Sterownik do fotowoltaiki
Sterownik do fotowoltaiki
29 listopada 2021
Co to jest string fotowoltaika
Co to jest string?
1 grudnia 2021

Energa fotowoltaika - rozliczenie i opinie

Jedną z największych spółek zwiększających swoje udziały w branży Odnawialnych Źródeł Energii jest Energa. Ten operator systemu dystrybucyjnego odpowiedzialny jest za realizację wielu innowacyjnych projektów, między innymi montaż fotowoltaiki na wodzie. Od dłuższego czasu oferuje również możliwość generowania własnej energii elektrycznej swoim klientom. Jakie są warunki współpracy z operatorem Energa?

Kto może skorzystać z fotowoliki Energa?

Spółka przygotowała ofertę dla dwóch rodzajów odbiorów. Współpracę z Energą może nawiązać przede wszystkim inwestor indywidualny, który planuje montaż paneli słonecznych na dachu lub gruncie. Moc instalacji nie może przekroczyć 50kW. Wyjątkową sytuacją jest także ustalenie nietypowego progu minimalnej mocy realizowanej fotowoltaiki. Aby podpisać umowę z Energą, trzeba zdecydować się na montaż instalacji w której łączna moc paneli osiąga 3,7kWp lub więcej. Z tego powodu konsumenci zużywający mniej niż 3000kWh są zmuszeni wybrać innego instalatora.

Drugim odbiorcą pozostają inwestorzy biznesowi. Jeżeli przedsiębiorstwo dysponuje odpowiednią ilością miejsca na dachu lub gruncie, może liczyć na wsparcie dedykowanego doradcy. W tym przypadku opracowywany zostaje także indywidualny projekt instalacji fotowoltaicznej dla firmy. Wszystkie usługi świadczy się w ramach oferty "EnerSOL Zestawy Fotowoltaiczne". Pozostali inwestorzy, tacy jak spółdzielnie, gminy czy rolnicy nie mogą liczyć na współpracę z Energą.

Oferta na fotowoltaikę od Energa

Na jakie korzyści mogą liczyć klienci spółki? Współpraca z Energą gwarantuje przeprowadzenie konsultacji dotyczących instalacji fotowoltaicznej z prawdziwym specjalistą w czasie wizji lokalnej. Pracownikowi przedstawia się informacje o zapotrzebowaniu na energię elektryczną oraz warunkach montażowych na miejscu realizacji. Dzięki swojemu doświadczeniu konsultant będzie wstanie udzielić cennych wskazówek dotyczących rozmiaru instalacji oraz szacowanych kosztów i spodziewanej oszczędności.

Współpraca z Energą to także możliwość otrzymania rzetelnych informacji o aktualnych formach dofinansowania do fotowoltaiki. Klienci mogą liczyć na doradztwo w zakresie pozyskania środków na realizację projektu. Spółka nie oferuje jednak przejęcia formalności dotyczących pozyskania dotacji. Oznacza to, że klienci samodzielnie będą musieli zatroszczyć się o poprawność przygotowywanych dokumentów.

Profesjonalny montaż instalacji w dużej i małej skali to gwarancja satysfakcji inwestora. Dodatkowy monitoring fotowoltaiki pozwala kontrolować poziom generowanych uzysków za pomocą wygodnej aplikacji.

Warto pamiętać, że Energa nie odpowiada bezpośrednio za wszystkie oferowane usługi. Podobnie jak inni operatorzy systemu dystrybucyjnego, korzysta z pomocy podwykonawcy. Zadaniem przedsiębiorstwa jest umiejętny dobór i montaż instalacji fotowoltaicznej. W tym przypadku za realizację instalacji odpowiada T&T Proenergy.

Etapy współpracy z Energą

Aby podjąć współpracę ze spółką Energa, trzeba zacząć od przeprowadzenia obliczeń za pomocą kalkulatora udostępnionego na stronie przedsiębiorstwa. Podając roczne zużycie energii otrzyma się szacowaną wielkość instalacji fotowoltaicznej. W kalkulatorze przedstawia się także swoje dane kontaktowe i miejsce planowanej inwestycji. Tak uzupełniony formularz umożliwia konsultantowi przeprowadzenie rozmowy telefonicznej z inwestorem. W czasie rozmowy klient wyraża zainteresowanie przeprowadzeniem wizji lokalnej. Wykonanie audytu przez podwykonawcę odbędzie się w ciągu 30 dni od zakończenia rozmowy. Jeżeli przedstawione przez specjalistę warunki będą odpowiadać wymaganiom inwestora, może zdecydować się na podpisanie umowy. Dopiero uzupełniony dokument upoważni montera do przeprowadzenia prac instalacyjnych. Projekt kończy się podpięciem instalacji do sieci z wykorzystaniem licznika dwukierunkowego.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Koszt instalacji fotowoltaiki Energa

W zależności od wielu czynników, cena instalacji fotowoltaicznej może ulegać zmianie. Tylko przeprowadzenie wizji lokalnej z uwzględnieniem kątów nachylenia dachu i jego pokrycia będzie w stanie ukazać rzeczywisty koszt realizacji. Wykorzystanie kalkulatora na stronie spółki pozwoli jednak orientacyjnie przygotować się na spodziewany wydatek. Warto uwzględnić, że podobnie jak u większości instalatorów, cena realizacji za 1kWp maleje wraz z rozmiarem instalacji.

Instalacja o mocy 4,5kW będzie kosztować około 24.000zł na gruncie i 22.000zł na dachu. W przypadku nieco większej instalacji fotowoltaicznej 6kW trzeba przygotować się na koszty rzędu 30.000zł. Średnia cena realizacji za 1kW mieści się więc w standardzie branży - od 4.500zł do 6.500zł. Pod uwagę należy wziąć również fakt, że w cenę wliczają się korzystne terminy realizacji oraz udzielane wsparcie.

W przypadku spółki Energa nie przygotowano specjalnej oferty na dofinansowanie inwestycji. Jeżeli prosument jest zainteresowany skorzystaniem z kredytu lub fotowoltaiki na raty, musi samodzielnie zatroszczyć się o wszelkie formalności. Przedsiębiorcy mogą wybrać także leasing na fotowoltaikę.

Fotowoltaika - rozliczenie z Energa

Rozliczenie z fotowoltaiki nie powinno stanowić wyzwania w przypadku spółki Energa. Przedsiębiorstwo opracowało przykładową fakturę prosumencką, wraz z wyczerpującymi opisami każdej pozycji. Dzięki temu odwiedzając stronę firmy każdy klient może z łatwością zapoznać się ze znaczeniem otrzymanej faktury. W dokumencie zawarte zostaną informacje o energii przesłanej oraz odebranej z sieci, ewentualnych należnościach i opłatach stałych. Energa przedstawi także moc podpiętej instalacji i przypomni, ile energii pozostało w magazynie do wykorzystania.