Fotowoltaika 5kW
Fotowoltaika 5kw
18 sierpnia 2021
Jak działa fotowoltaika? | fotowoltaikapremium.info.pl
Jak działa fotowoltaika?
23 sierpnia 2021

Fotowoltaika - opłacalność

Dlaczego inwestuje się w odnawialne źródła energii? Ekologia z pewnością nie jest pierwszym argumentem, który przychodzi do głowy prosumentom. Posiadanie własnej mikroelektrowni to przede wszystkim oszczędność. Aby zacząć czerpać korzyści z paneli fotowoltaicznych, trzeba jednak najpierw ponieść koszty instalacji. Wydatek rzędu kilkunasty tysięcy złotych może początkowo odstraszać inwestorów. Czy fotowoltaika naprawdę się opłaca?

Zalety fotowoltaiki

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości - dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna prawie zawsze się opłaca (istnieje tylko kilka przypadków, w których należy zrezygnować z instalacji). Pozyskiwanie energii z darmowych promieni słonecznych minimalizuje rachunki za prąd niemal do zera, nie generując przy tym żadnych zanieczyszczeń. Nie ma również konieczności zakupu żadnego dodatkowego paliwa. To także bardzo wygodne rozwiązanie - raz zamontowane panele będą generować prąd przez długie lata. Wystarczy je tylko czyścić dwa razy do roku, by generowały swoje maksymalne uzyski.

Kluczową decyzją, którą należy podjąć inwestując w panele jest wybór spradzonego instalatora. Poprawny montaż pozwoli cieszyć się oszczędnością w największym stopniu. Specjalistyczna wiedza o ustawianiu paneli fotowoltaicznych jest niezastąpiona. Podejmując decyzję o zakupie paneli, nie warto oszczędzać ani na sprzęcie, ani na gwarancjach. Bez względu na wydaną kwotę, fotowoltaika sama na siebie zarobi - po prostu zajmie jej to nieco dłużej lub krócej.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Charakterystyczną cechą instalacji fotowoltaicznych jest fakt, że same na siebie zarabiają. Dlaczego tak się dzieje? Przed instalacją fotowoltaiki, koniecznym jest opłacanie rachunków za prąd. Rosnące ceny elektryczności dają się we znaki nie tylko przedsiębiorcom, ale i zwykłym mieszkańcom gospodarstw domowych. Rozwiązaniem okazuje się być montaż fotowoltaiki. Już od momentu uruchomienia instalacji, generowana przez nią elektryczność pokrywa w całości zapotrzebowanie energetyczne każdego domu. Od tego momentu rachunki za prąd spadają praktycznie do zera. Zamiast tego, większość prosumentów będzie jednak musiała spłacać zaciągnięty na fotowoltaikę kredyt lub raty udzielone przez instalatora. Taki stan rzeczy potrwa jednak tylko kilka lat, a instalacja będzie funkcjonować jeszcze na długo po spłaceniu długu. Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, im większe podwyżki za elektryczność, tym bardziej własna instalacja PV się opłaca, a pieniądze szybciej wracają do kieszeni prosumenta.

Poza wspomnianymi wcześniej zaletami fotowoltaiki, istnieje wiele innych czynników które zachęcają do inwestycji w PV. Największym zainteresowaniem cieszy się możliwość skorzystania z rządowych programów. Dofinansowanie na fotowoltaikę pozwala znacząco ograniczyć wydatki, jeżeli inwestor zdecyduje się na montaż w systemie on-grid.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

W jakich przypadkach fotowoltaika się nie opłaca?

Aby instalacja fotowoltaiczna mogła poprawnie funkcjonować, musi spełniać kilka warunków. Podstawowym z nich jest odpowiednie ustawienie paneli fotowoltaicznych na dachu. Jeżeli kąt nachylenia jego powierzchni będzie zbyt duży lub zbyt mały, panele nie będa mogły generować zadowalających uzysków. Optymalnym kątem jest 25°-35°, ponieważ na panel pada wtedy o wiele więcej promieni słonecznych.

Fotowoltaika wymaga również nieograniczonego dostępu do słońca. Zbyt duże zacienienie lub sąsiedztwo wysokich kominów nie sprzyja generowaniu elektryczności. Posiadając dach w niesprzyjających warunkach, inwestycję lepiej zaplanować od początku. Rozwiązaniem okazuje się być jedynie instalacja PV na gruncie (lub wycięcie kłopotliwych drzew).

Kalkulator opłacalności fotowoltaiki

Fotowoltaika - czy się opłaca? Na opłacalność instalacji może mieć wpływ kilka czynników. Panele skierowane w niekorzystną stronę, lub mocno zacienione podważają słuszność inwestycji. Przed skorzystaniem z analizy eksperta na żywo, warto sprawdzić swój wynik w kalkulatorze opłacalności fotowoltaiki online. Wystarczy podać kilka podstawowych zmiennych, by wyświetlił ostateczny stopień opłacalności montażu PV na dachu. Nie jest to jednak jedyna opcja. Zawsze można zdecydować się na fotowoltaikę na gruncie (o ile posiada się wystarczająco dużo przestrzeni).