Ogrzewanie domu fotowoltaiką
Ogrzewanie domu fotowoltaiką
27 października 2021
Fotowoltaika a rozliczanie z zakładem energetycznym
Fotowoltaika – rozliczanie z zakładem energetycznym
28 października 2021

Fotowoltaika - schemat instalacji

Pragnąc wykonać instalację we własnym zakresie, koniecznym warunkiem do przyłączenia jej do sieci operatora będzie udostępnienie mu przygotowanego wcześniej schematu. Projekt musi spełniać jasno określone normy, w przeciwnym wypadku nie zostanie przyłączony do sieci. Taka sytuacja uniemożliwia otrzymanie statusu prosumenta i skorzystania z opłacalnego systemu opustów. Sprawdź co musi zawierać profesjonalny schemat instalacji fotowoltaicznej dla domu!

Schemat przyłączenia fotowoltaiki

W branży takiej jak fotowoltaika schemat podłączenia wykonany w poprawny sposób jest kluczowy. Dlaczego przygotowanie schematu jest aż tak ważne? Zgłoszenie projektu fotowoltaiki do zakładu energetycznego stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie, dzięki któremu można kontrolować poprawność wykonania instalacji. W końcu przyłączenie mikroelektrowni do sieci wiąże się z podniesieniem napięcia w jej okolicy. Przekroczenie dopuszczalnych norm przez błędnie zaprojektowany system może grozić uszkodzeniem całej infrastruktury. To również sposób na uniknięcie nieprzepisowych rozwiązań. Przykładem może być wymóg instalacji inwertera z zabezpieczeniem wyspowym. Gdy występuje przerwa w dostawie prądu, jego zadaniem będzie zatrzymanie przesyłu energii z paneli do sieci. W przeciwnym wypadku, serwisantowi wykonującemu pracę przy okablowaniu groziło niebezpieczeństwo porażenia prądem.

Każdy zakład energetyczny może mieć nieco inne reguły dotyczące schematów, więc przygotowanie uniwersalnego projektu może być trudne. Za przykład może posłużyć dystrybutor energii PGE - spółka wymaga, by instalacja zawierała rozłącznik RBK-00.

Jak przygotować schemat instalacji?

Idealnie przygotowany schemat powinien zawierać wszystkie informacje dotyczące instalacji fotowoltaicznej na dachu. Schludność wykonania, czytelność oraz jednoznaczność projektu to podstawowy wymóg który należy spełnić, by został pozytywnie rozpatrzony. Instrukcja krok po kroku pozwoli przygotować schemat wraz z opisami, dzięki któremu spółka przeanalizuje i zaakceptuje projekt.

  1. Panele fotowoltaiczne - ilość wykorzystywanych paneli, model, generowana moc, rozmieszczenie i wykorzystane przewody i grubość ich przekroju, rozmieszczenie stringów.
  2. Zabezpieczenie przepięciowe - typ, wykorzystane przewody
  3. Falownik - wykorzystujący rozłącznik DC
  4. Rozłącznik bezpiecznikowy - typ wyłącznika i miejsce jego umiejscowienia
  5. Instalacja elektryczna - zasilanie z sieci zewnętrznej, rozdzielnica budynku, trójfazowe przyłącze elektroenergetyczne, pomiar rozliczeniowy, rodzaj przyłącza
  6. Do głównej szyny wyrównawczej powinny zostać podpięte wszystkie panele, zabezpieczenia przepięciowe, inwerter, rozłącznik bezpiecznikowy oraz rozdzielnica

Choć nie ma obowiązku stosowania się do powszechnie przyjętych symboli elektrycznych, warto wykorzystać uniwersalne piktogramy. W ten sposób instalacja będzie mogła zostać zinterpretowana w ten sam sposób bez względu na to, kto będzie odpowiadał za jej analizę.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Co powinien zawierać schemat instalacji?

W temacie takim jak fotowoltaika schemat instalacji nie może pozostawiać niedopowiedzień. Poza poprawnie wykonanym rysunkiem, schemat powinien zostać dokładnie opisany. Koniecznym okaże się zamieszczenie informacji dotyczących nazwy obiektu na którym instalacja będzie wykonywana, jego adres oraz data przygotowania. Określenie branży jako elektryczna i nazwy którą posługuje się inwestor (imię i nazwisko lub nazwa spółki/jednostki prawnej) także nie powinno zostać pominięte. W przypadku przygotowania większej liczby rysunków niż jeden, powinno się je odpowiednio ponumerować i zatytułować.