Fotowoltaika do grzania wody
Fotowoltaika do grzania wody
27 października 2021
Fotowoltaika - schemat instalacji fotowoltaicznej
Fotowoltaika – schemat
27 października 2021

Ogrzewanie domu fotowoltaiką

Czy fotowoltaika ogrzeje dom? Zdecydowanie tak - nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać darmową energię elektryczną ze słońca do zasilania urządzeń elektrycznych, które odpowiadają za podnoszenie temperatury pomieszczeń. Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki staje się standardem w nowoczesnych domach. Bez względu na to, czy inwestor wybierze pompę ciepła z fotowoltaiką, piec elektryczny czy bufor ciepła - każde rozwiązanie w połączeniu z panelami słonecznymi okaże się opłacalne. Dowiedz się jak wykorzystać moduły solarne do ogrzewania domu w sposób ekologiczny i oszczędny, zwiększając jednocześnie autokonsumpcję!

Pompa ciepła z fotowoltaiką

Pierwszym skojarzeniem w temacie ogrzewania domu z fotowoltaiką jest pompa ciepła. Tego typu instalacje są objęte dofinansowaniem w licznych programach. Wykorzystanie pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń to jeden z najbardziej ekologicznych sposób na podnoszenie temperatury. Jak działa pompa ciepła? Urządzenie pobiera ciepło z powietrza lub gruntu znajdującego się poza budynkiem, a następnie oddaje je w instalacji grzewczej. To źródło taniej, niewyczerpalnej i odnawialnej energii. Sama pompa wiąże się także z niskimi kosztami eksploatacji. Do zasilania tego urządzenia można wykorzystać właśnie energię z fotowoltaiki, dodatkowo zwiększając poziom czystości jego pracy. Energia z pompy ciepła może podgrzewać dom, wodę użytkową oraz maty grzewcze. W ten sposób realizowana jest fotowoltaika do ogrzewania podłogowego.

Wykorzystując pompę ciepła z fotowoltailką, inwestorzy wykonują kolejny krok w stronę osiągnięcia domu bezemisyjnego. To także sposób na zwiększenie autokonsumpcji, czyli energii zużywanej w domu na bieżąco, zanim trafi do dystrybutora sieci. Im większa autokonsumpcja tym większa oszczędność - nie trafi się 20-30% energii, która przepadła w systemie opustów obejmującym prosumentów.

Piec na prąd - fotowoltaika

Jaki piec do fotowoltaiki wybrać? Kocioł elektryczny do fotowoltaiki pozwala ogrzewać pomieszczenia wykorzystując energię pozyskaną z promieni słonecznych. Praca samego urządzenia nie różni się od sytuacji, w której pobierałoby energię z sieci dystrybutora energii. Wykorzystywanie prądu z paneli jest jednak o wiele bardziej oszczędne. Choć w porównaniu z pompą ciepła wydajność urządzenia jest zauważalnie mniejsza, to samo urządzenie można kupić za zdecydowanie mniejszą kwotę. Zaletą kotła elektrycznego z fotowoltaiką jest również możliwość podpięcia urządzenia do już istniejącego systemu w budynku, zapewniając dodatkowe źródło ogrzewania bez modernizacji. Wybierając piec do fotowoltaiki cena nie powinna grać dużej roli - każda inwestycja tego typu będzie się opłacać.

Rodzaje pieców elektrycznych do fotowoltaiki

Na rynku znaleźć można wiele wariantów elektrycznych pieców. Każdy klient samodzielnie musi ustalić, na jakich aspektach najbardziej mu zależy. Świadomy wybór to gwarancja satysfakcji z inwestycji w fotowoltaikę do ogrzewania domu. Jaki piec do fotowoltaiki wybrać? Przed inwestorem stawia się trzy opcje:

  • Elektryczny kocioł jednofunkcyjny - wyróżnia się najprostszą kostrukcją, spełnia więc tylko podstawowe zadania. Montaż pieca jednofunkcyjnego pozwala na ogrzewanie wody zgromadzonej w instalacji Centralnego Ogrzewania. Podgrzewanie opiera się w tym przypadku o system przepływowy. Konstrukcja składa się z zestawu grzałek i pompy, czyli brakuje oddzielnego zbiornika.
  • Elektryczny piec dwufunkcyjny - taki piec pozwala zarówno na podnoszenie temperatury mieszkania, jak i wody użytkowej. Konieczny okaże się jednak montaż dodatkowego zbiornika, w którym magazynowana będzie ciepła woda. To bardziej elastyczne rozwiązanie, zajmuje jednak sporo miejsca.
  • Elektryczny piec akumulacyjny - ten rodzaj pieca zajmuje najwięcej przestrzeni, ponieważ wykorzystuje zbiornik o dużej pojemności wody. Konstrukcja działa w dwóch trybach - ładowania oraz rozładowywania. Początkowo woda jest ogrzewana z wykorzystaniem dostępnej energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych, a następnie wykorzystywana w ciągu dnia. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, wodę można ponownie dogrzać wykorzystując panele fotowoltaiczne. Jego działanie zbliżone jest do funkcjonowania kotła dwufunkcyjnego, w połączeniu z którym można ogrzewać również podłogi mieszkania. Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego to zdobywające popularność rozwiązanie, zwiększające komfort mieszkania i zwiększające autokonsumpcję energii.

