Farmy fotowoltaiczne
Farmy fotowoltaiczne
11 maja 2021
Fotowoltaika dla firm
Fotowoltaika dla firm
12 maja 2021

Pompa ciepła z fotowoltaiką

Nowoczesne ogrzewanie

Inwestycja w fotowoltaikę jest świetnym sposobem na długoterminową oszczędność. Istnieje jednak o wiele więcej sposobów na osiągnięcie jeszcze większej niezależności od zewnętrznych dostawców prądu i paliw. Jednym z nich jest wykorzystanie specjalnej instalacji fotowoltaicznej ze zintegrowaną pompą ciepła. Zestaw fotowoltaiczny do grzania wody sprawdza się w każdym nowoczesnym domu. To ekologiczne rozwiązanie spotyka się z dużym uznaniem wśród zadowolonych klientów. Pompa ciepła i fotowoltaika po prostu idą w parze. Na czym polega i z czym się wiąże instalacja pompy ciepła?

Zalety łączenia fotowoltaiki z pompą ciepła

Przede wszystkim, wytwarzając samodzielnie prąd i ciepło ogranicza się należne rachunki. Wykorzystanie tych dwóch systemów razem minimalizuje je do kilku złotych miesięcznie. Dodatkowo instalacja pompy ciepła sprawia, że inwestycja zwraca się o wiele szybciej. Ekologiczna pompa zasilana energią słoneczną ogrzewa dom, gdy jest to wymagane. Dodatkowo nie trzeba martwić się kosztem montażu - wielu instalatorów fotowoltaiki zajmuje się również pompami ciepła. Wspomniana wcześniej niezależność od cen paliw ma szczególne znaczenie, ze względu na ich stale rosnącą cenę. Panele fotowoltaiczne do grzania wody zachęcają do termomodernizacji budynku. Pompa ciepła plus fotowoltaika po prostu się opłaca.

Jak działa pompa ciepła?

W fizyce naturalnie zachodzi zjawisko, w którym ciepłe ciało ogrzewa ciało zimne. Instalacja pompy ciepła umożliwia odwrócenie tego procesu. Jej funkcje wywołują przepływ zimna w kierunku obszarów o podwyższonej temperaturze, tak jak lodówka. To urządzenie grzewcze, które nie produkuje własnej energii, jedynie wykorzystuje energię ze środowiska naturalnego. Im wyższa różnica temperatur na wejściu i wyjściu, tym efektywniej działa pompa. Niektórzy porównują powietrzne pompy ciepła do klimatyzatora, jednak działającego w drugą stronę. Droższe modele faktycznie posiadają takie funkcje - w zimie ogrzewają dom, a latem schładzają. Uzupełnienie instalacji o panele fotowoltaiczne sprawia, że zasilają one pompę darmową energią słoneczną, dzięki czemu produkuje więcej ciepła. W domach najczęściej montowane są pompy gruntowe lub powietrzne. Fotowoltaika do grzania wody pozwala zminimalizować kolejne rachunki, zapewniając niezależność finansową.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Powietrzna pompa ciepła

Cechuje się niższym kosztem montażu i sprzętu. Pełni rolę klimatyzatora oraz odpowiada za ogrzewanie podłogowe. Jej głównym zadaniem jest jednak ogrzewanie wody C.O i użytkowej. Niestety wiążą się z nią pewne wady - przy ujemnej temperaturze, powietrze które wykorzystuje musi być dodatkowo ogrzewane. Fotowoltaika i pompa ciepła mogą wtedy współpracować. Tańsze modele charakteryzują się również wysokim poziomem hałasu pracy. Odpowiednio przygotowana fotowoltaika do ogrzewania domu staje się źródłem ekologicznej oszczędności, więc pomimo wad warto się zastanowić nad takim połączeniem.

Gruntowa pompa ciepła

Charakteryzuje się większą efektywnością energetyczną COP (stosunek ilości uzyskanego ciepła do ilości utraconej energii elektrycznej) i jest niezależna od temperatury zewnętrznej - liczy się tylko temperatura gruntu. Świetnie sprawdza się również do ogrzewania wody C.O oraz użytkowej. Pompy gruntowe są jednak droższe i trudniejsze w montażu, szczególnie w już ukończonym budynku. Dobrze zamontowana fotowoltaika pompa ciepła i system klimatyzacji zapewniają ekologiczną oszczędność i komfort.

Czy warto zainstalować pompę ciepła?

W przypadku inwestycji w panele fotowoltaiczne opłaca się również pomyśleć o montażu pompy ciepła. To dobrze uzupełniające się systemy, których współpraca zbliża mieszkańców do osiągnięcia domu bezemisyjnego. Ograniczenie zużycia paliw do ogrzewania jest nie tylko szczególnie atrakcyjne dla indywidualnego inwestora, ale dla całej planety. Pomijając aspekt ekologiczny, brak konieczności zakupu drewna lub gazu na opał znacznie zmniejsza rachunki za kontrolowanie temperatury pomieszczeń. Osiągana przez nie najwyższa wydajność energetyczna jest nie do uzyskania z innych źródeł. Na każdy jeden kW energii elektrycznej można otrzymać nawet pięć kW ciepła. Należy pamiętać, że wydajność pompy rośnie im mniej podgrzewamy wodę kosztem źródła ciepła.

Alternatywne metody ogrzewania

Fotowoltaika z pompą ciepła nadal pozostaje droga. Z tego powodu można zdecydować się na inne, tańsze rozwiązania. Często poszukuje się wsparcia w temacie takim jak dobór grzałki do paneli fotowoltaicznych. Najważniejszym aspektem jest przede wszystkim prawidłowe dobranie mocy do zestawu i typu paneli - nie warto przekraczać 1kW. Inteligentne urządzenie będzie w stanie zmieniać obciążenie, by zoptymalizować generowane uzyski. Zaletą jest także brak konieczności posiadania specjalnych zezwoleń na instalację.

Fotowoltaika do CWU

Podejmując decyzję o instalacji fotowoltaiki dla domu, można zacząć się zastanawiać nad sposobem wykorzystania promieni słonecznych do ogrzewania wody. Jedną z metod jest wykorzystanie paneli połączonych z grzałką - nie jest to jednak idealne rozwiązanie. Co prawda w słoneczne dni woda szybko się nagrzewa, ale gdy grzałka nie działa, energia się marnuje. Dużo lepszym rozwiązaniem jest klasyczna instalacja fotowoltaiczna, która zasili również inne sprzęty niż bojler. Montaż odpowiedniego inwertera pozwoli kontrolować moment uruchamiania grzałki i nadawać jej wtedy priorytet - a w przeciwnym wypadku nadal zasilać pozostałe urządzenia. To rozwiązanie pozostawia w tyle przestarzałe solary - kolektory słoneczne przeznaczone wyłącznie do podgrzewania wody, które stają się nieefektywne w zimie. W gorące dni mogą doprowadzać także do wrzenia wody, co nie jest pożądane. Fotowoltaika na ciepłą wodę to świetnie rozwiązanie, ale wymaga dokładnego przemyślenia schematu i wyboru odpowiedniej technologii.