Przygotowanie projektu instalacji fotowoltaicznej nie jest prostym zadaniem. Przed instalatorem stawia się wyzwanie opracowania optymalnego schematu fotowoltaiki, dostosowanego do indywidualnych warunków mieszkaniowych każdego inwestora. Konstrukcja i pokrycie dachu, wybrana metoda realizacji instalacji (na przykład wybór mikroinwerterów zamiast centralnego urządzenia) i wiele więcej aspektów wymaga dokładnego przemyślenia na etapie sporządzania dokumentacji i oferty dla klienta. Co więcej, od renomy spółki zależy także jej zdolność do unikania błędów projektowych. Czy istnieje sposób na ułatwienie tego skomplikowanego procesu? Rozwiązaniem mogą okazać się programy do projektowania fotowoltaiki.
Dobrze przygotowany projekt fotowoltaiki to podstawa. Ile można zyskać wykorzystując programy do jego opracowania? Przede wszystkim, wykorzystanie profesjonalnego oprogramowania zdecydowanie ułatwia pracę instalatora. Projekt w wersji cyfrowej jest o wiele prostszy w edycji niż klasyczna kartka papieru. W razie wystąpienia błędów projektowych wystarczy zmiana kilku parametrów w pliku. Zaletą jest także możliwość zachowania projektu na później, co umożliwi wielokrotnie realizować podobne instalacje fotowoltaiczne u różnych klientów. Wprowadzenie drobnych poprawek ze względu na nie uwzględnione wcześniej przez klienta warunki również nie będzie stanowiło większego problemu. Przyśpieszenie realizacji projektu to cenna funkcjonalność, zwiększająca konkurencyjność spółki.
Najlepsze programy to jednak o wiele więcej niż sam projekt instalacji. Dzięki wprowadzonym danym, możliwe stanie się obliczenie spadków napięcia, ilości zużywanej energii i wiele więcej. Wykorzystując programy uzyskanie odpowiedzi na pytanie "Ile paneli fotowoltaicznych potrzebuję?" stanie się o wiele prostsze. Warto pamiętać, że programy okazują się pomocne także do przeprowadzenia analizy finansowej dla potencjalnych klientów. To wszechstronne narzędzia, których wykorzystanie przyniesie spółce realny zysk.
Rozwój branży fotowoltaicznej sprawił, że na rynku powstało wiele programów do projektowania instalacji. Które z nich są warte uwagi wykonawców? Wyróżnia się dwie interesujące, płatne pozycje gwarantujące satysfakcję z oferowanych funkcjonalności.
Ten dostępny w języku polskim program pozwala projektować instalacje fotowoltaiczne w sposób innowacyjny i wygodny. Wybierane przez profesjonalistów oprogramowanie wyróżnia się bogatym interfejsem, dzięki któremu opracowanie schematu stanie się o wiele szybsze. To także możliwość renderowania projektu w 3D. Aktualnie to właśnie PV*Sol cieszy się największą popularnością w branży. Dodatkowe narzędzia umożliwiają dokonywanie skomplikowanych obliczeń elektrycznych. W ten sposób nawet przygotowanie projektu instalacji hybrydowej, uwzględniającej ładowanie akumulatorów nie stanowi wyzwania.
Dlaczego PV*Sol jest aż tak wyjątkowy? Decydują o tym posiadane przez program funkcje. Oprogramowanie umożliwia układanie przewodów, paneli i połączeń zgodnie z założeniami projektu. Dodatkowa baza danych o sprzęcie ułatwia również przygotowanie kilku różnych ofert dla klienta, co pozwoli na wybór idealnego rozwiązania. Przeprowadzenie analizy finansowej w oparciu o posiadane dane daje możliwość opracowania dokładnej dokumentacji projektowej.
Równie popularnym programem jest EasySolar, który z pewnością sprawdzi się w czasie projektowania instalacji fotowoltaicznej. Jego funkcje uwzględniają między innymi kreowanie powierzchni paneli fotowoltaicznych, badanie nasłonecznienia i obliczanie spodziewanych uzysków. Do przeprowadzania swoich obliczeń korzysta z takich źródeł jak mapy Google lub zdjęcia. Wykorzystując EasySolar obliczenie kąta nachylenia dachu staje się kwestią kilku kliknięć. Dużą zaletą oprogramowania jest możliwość przygotowania oferty sprzedażowej w formacie PDF dla inwestora. Warto wspomnieć także o lżejszej wersji programu na smartfony.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
SolarEdge Designer to oprogramowanie dostępne bez dodatkowych kosztów. W tym przypadku nie ma konieczności opłacania abonamentu, a licencja nie wymaga zakupu. Funkcje programu umożliwiają kreowanie oraz weryfikację instalacji fotowoltaicznych marki SolarEdge. Wyniki badania mogą zostać z łatwością wyeksportowane do Platformy Monitoringu. Analiza pomoże opracować także realne oferty z raportami dla inwestora.
Co jeszcze oferuje program SolarEdge Designer? Przede wszystkich, jeden projekt może zostać wysłany wielu pracownikom, dzięki czemu każdy z nich z łatwością zapozna się z instalacją. Efektowne wizualizacje 3D pomogą zaplanować montaż paneli na dachu. Wprowadzenie ewentualnych poprawek także nie stanowi większego problemu. Wszystkie te zalety sprawiają, że darmowy program do fotowoltaiki stanowi realną konkurencję dla płatnych odpowiedników.