Jak działa fotowoltaika? | fotowoltaikapremium.info.pl
Jak działa fotowoltaika?
23 sierpnia 2021
Prosument fotowoltaika
Prosument – fotowoltaika
25 sierpnia 2021

Fotowoltaika w Polsce

Inwestycja w panele fotowoltaiczne kieruje się innymi zasadami w każdym państwie. Lokalne programy dofinansowania, warunki geograficzne i współpraca z producentami PV wygląda nieco inaczej nawet wśród członków Unii Europejskiej. Czym charakteryzuje się fotowoltaika w Polsce? Poznaj unikalne warunki które mają wpływ na opłacalność fotowoltaiki!

Rynek fotowoltaiki w Polsce

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większym uznaniem krajowych inwestorów. Aż 99% nowych instalacji OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) stanowią panele słoneczne. Ile wynosi łączna moc fotowoltaiki w Polsce? W ciągu roku moc instalacji w kraju zwiększyła się o 100% w stosunku do poprzedniego okresu, osiągając łącznie poziom ponad 6GW. Czy fotowoltaika w Polsce jest aż tak opłacalna? Okazuje się, że istnieje wiele czynników, które mogą na to wskazywać.

  • Sprzyjające położenie geograficzne i warunki klimatyczne
  • Korzystne formy dofinansowania
  • Godni zaufania producenci i monterzy

Każdy z tych czynników sprawia, że fotowoltaika staje się atrakcyjna nawet nie posiadając wystarczających środków na jej instalację. Zachętą staje się przede wszystkim możliwość uzyskania wygodnego kredytu na fotowoltaikę, wzięcia paneli w leasingu lub odpisania kosztów instalacji od podatku dzięki uldze termomodernizacyjnej.

Nasłonecznienie paneli fotowoltaicznych w Polsce

Ten czynnik uwarunkowany jest położeniem geograficznym Polski oraz jej warunkami klimatycznymi. Natężenie promieni słońca - Insolacja - na terenie kraju wynosi od 900 do 1200 kWh/metr kwadratowy rocznie. To satysfakcjonujący poziom energii, który można dodatkowo zwiększyć umiejętnym montażem. Owy fakt zależny jest od specyfiki badań - podane wartości dotyczą płaskiej powierzchni. Na fotowoltaikę pod odpowiednim kątem będzie padać dodatkowa ilość promieni słonecznych.

Polska jest rozległym krajem, więc może dochodzić do różnic w nasłonecznienu. Najbardziej optymalne warunki dla fotowoltaiki panują w Polsce centralnej i wschodniej. To właśnie w tych regionach instalacje solarne cieszą się największą popularnością.

Jakie czynniki klimatyczne wpływają na fotowoltaikę? Przede wszystkim zanieczyszczenie powietrza i zachmurzenie w ciągu roku. Oba te czynniki odpowiadają za blokowanie dostępu promieni słonecznych, podobnie jak zabrudzona powierzchnia paneli. W Polsce liczba dni o zachmurzeniu większym niż 80% wynosi od 120 do 160. Liczba dni pogodnych (zachmurzenie mniejsze niż 20%) to zaledwie 30-50. Warto jednak pamiętać, że nawet w pochmurne dni instalacja fotowolotaiczna nadal funkcjonuje - tylko w ograniczonym stopniu.

Nawet niesprzyjające warunki atmosferyczne nie podważają opłacalności fotowoltaiki. 80% uzysków generowanych jest latem, gdy pogoda sprzyja generowaniu elektryczności. Dzięki przesłanym do operatora sieci nadwyżkom, można korzystać z energii przesłanej latem przez całą resztę roku całkowicie za darmo.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Dofinansowanie na fotowoltaikę

Ważnym aspektem, który ma wpływ na opłacalność fotowoltaiki jest również możliwość otrzymania dofinansowania. W Polsce przybiera ono różne formy. Decyzja z którego programu prosument zechce skorzystać, należy tylko do niego. Każdy program różni się koniecznymi do wypełnienia dokumentami oraz warunkami do spełnienia. Wszystkie mają jednak wspólny cel - zachęcenie do montażu ekologicznej instalacji PV.

Kredyt na fotowoltaikę

Wiele banków zauważyło rosnące zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce. Z tego względu wyszły na przeciw oczekiwaniom klientów, przygotowując specjalną ofertę. Kredyt na fotowoltaikę to bezpieczna inwestycja - zamiast płacić rachunki za prąd, spłaca się raty kredytu. Taki stan rzeczy trwa zaledwie kilka lat, a po jego spłacie panele nadal będą generować zyski. Warunki kredytów są korzystne i nie trzeba doszukiwać się podejrzanych dopisków w umowie.

