Akumulatory dla fotowoltaiki
Akumulatory dla fotowoltaiki
11 maja 2021
Pompa ciepła z fotowoltaiką
Pompa ciepła z fotowoltaiką
11 maja 2021

Farmy fotowoltaiczne

Inwestycja, która zawsze się zwraca

Przynależność Polski do Unii Europejskiej wywiera na niej wymóg, by do 2020 roku zwiększyć udział energii z odnawialnych źródeł aż do 15%. Niestety, nie udało się osiągnąć wymaganego poziomu w wyznaczonym czasie, więc konieczne było przełożenie terminu. To świetna informacja dla inwestorów gotowych zainteresować się fotowoltaiką, ponieważ jako dziedzina energetyki należąca do OZE cieszy się obecnie dużą popularnością. Zbudowanie farmy fotowoltaicznej oferuje im nie tylko zwrot kosztów inwestycji i oszczędność, ale też możliwość realnych zysków jako producent energii elektrycznej. Dowiedz się jak sprzedawać energię z farmy fotowoltaiki!

Ile kosztuje farma fotowoltaiczna?

Zgodnie z obliczeniami ministerstwa, farma fotowoltaiczna 1 MW kosztuje ponad 3.000.000 zł. Instytut Energii Odnawialnej z kolei przedstawia ceny na poziomie mniejszym niż 3 miliony, a deweloperzy reklamują instalacje o kosztach mniej więcej 2.500.000zł. Najniższy oferowany koszt budowy farmy fotowoltaicznej 1MW na rynku osiąga koszty 2.200.000zł. Na podstawie prostych obliczeń można łatwo wyznaczyć, że koszt budowy farmy fotowoltaicznej 100kW wyniesie 300 tysięcy złotych. Farma fotowoltaiczna 100kW to jednak nie najczęściej wybierana opcja. Równie łatwo można obliczyć koszt budowy farmy fotowoltaicznej 500kW - 1.500.000 złotych. W przypadku dużej inwestycji związanej z taką branżą jak fotowoltaika farma okazuje się opłacalnym rozwiązaniem, zapewniającym wieloletni zysk.

Jak założyć firmę fotowoltaiczną?

Nie trzeba jednak inwestować setek tysięcy, by stać się właścicielem farmy fotowoltaicznej - przynajmniej w ujęciu prawnym. Każda instalacja fotowoltaiczna powyżej 50 kW jest już uznawana za farmę fotowoltaiczną i wymaga specjalnego podejścia. Jakie warunki trzeba spełnić, by zacząć czerpać korzyści ze sprzedaży energii?

  1. Odpowiedni grunt - farma fotowoltaiczna może być zainstalowana tylko i wyłącznie na odpowiednim gruncie, o klasie co najwyżej IV. To świetny sposób na wykorzystanie nieużytków rolnych. Teren musi być tak ukształtowany, by panele mogły zostać skierowane w stronę południową. Musi być również oddalony o 200 metrów od wszelkich linii energetycznych, nawet średniego napięcia.
  2. Prawo budowlane - Bez uzyskania odpowiedniej zgody, nie można rozpocząć budowy instalacji fotowoltaicznej. Koniecznie jest także uzyskanie koncesji na sprzedaż prądu w ramach działalności gospodarczej. By otrzymać koncesję, trzeba spełniać warunki określone przez Prawo energetyczne.
  3. Wybór odpowiednich paneli - Warto wybrać panele objęte jak najdłuższą gwarancją. Dzięki temu koszty inwestycji zwrócą się jeszcze szybciej - darmowa wymiana uszkodzonych modułów to kilka tysięcy w kieszeni. Opłaca się również wybrać panele najwyższej jakości i wydajności, by zmaksymalizować zysk. Panele z niższej półki po prostu nie będą zadowalające. W tym przypadku opłacalny może okazać się panel fotowoltaiczny 600w, oczywiście w odpowiedniej liczbie sztuk.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Jaki zysk generuje farma fotowoltaiczna?

