Opłata mocowa a fotowoltaika
Opłata mocowa a fotowoltaika
13 sierpnia 2021
Fotowoltaika 5kW
Fotowoltaika 5kw
18 sierpnia 2021

Ile kosztuje fotowoltaika w 2021?

Czerpanie korzyści z darmowej energii słonecznej wymaga najpierw sporego wkładu finansowego. Najważniejszą decyzją, którą musi podjąć prosument jest określenie, jakie fundusze pragnie przeznaczyć na instalację fotowoltaiczną. Liczne ulgi i programy mogą zachęcać do generowania prywatnego prądu, ale nadal przyjdzie mu zapłacić sporą część z własnej kieszeni. Ile tak właściwie kosztuje fotowoltaika w 2021?

Koszty instalacji fotowoltaicznej

Wiele czynników ma wpływ na ostateczną cenę, jaką przyjdzie zapłacić inwestorom za instalację PV. Więcej informacji na temat ceny fotowoltaiki można znaleźć w odpowiedniej sekcji portalu. Końcowa kwota może mieć decydujące znaczenie przy wyborze wszystkich elementów. Warto pamiętać, że każdego roku ceny ulegają zmianie - dzieje się tak dlatego, że technologia fotowoltaiczna stale się rozwija. Konkurencyjne i nowoczesne produkty oferujące coraz więcej za coraz mniej powodują stopniową obniżkę cen. Jaki stosunek do całości inwestycji mają poszczególne elementy w 2021?

  • 45% inwestycji to koszt paneli słonecznych, generujących prąd stały w procesie fotowoltaicznym
  • 20% inwestycji to cena za inwerter, czyli urządzenie przetwrarzające prąd stały w prąd zmienny
  • 15% całego przedsięwzięcia to koszt przewodów i stuktur podtrzymujących panele
  • 10% kosztów inwestycji trzeba zarezerwować dla instalatorów wykonujących prace montażowe
  • ostatnie 10% całkowitej ceny to dokumentacja i elektryka - połączenie paneli z inwerterem i licznikiem

Jak obliczyć szacunkowy koszt instalacji?

Najwygodniejszym sposobem, by odkryć koszt instalacji jest skorzystanie z kalkulatora fotowoltaiki. Wprowadzając dane konieczne do określenia kosztów inwestycji, można otrzymać całkowity koszt wykonania projektu. Wystarczy znajomość wysokości miesięcznego rachunku za prąd i kilku szczegółów na temat dachu. Nie jest to jednak jedyna metoda.

Aby samodzielnie obliczyć koszt inwestycji, trzeba znać odpowiedź na kilka pytań. Pierwszym krokiem jest ustalenie, jaką moc powinna generować gotowa instalacja. Aby ustalić tę liczbę, należy kierować się potrzebami energetycznymi własnego gospodarstwa domowego - im większe zużycie energii, tym większa moc fotowoltaiki będzie potrzebna. Warto zadbać nawet o lekką nadwyżkę, by zapewnić sobie spokój na lata - zakłądając, że zużycie energetyczne będzie z czasem rosnąć.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Znając moc instalacji, można zastanowić się nad ceną i ilością paneli, które zapewnią potrzebną energię. W 2021 cena za panel wynosi około 1.54zł za każdy watopik (czyli około 540zł za jeden panel o mocy 350Wp). Warto zadbać o sprzęt charakteryzujący się wysoką sprawnością, by nie tracić cennych promieni słonecznych. Zakładając, że potrzebuje się instalacji o mocy 5kWp (standard w Polsce) same panele będą kosztować 7700zł. Trzeba pamiętać także o kosztach dodatkowych gwarancji, które są warte swojej ceny.

Wszystkie kolejne wydatki, takie jak inwerter czy wybór instalatora są już nieco bardziej uzależnione od samej jakości sprzętu lub usług. Nie warto decydować się na tańszych wykonawców, gdyż poprawny montaż fotowoltaiki to podstawa dobrze funkcjonującej fotowoltaiki. Profesjonalne ekipy montażowe zapewniają gwarancję na swoje usługi, dzięki czemu instalator nie musi przejmować się dodatkowymi kosztami w razie uszkodzenia sprzętu.

Końcowy koszt instalacji PV w 2021

Ostatecznie instalacja o mocy 5kW będzie kosztować w 2021 około 20000zł. Czy kwota musi zostać zapłacona w całości przez inwestora? Decydując się na fotowoltaikę o mocy mniejszej niż 50kw w systemie on-grid, istnieje możliwość skorzystania z licznych rządowych programów i form dofinansowania. Program Mój Prąd 3.0 to dodatkowe 3000zł na inwestycję. Do tego warto wspomnieć o uldze termomodernizacyjnej, która zezwala na odpisywanie kosztów fotowoltaiki od podatku.