Ile kosztuje fotowoltaika
Ile kosztuje fotowoltaika w 2021?
17 sierpnia 2021
Fotowoltaika opłacalność
Fotowoltaika – opłacalność
19 sierpnia 2021

Fotowoltaika 5kW

Jedną z najczęściej wykonywanych instalacji jest fotowoltaika 5kW. Zapotrzebowanie energetyczne standardowego gospodarstwa domowego jest przez nią pokrywane z lekkim nadmiarem, co pozwala nie tylko zwiększyć zużycie energetyczne bez obaw o konieczność opłaty rachunków za prąd, ale też przesyłać nadwyżki energetyczne do operatora sieci. W systemie on-grid nadwyżki mogą być odbierane w 80% całkowicie za darmo, więc to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Ile kosztuje instalacja 5kW i dlaczego to właśnie ona cieszy się taką popularnością?

Dlaczego fotowoltaika 5kW?

Budując dom w Polsce, planuje się go najczęściej dla rodziny składającej się z dwójki rodziców i ich dzieci. Domy jednorodzinne z 4-5 mieszkańcami zużywają w 2021 około 4000 kWh energii. Przyjmuje się, że na każdy 1000kWh zużywanej energii potrzebne będzie 1kWp instalacji fotowoltaicznej. Trzeba jednak mieć na uwadze możliwy wzrost zużycia energii oraz 20% straty prądu przy odbiorze nadwyżek z sieci. Łatwo zauważyć, że fotowoltaika 5kW staje się standardowym wyborem zapewniającym energetyczną niezależność nie tylko w momencie instalacji, ale i na nadchodzące lata.

Nie jest to oczywiście jedyny dostępny rozmiar instalacji. Panele słoneczne zapewniają elastyczność w dostosowywaniu fotowoltaiki do swoich potrzeb. Przed inwestycją warto zastanowić się, czy w nadchodzących latach zapotrzebowanie energetyczne znacząco się nie zwiększy. Rozważając zakup pompy ciepła lub samochodu elektrycznego, fotowoltaika przystosowana do większego zużycia pozwoli oszczędzić dodatkowe złotówki na opłacie mocowej.

Ile kosztuje fotowoltaika 5kW?

Podobnie jak w przypadku każdej instalacji, cena fotowoltaiki 5kW będzie zależeć od kilku czynników. Pierwszym z nich jest jakość komponentów, z których składa się zestaw fotowoltaiczny. Najdroższym elementem są oczywiście same panele. Na 1kW potrzebne będą około 3 panele, a każdy z nich stanowi wydatek kilkuset złotych. Wykonując proste obliczenia można zauważyć, że na instalację o mocy 5kW potrzebne będzie 15 paneli fotowoltaicznych. W zależności od jakości sprzętu wybranego producenta, będzie to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Za co jeszcze trzeba zapłacić poza samymi panelami? Kolejnym ważnym elementem instalacji jest inwerter solarny, czyli urządzenie służące do przetwarzania prądu stałego wygenerowanego w panelach na prąd zmienny, płynący w gniazdku. Nie warto na nim oszczędzać - awaria urządzenia przerywa generowanie prądu w całej instalacji. Warto zainwestować w dodatkowe gwarancje na inwerter, by jak najszybciej wymienić uszkodzone urządzenie i ograniczyć straty, wydłużające czas zwrotu inwestycji w PV. Inwerter sprawdzonego producenta, chroniony gwarancjami to również wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Kolejnym wydatkiem staje się opłacenie profesjonalnej ekipy monterskiej. Na niej również nie należy oszczędzać. Dobrze wykonany montaż pozwala zmaksymalizować uzyski z fotowoltaiki dla domu. Oferowane przez instalatora wsparcie w uzupełnianiu dokumentów, gwarancje na montaż i kompleksowa obsługa klienta są warte dodatkowych pieniędzy. To także gwarancja wykorzystania wysokiej jakości infrastruktury dodatkowej, takiej jak okablowanie. Rzetelnie wykonana elektryka staje się podstawą bezpieczeństwa przeciwpożarowego fotowoltaiki.

W ostatecznym rozrachunku można stwierdzić, że koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 5kW nie powinien przekroczyć 20000zł. Możliwe jest osiągnięcie mniejszej kwoty, ale fotowoltaika na lata nie może być zbyt tania. Gorsza jakość urządzeń i montażu da o sobie znać prędzej czy poźniej. Źle wykonana elektryka stanowi nie tylko zagrożenie dla opłacalności inwestycji w fotowoltaikę, ale i dla całego domu. Warto pamiętać, że fotowoltaika zawsze się zwraca - ograniczenie stale rosnących wydatków na rachunki za energię elektryczną zostaną zastąpione przez jednorazowy wydatek na panele fotowoltaiczne. Już po kilku latach pieniądze wrócą w całości do kieszeni instalatora, a ciągle funkcjonująca instalacja pozwoli mu na dalsze oszczędności.

Jak oszczędzić na fotowoltaice 5kW?

Wydatek kilkunastu tysięcy złotych na fotowoltaikę nie musi stanowić obciążenia dla portfela. Istnieje wiele sposobów na znaczące zmniejszenie tej kwoty. Nawet nie dysponując wystarczającymi środkami, można skorzystać z oferty specjalnego kredytu na fotowoltaikę. Prowadząc własną działalność gospodarczą można również wziąć panele solarne w leasingu. Standardowym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z finansowego wsparcia rządu w postaci specjalnie przygotowanych programów. Wystarczy uzupełnić odpowiednie dokumenty, by uzyskać dofinansowanie na swoją instalację.

Jakie zalety oferują poszczególne programy? Dofinansowanie Mój Prąd 3.0 to aż 3000zł na swoją instalację fotowoltaiczną. Otrzymana kwota jest bezzwrotna, więc nie trzeba przejmować się późniejszymi zobowiązaniami. Dużym wsparciem jest także ulga termomodernizacyjna, która pozwala odliczyć wydatki na instalację fotowoltaiczną od podatku. Odpisać można aż 18% od 53 tysięcy złotych z wydatków na PV. W niektórych większych miastach pojawiają się także programy regionalne, zachęcające jeszcze większym finansowym wsparciem.