Fotowoltaika dla rolnika

Jeżeli prowadzisz działalność rolną warto zastanowić się nad inwestycją w fotowoltaikę. To świetna okazja na ekonomiczne wykorzystanie nieużytków. W tym artykule dowiesz się ile możesz zyskać korzystając z darmowej energii słonecznej.

Instalacja może być zamontowana na dachu lub gruncie, w zależności od potrzeb i dostępnych lokalizacji. Sam zdecydujesz jak wolisz zagospodarować powierzchnię swojej ziemi. Jako rolnik staje się przed wyborem czy zdecydujemy się na zostanie prosumentem, czy też postanowimy na maksymalną produkcję energii zakładając farmę fotowoltaiczną. W pierwszym przypadku będziemy mogli odkładać na później swoje nadwyżki energetyczne, jednak moc naszej instalacji nie będzie mogła przekraczać 50 kW. Jeżeli zdecydujemy się założyć farmę fotowoltaiczną, będziemy mogli z zyskiem sprzedawać produkowaną energię. Niestety jedna opcja wyklucza drugą, więc należy się dobrze zastanowić co będzie lepsze dla naszego interesu. Warto pamiętać, że szczyt aktywności rolniczej wypada właśnie wtedy kiedy szczyt produktywności energii naszej mikroelektrowni słonecznej.

Najważniejszą informacją jest jednak obecność ulgi inwestycyjnej. Dzięki niej aż 25% udokumentowanych rachunkiem nakładów może zostać odpisane od podatku rolnego. Prawo do odpisywania od podatku przysługuje nam nawet 15 lat po dokonaniu inwestycji, trzeba jednak pamiętać że instalacja musi zostać opłacona z własnej kieszeni lub z pomocą kredytu i zamontowana na terytorium gminy w której opodatkowane są nasze grunty. Dzięki takiemu wsparciu jak ulga dla rolników fotowoltaika staje się jeszcze bardziej przystępna.

Jeżeli brakuje funduszy a mimo to podjęło się decyzję o pozyskiwaniu energii ze Słońca, można skorzystać z dofinansowania dla rolników w ramach różnych projektów. Fotowoltaika dla rolnika 2020 opierała się na trzech programach: