Pożar fotowoltaiki
Ochrona przeciwpożarowa fotowoltaiki
12 marca 2021
Farmy fotowoltaiczne
Farmy fotowoltaiczne
11 maja 2021

Akumulatory do fotowoltaiki

Czy warto zainwestować w magazyn energii słonecznej?

Decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych trzeba być gotowym na podjęcie wielu decyzji. Zaczynając od określenia rozmiaru instalacji, poprzez wybranie paneli odpowiedniego producenta aż do idealnej ekipy monterskiej, ustalenia czekają na każdym kroku. Jednym z nich jest również określenie, czy istnieje potrzeba wykorzystania akumulatorów do fotowoltaiki. Kiedy warto zainteresować się takim tematem jak fotowoltaika z akumulatorami?

Zasada działania akumulatora do fotowoltaiki

W standardowej instalacji fotowoltaicznej prywatne akumulatory nie są wykorzystywane. Generowane przez panele nadwyżki prądu przesyłane są za pomocą sieci energetycznej do producenta, z którym podpisano wcześniej umowę. Wykorzystanie dwukierunkowego licznika umożliwia zarówno odbieranie, jak i wysyłanie wyprodukowanego prądu. Osoba posiadająca panele stare się wtedy prosumentem, to znaczy, że zarówno produkuje jak i wykorzystuje energię elektryczną ze Słońca. Wygenerowane nadwyżki trafiają do akumulatorów po stronie operatora, skąd w razie potrzeby trafiają spowrotem do dostawcy. Można więc traktować to rozwiązanie jako wirtualny akumulator o sprawności 80%, ale bez konieczności zakupu dodatkowych urządzeń i drogiego ich utrzymania.

Czy bycie prosumentem się opłaca?

Podpisując umowę z operatorem sieci energetycznej można liczyć na wiele korzyści. Przede wszystkim, w zależności od rozmiaru instalacji fotowoltaicznej prosument ma możliwość odebrania za darmo aż do 80% wygenerowanego przez siebie nadwyżkowego prądu (przy instalacji o mocy do 10kWp). Jeżeli jednak rozmiar instalacji przekracza 10kWp, ale nadal jest mniejsza niż 50kWp - prosument ma prawo odebrać 70% nadwyżki. W takiej sytuacji własne akumulatory nie są potrzebne - sieć energetyczna odbiera nadwyżki prądu i pełni rolę niemal nieskończonego akumulatora. Niewykorzystana przez prosumenta energia trafia wtedy do innych użytkowników sieci, więc to bardzo ekologiczne rozwiązanie ograniczające zużycie paliw kopalnianych.

Kiedy jest potrzebny akumulator do fotowoltaiki?

Opisana wcześniej sytuacja dotyczy systemu montażu on-grid, który nie jest jednak jedyną dostępną opcją. Zainteresowani fotowoltaiką inwestorzy mogą zdecydować się na montaż off-grid, który gwarantuje większą niezależność. Podejmując decyzję o montażu w systemie off-grid instalacja akumulatorów staje się koniecznością. Wiąże się to bezpośrednio ze schematem konstrukcji - zestawy fotowoltaiczne z akumulatorami nie zostają podpięte do publicznej sieci. Wykorzystując akumulatory do fotowoltaiki nadal jest jednak możliwe magazynowanie nadwyżek energii, zarówno dziennych jak i sezonowych - w zależności od wydajności baterii. Taka sytuacja umożliwia całkowitą niezależność od przerw w dostawach prądu, ponieważ inwestor staje się samowystarczalny. Można zdecydować się instalację off-grid w przypadku, gdy rozmiar planowanej inwestycji jest niewielki - zestaw fotowoltaiczny 3kw z akumulatorami kosztuje zaledwie 10 tysięcy złotych, a fotowoltaika 1kW - nie więcej niż 4 tysiące. Niestety, wiąże się to z pewnymi konsekwencjami.

Akumulatory dostosowane do potrzeb

Instalacja off-grid jest zdecydowanie droższą opcją, głównie ze względu na konieczność zakupu akumulatorów. Dodatkowo traci się możliwość skorzystania z różnego rodzaju dofinansowań oraz ulg podatkowych. Kiedy więc warto skorzytać z instalacji off-grid? Zdecydowanie warto o niej pomyśleć jeżeli inwestor planuje montaż w miejscu trudno dostępnym, na przykład na szczytach gór - w ośrodku turystycznym. To również częsty wybór w luksusowych domkach letniskowych, które odwiedzane są tylko w czasie sezonu wakacyjnego. Aktualne tendencje wykazują spadek cen akumulatorów, dzięki czemu trafiają do coraz większej liczby klientów. Za sprzęt dobrej jakości, od sprawdzonego producenta przyjdzie zapłacić około 20 000zł. To duży wydatek, jednak sprawność na poziomie większym niż 90% zostawia w tyle konkurencyjne, tańsze zamienniki. Zestaw fotowoltaiczny 1 kw z akumulatorami sprawdza się tylko w przypadku instalacji ogrodowych, do zasilania oświetlenia.

Technologia produkcji akumulatorów do fotowoltaiki

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje dostępnych akumulatorów:

  • Kwasowo-ołowiowe: Tradycyjne i sprawdzone rozwiązanie, tańsze nawet o połowę od nowocześniejszych akumulatorów litowo-jonowych. Niestety, z mniejszą ceną wiąże się również mniejsza wydajność. Okazuje się, że połowa ich pojemności jest bezcelowa i psują się w sytuacji częstego rozładowywania poniżej 50%, więc trzeba kupić ich więcej.
  • Litowo-jonowe: Nowoczesne i wydajne akumulatory świetnie sprawdzające się w instalacjach fotowoltaicznych. Ich prędkość ładowania jest zadowalająca, a jednocześnie umożliwiają głęboki poziom rozładowywania bez późniejszej straty sprawności. Akumulatory litowo-jonowe stają się wyborem wiodących marek na rynku fotowoltaicznym.
Wyceń fotowoltaikę