Montaż on-grid

Montaż w systemie on-grid to najczęściej stosowane rozwiązanie wśród amatorów fotowoltaiki. Charakteryzuje się mniejszą elastycznością jednak koszty i możliwości zysku są o wiele większe niż w przypadku konkurencyjnego rozwiązania off-grid. Sprawdź czy to dobry wybór również dla Ciebie!

Na czym polega montaż fotowoltaiki on-grid?

Ten system montażu polega na podpięciu instalacji fotowoltaicznej do ogólnodostępnej zewnętrznej sieci energetycznej. Dołączane jest wtedy dodatkowe specjalne okablowananie zmiennoprądowe. W pierwszej kolejności prąd trafia do naszego domu, jednak w przypadku nadwyżki energetycznej przesyłana jest ona dalej, do akumulatorów po stronie operatora z którym podpisaliśmy wcześniej umowę. Przysługuje nam wtedy zwrot aż do 80% przesłanej wcześniej energii, dzięki czemu stajemy się jednocześnie konsumentem i producentem - czyli prosumentem.

Czy się opłaca?

Montaż fotowoltaiki on-grid umożliwia zminimalizowanie kosztów za prąd już od pierwszego dnia użytkowania. Mamy również możliwość uzyskania różnego rodzaju dofinansowania. Układ jest zdecydowanie prostszy niż w przypadku instalacji off-grid więc inwestycja zwraca się o wiele szybciej. Brak konieczności instalowania dodatkowych akumulatorów znacznie obniża koszty zaprojektowania naszego układu, dzięki czemu staje się atrakcyjniejszy dla większości potencjalnych klientów indywidualnych. Jeżeli Twoje potrzeby nie odbiegają znacząco od standardu, instalacja tego typu sprawdzi się znakomicie.

Kiedy wybrać montaż fotowoltaiki on-grid?

W sytuacji gdy dostęp do sieci nie jest niczym utrudniony będzie to najrozsądniejsza opcja. Możliwość zarobku i brak dodatkowych akumulatorów sprawia że to najpopularniejsze rozwiązanie. Niestety nie jest ono idealne. Decydując się na instalację on-grid narażamy się również na awarie leżące po stronie operatora sieci, co ogranicza odbiór należnych nadwyżek. Nie możemy liczyć na pełną niezależność energetyczną.