżowca nie tylko przyczyni się do obniżenia rachunków za prąd, ale też poinformuje potencjalnych inwestorów o tym, że spółka ceni sobie rolę Odnawialnych Źródeł Energii. Firma stawiająca ekologię na pierwszym miejscu z pewnością zwiększy swoją konkurencyjność w każdej branży. Dodatkowo nowoczesny design zwiększy atrakcyjność nieruchomości.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Inwestorzy których zapotrzebowanie energetyczne znacząco się zwiększyło, mogą wyrazić zainteresowanie rozbudową instalacji. Zdarza się jednak, że na dachu ich nieruchomości nie ma wystarczająco dużo miejsca na dodatkową liczbę paneli. Gdy moduły nie mogą być zamontowane także na gruncie, można zdecydować się na realizację fotowoltaiki na elewacji. Pionowa pozycja instalacji zwiększa uzyski generowane zimą, gdy wydajność ogniw na dachu (nachylonych pod kątem 35°) nie pozwala na produkcję zadowalającej ilości energii. W takim wypadku układy wzajemnie się uzupełniają, zapewniając prosumentom jeszcze większą oszczędność.