Wygenerowany zysk zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, na szybkość zwrotu inwestycji ma wpływ wykorzystanie dobrej jakości paneli od sprawdzonych producentów. Gwarancja na długie lata minimalizuje ryzyko wymiany paneli w czasie funkcjonowania instalacji. Szczególnie ważna jest również wynegocjowana na aukcji cena sprzedaży prądu przez 15 lat. Gwarantuje ona stały poziom zapłaty, której może spodziewać się inwestor. Po upływie tego okresu prąd sprzedawany jest po cenie rynkowej. W ciągu zakładanych 30 lat funkcjonowania, farma przyniesie około 5.000.000 złotych zysku. Biorąc pod uwagę koszt farmy fotowoltaicznej, wydaje się to być sensowną inwestycją. Mała farma fotowoltaiczna będzie generować takie same zyski, ale odpowiednio przeskalowane.

Jak działa system aukcyjny?

Sprzedaż prądu z farm fotowoltaicznych przebiega w systemie aukcyjnym. Dzięki niemu państwo kupuje energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł po wyższej cenie niż oferowanej na rynku. Ten typ przeprowadzania transakcji okazał się bardziej interesujący dla inwestorów, co potwierdza wzrost mocy instalacji fotowoltaicznych od momentu wprowadzenia ustawy w roku 2015. Całkowicie wyparł on oferowane wcześniej zielone certyfikaty. Przepisy normalizowane są przez URE (Urząd Regulacji Energetyki) oraz przygotowany wcześniej regulamin aukcji. Przykładowo, propozycja inwestora nie może zostać zmieniona w czasie trwania aukcji, co właściwie zmienia jej charakter na konkurs ofert. Wysokość przyjmowanych propozycji regulowana jest przez rząd, który ustala maksymalne ceny za sprzedaż 1MWh, ilość energii do zakupienia oraz natychmiastowo odrzuca 20% najdroższych ofert.

Analiza opłacalności farmy fotowoltaicznej

Gwarancja skupowania prądu po stałej cenie może wydawać się kuszącą, bezpieczną opcją dla każdego inwestora. Rzeczywistość okazuje się jednak być nieco inna. Przede wszystkim, bezpieczeństwo nie wiąże się z dużym zyskiem. Ceny prądu na rynku stale ulegają zmianie. Zgodnie z prognozami ekspertów, przez najbliższe 10 lat z pewnością nie będą malały. Zdecydowanie się na założenie farmy fotowoltaicznej akurat teraz, ogranicza możliwy zysk który byłby większy przy wygraniu aukcji na przykład za kilka lat - wtedy cena rynkowa będzie jeszcze większa. Dodatkowo, dodatnie saldo będzie rozliczane na niekorzyść inwestora, gdy cena sprzedaży z aukcji zostanie przekroczona przez cenę sprzedaży hurtowej. Farma paneli fotowoltaicznych to poważny biznes, którego opłacalność wymaga dogłębnej analizy.

Nowoczesna farma fotowoltaiczna

Klasycznym, standardowym rozwiązaniem jest montaż paneli na gruncie. To najczęściej wybierana przez inwestorów metoda montażu w przypadku farmy fotowoltaicznej. Nowocześniejszą metodą jest wykorzystanie trackerów, czyli układów których zadaniem jest pozycjonowanie paneli zawsze pod optymalnym kątem w stronę słońca. Dzięki temu, na mniejszej powierzchni możliwe jest generowanie większych uzysków w ciągu dnia. To realne różnice, sięgające nawet do 30% dodatkowej energii. Wiąże się to jednak z koniecznością zakupu zaawansowanej technologicznie infrastruktury, więc nie cieszą się obecnie wielką popularnością. Inwestując w tak ogromne przedsięwzięcie jak farma fotowoltaiczna koszt rośnie do imponujących rozmiarów - nawet bez trackerów.