Energa fotowoltaika
Energa fotowoltaika
30 listopada 2021
Kafar do fotowoltaiki
Kafar do fotowoltaiki
1 grudnia 2021

Co to jest string?

Każdy monter fotowoltaiki prędzej czy później zetknie się w swojej pracy z terminem string. Co tak właściwie oznacza to pojęcie w kontekście instalacji fotowoltaicznych? Odpowiedź na to pytanie może mieć kluczowe znaczenie w kwestii generowanych uzysków oraz bezpieczeństwa pracy paneli. Bez specjalistycznej wiedzy zdobytej na przykład na szkoleniach, instalator nie zbuduje zaufania swoich klientów. Dowiedz się więcej o stringu w fotowoltaice!

Jak działa string fotowoltaiczny?

Stringiem nazywa się wydzielony obwód elektryczny, który składa się z połączonych szeregowo paneli fotowoltaicznych. Taki sposób montażu modułów sprawia, że napięcie na zaciskach stringu staje się sumaryczną wartością napięć wszystkich paneli w obwodzie. Przykładowo, posiadając 12 modułów generujących napięcie 35V na wyjściu, można spodziewać się 420V na zacisku stringa. Istnieje wiele zasad prawidłowego montażu paneli, a poprawne łączenie modułów w string jest jedną z najważniejszych. Na co zwrócić uwagę w czasie realizacji?

Przede wszystkim, liczba modułów możliwych do podpięcia w jednym stringu jest uzależniona od zakupionego inwertera. Każde urządzenie wyróżnia się takim parametrem jak maksymalne napięcie na wejściu. To właśnie ono dyktuje, jakie sumaryczne napięcie paneli będzie mogło zostać obsłużone przez falownik. Warto pamiętać, że modele paneli będą różnić się wysokością generowanego napięcia w jednym urządzeniu, dlatego nie podaje się konkretnej liczby modułów w jednym stringu. Znaczenie ma tylko i wyłącznie generowany prąd. Częstą pomyłką instalatorów okazuje się jednak nieuwzględnienie współczynnika temperaturowego napięcia. Wraz ze spadkiem temperatury otoczenia, napięcie generowane przez panele wzrasta. Z tego powodu w czasie montażu bezpieczniej będzie zostawić nieco zapasu.

Warto uwzględnić także taki parametr jak minimalne napięcie wejściowe, czyli takie w którym inwerter rozpoczyna pracę. Im szybciej uda się uruchomić urządzenie, tym więcej energii będzie można wprowadzić do sieci lub wykorzystać na zasadach autokonsumpcji.

Montaż większej ilości paneli

Jak zaprojektować instalację fotowoltaiczną opartą na stringach w przypadku większej ilości paneli? Podobnie jak w opisanej wcześniej metodzie, każdy oddzielny string nie może przekraczać napięcia podanego w inwerterze jako maksymalne (na wejściu). Instalatorzy mogą jednak przygotować większą ilość stringów, które łączone są równolegle. Takie rozwiązanie nie zwiększa napięcia ponad poziom obsługiwany przez falownik . Równoległe łączenie stringów jest także metodą stosowaną w przypadku montażu paneli na różnych połaciach dachu. Wynika to z charakterystyki pracy paneli - różnica w nasłonecznieniu powoduje obniżenie wydajności instalacji do najsłabszego ogniwa.

W przypadku większej liczby paneli fotowoltaicznych, pod uwagę należy wziąć także inne parametry ich pracy. Przede wszystkim, maksymalna ilość prądu wejściowego obsługiwana przez inwerter nie może zostać przekroczona przez prąd maksymalny z paneli. Dotyczy to łącznego prądu ze wszystkich podpiętych stringów. Warta uwagi jest także łączna moc wszystkich posiadanych paneli, która nie powinna przekroczyć 120% mocy zamontowanego falownika.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

String a układ wejściowy z MPPT

Co oznacza skrót MPPT? Maximum Power Point Tracking to układ śledzenia, wykorzystywany równolegle z kondensatorami i regulatorami napięcia na wejściu. Technologia umożliwia śledzenie maksymalnego punktu mocy, dzięki czemu falownik jest w stanie zwiększyć ilość generowanej elektryczności o nawet 20%. Niemal wszystkie nowoczesne falowniki wykorzystują ten układ, dzięki czemu prosumenci mogą cieszyć się z jeszcze większych uzysków. Panele fotowoltaiczne nie posiadają stałego punktu mocy maksymalnej, ponieważ taka wartość zmienia się w zależności od aktualnych warunków pogodowych. Dzięki układowi MPPT w inwerterze możliwe jest jednak śledzenie punktu i dostosowanie swojej pracy do jego aktualnej wartości. Im szybciej nastąpi regulacja, tym mniej energii z paneli przepadnie.

Parametr MPPT określa, dla jakich zakresów napięć będzie śledzony maksymalny punkt mocy. Warto pamiętać, że optymalny pobór energii odbywa tylko w momencie osiągnięcia napięcia znajdującego się w zakresie. Im większy zakres parametru, tym większa szansa na zoptymalizowaną pracę instalacji. Kluczową wartością będzie jednak dolna granica, przy której MPP zostanie uruchomiony. W polskich warunkach klimatycznych rozpoczęcie generowania uzysków w najszybszym możliwym momencie może mieć kluczowe znaczenie na ilość produkowanej elektryczności. Od poprawnego projektu montażu stringa zależy więc sprawność całej instalacji.