Fotowoltaika - centralne ogrzewanie

Kocioł elektryczny z fotowoltaiką staje się bezobsługowym systemem ogrzewania, który nie wymaga dodatkowych paliw. Wiąże się to także z zerową emisją spalin. Ekologiczna energia z paneli całkowicie wystarcza, by zasilać urządzenie grzewcze bez dodatkowych kosztów. Warto pamiętać, że im szczelniej ocieplony budynek, tym łatwiej będzie go ogrzać. Jaki piec elektryczny do fotowoltaiki wybrać? Moc kotła powinna zostać dopasowana do zapotrzebowania, któro uzależnione jest od powierzchni mieszkania, ilości zużywanej wody i wspomnianego wcześniej ocieplenia. Planując instalację tylko i wyłącznie do ogrzewania domu, wydatek na fotowoltaikę będzie mniejszy. Jeżeli instalacja ma zasilać także pozostałe urządzenia, koszt inwestycji będzie znacznie większy. Wybierając kocioł indukcyjny fotowoltaika może być najlepszym sposobem na oszczędność.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Grzanie bufora fotowoltaiką

Czym jest bufor ciepła? To pewnego rodzaju zbiornik, który dzięki szczelnej izolacji pozwala na magazynowanie energii cieplnej. Jego zadaniem jest zabezpieczenie ogrzewania domu - steruje poborem wody, która dzięki posiadanej temperaturze może trafić do mieszkania i skutecznie podnosić temperaturę pomieszczeń. Jego instalacja nie jest obowiązkowa, ale wykorzystując takie urządzenie można ograniczyć czas pracy pompy ciepła. Dzięki temu zwiększa się czas jego bezawaryjnej pracy.

Bufory ciepła i fotowoltaika sprawdzają się w sytuacji, gdy inwestorom zależy na maksymalnej autokonsumpcji. Można tak zaprojektować instalację, by podgrzewała wodę w ciągu dnia, gdy uzyski z paneli są największe. Podgrzana woda może być przechowywana w buforze aż do wieczora, gdy będzie potrzebna na przykład do kąpieli. Grzanie bufora fotowoltaiką zapewnia bezpieczeństwo cieplne niemal za darmo - płaci się jedynie za wybrane urządzenia.

Jaka moc fotowoltaiki do ogrzewania domu?

Moc instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od wielu czynników. Jeżeli planowana instalacja ma zasilać wyłącznie wybrane źródło ciepła, wystarczy zapoznać się z zapotrzebowaniem energetycznym zakupionego sprzętu. To właśnie jego wydajność ma kluczowe znaczenie w planowanej instalacji. Oczywiście najważniejszą rolę odgrywa ustalenie odpowiedniej mocy urządzeń, by system ogrzewania spełniał swoje zadanie i podnosił temperaturę pomieszczeń w całym domu. Ogrzewanie z fotowoltaiki musi zostać odpowiednio zaplanowane i zaprojektowane.

Dla przykładu warto rozpatrzeć konkretny przypadek. Dom o powierzchni 120m2, z wysokością pomieszczeń 3m, którego izolacja jest określana jako średnia (styropian 15cm) będzie wymagać 10kW mocy grzewczej.

  • Wybierając pompę ciepła, każdy 1kWh dostarczonej energii elektrycznej jest w stanie wytworzyć 3-4kWh energii cieplnej. W rozpatrywanym przypadku oznacza to, że wystarczy instalacja o mocy zaledwie 3kW by zapewnić sobie sprawne źródło ogrzewania domu.
  • Decydując się na piec elektryczny, który nie zapewnia aż tak dobrej sprawności, instalacja będzie musiała być nieco większa. Sprawność pieca elektrycznego wynosi praktycznie 100% - oznacza to, że na każdy 1kWh energii elektrycznej wytworzy 1kWh energii cieplnej. W rozpatrywanym przypadku wiąże się to z koniecznością zakupu instalacji fotowoltaicznej o mocy 10kW.