Fotowoltaika w leasingu

Prowadząc własną działalność, warto rozważyć leasing na fotowoltaikę. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można w ekologiczny sposób ograniczyć wydatki swojego przedsiębiorstwa na energię. Niewielki wkład własny pozwoli cieszyć się panelami najwyższej jakości. Jeżeli uzyski nie będą zadowalające, po upłynięciu okresu umowy panele będzie można zwrócić, zupełnie jak w powszechnie znanym leasingu na samochód.

Program Mój Prąd 3.0

Skorzystanie z rządowego programu Mój Prąd 3.0 to aż 3000zł dodatkowej, bezzwrotnej gotówki. Moc instalacji nie może jednak przekraczać 10kW, a panele muszą zostać podpięte do sieci operatora z wykorzystaniem dwukierunkowego licznika. Mimo wszystko jest to jeden z najbardziej opłacalnych programów - dotacja zwolniona jest z opodatkowania PIT. Warto wspomnieć, że wydatki których nie pokrywa program można odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna).

Program Prosument 2

Ta forma dofinansowania jest alternatywą dla programu Mój Prąd 3.0. Prosument 2 zachęca do montażu nowych instalacji OZE, nie koniecznie samych paneli PV. Przykładowo, decydując się na montaż pompy ciepła, można otrzymać od 15 do 30% dofinansowania. Organizatorem programu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na stronie urzędu można zapoznać się z pełną dokumentacją projektu.

Program Czyste Powietrze

Posiadacze przestarzałych pieców mogą zdecydować się na skorzystanie z programu Czyste Powietrze. Program ma na celu zmniejszenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń oraz podniesienie energetycznej efektywności budynków. Wysokość dofinansowania zależy od przychodów osoby składającej wniosek. Istnieje kilka progów, których przekroczenie zmniejsza kwotę finansowego wsparcia.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna pozwala odpisać od podatku koszty instalacji fotowoltaicznej. Aby skorzystać z tej ulgi, wystarczy odpowiednio uzupełnić PIT za rok podatkowy, w którym rozpoczęło się prace montażowe. Kwota inwestycji nie może przekroczyć 53000 złotych, a instalacja musi zostać uruchomiona w ciągu trzech lat. Warto pamiętać, że skorzystanie z ulgi nie ogranicza możliwości skorzystania z innych form dofinansowania (chyba, że odpis dotyczy podatku rolnego).

Programy regionalne

Poza ogólnopolskimi programami, prosumenci mogą skorzystać także z programów regionalnych. Obowiązujące na terenie kilku większych miast formy dofinansowania jeszcze bardziej zachęcają do instalacji PV na własnym dachu lub gruncie. Przykładowo, Poznański Program Słoneczne Dachy ma na celu zwiększyć zainteresowanie fotowoltaiką na dachu bloków mieszkalnych.

Producenci i monterzy PV w Polsce

Polska branża fotowoltaiczna liczy sobie tylko kilku producentów paneli. Oferowane przez nich produkty w większości przypadków nie osiągają wyższej sprawności niż ogólnoświatowy standard. Wyjątek stanowi fotowoltaika ML system, którego patenty są unikatowe w skali światowej - dobrym przykładem są przeźroczyste panele słoneczne, które w przyszłości mogą zastąpić okna w budynkach. Warto zdecydować się na wybór lokalnych przedsiębiorców, by wspierać rozwój krajowej gospodarki. Polska fotowoltaika może stać się przyszłością branży, jednak bez pomocy inwestorów nie uda się osiągnąć światowego poziomu.

W kraju nie brakuje również doświadczonych monterów, którzy chętnie wspierają klientów w wyborze sprzętu oraz uzupełnianiu dokumentów. Dobry montaż stanowi podstawę opłacalnej instalacji fotowoltaicznej. Nieoptymalne nachylenie paneli lub pośpieszne prace monterskie mogą zmniejszyć uzyski aż o 60%!

Chcąc zapoznać się z ofertą najlepszych producentów i wykonawców, warto sprawdzić aktualny i rzetelny ranking fotowoltaiki. Znajdujący się w nim przedsiębiorcy to sprawdzone marki, którym zaufały już tysiące klientów.