Ceny fotowoltaiki
Jaki jest koszt paneli fotowoltaicznych?
Przeglądając ulotki fotowoltaika wydaje się być rozsądną inwestycją. Jednym z najczęściej zadawanych pytań w temacie paneli słonecznych jest "Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?" Na odpowiedź może mieć wpływ bardzo duża liczba czynników. Przy inwestycji takiej jak fotowoltaika koszt odgrywa bardzo dużą rolę. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na wszystkie najważniejsze aspekty które trzeba rozważyć by poznać ostateczny koszt planowanej inwestycji. Pamiętaj - jakość jest bezpośrednio związana z ceną, więc zbyt tanie oferty są podejrzane i powinieneś ich unikać. Chcąc zakupić dobrej jakości panele fotowoltaiczne cena rośnie wprostproporcjonalnie. Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?
Fotowoltaika 2022
Decydując się na kosztowną inwestycję jaką jest fotowoltaika cena waha się w zależności od potrzeb klienta. Obecnie na rynku za zestaw fotowoltaiczny 1 kw płaci się szacunkowo od czterech do sześciu tysięcy złotych. W temacie takim jak fotowoltaika cena za 1kw może się jednak bardziej wahać. Wszelkie różnice wynikają przede wszystkim z odmiennej jakości komponentów, warunków na miejscu w których panele będą instalowane oraz rozmiarów elektrowni. Wszystko sprowadza się więc do ilości pożądanych kWp. Nie wiesz jaki rozmiar będzie dla Ciebie wystarczający? To proste. W przypadku gdy jesteś właścicielem dachu skierowanego na południe, będziesz potrzebować 1 kWp na każde 45zł wydane miesięcznie na rachunki za prąd. Jeżeli dach skierowany jest na wschód lub zachód, stosunek wyniesie 1 kilowatopik za każde wydane 42zł. W miejscach większego zacienienia, na przykład w pobliżu komina lub drzew, 1kWp pokrywa od 30 do 40zł rachunku. Konieczne będzie wtedy zainstalowanie optymalizatorów lub mikroinwerterów.
Koszty instalacji fotowoltaicznej - koszt fotowoltaiki
Panele fotowoltaiczne to nie wszystko. W skład całej instalacji wchodzi wiele elementów - i za wszystkie trzeba zapłacić. Rozważając zakup fotowoltaiki cena odgrywa kluczową rolę. Należy jednak pamiętać, że w temacie takim jak fotowoltaika koszt 2019 będzie zupełnie inny niż podane poniżej wartości na rok 2022. Powodem jest przede wszystkim ciągły rozwój rynku i pojawianie się nowoczesnych rozwiązań, obniżającyh cenę standardu. Jak rozkładają się koszty?
45% cena panelu fotowoltaicznego - element produkujący prąd z promieni słonecznych
20% opłat to natomiast inwerter - przemienia wyprodukowany prąd stały na prąd przemienny płynący w gniazdku
15% z pełnej kwoty stanowi konstrukcja nośna i przewody
10% to koszty montażu - opłacenie wykwalifikowanych pracowników
10% natomiast będzie kosztować elektryka - podłączenie falownika z panelami, sporządzenie dokumentacji
Cena fotowoltaiki może się oczywiście wahać i zmieniać, w zależności od sytuacji na rynku oraz jakości wykorzystanych komponentów.
Cena paneli fotowoltaicznych
Ile kosztuje panel fotowoltaiczny? Najczęściej spotykanym sposobem porównywania opłacalności modułów jest wyliczenie ich ceny w złotówkach za Wp. Przykładowo, moduł o mocy 455Wp kosztuje 480zł, czyli cena za Wp wynosi 1.06zł. Konkurencyjny model o mocy 395Wp kosztuje natomiast 450zł, w związku z czym cena za Wp wynosi 1.14zł. Porównując te dwa produkty, bardziej opłacalnym będzie wybranie pierwszego, którego cena za 1Wp jest mniejsza. Cena panela fotowoltaicznego będzie wahać w zależności od wielu czynników. Wadą porównywania paneli w ten sposób jest natomiast całkowite pominięcie ich sprawności i rozmiarów, tracimy więc ważne aspekty które należy przeanalizować przed zdecydowaniem się na zakup. Najtańsze panele fotowoltaiczne o mocy 330 Wp to wydatek rzędu 500zł.
Cena paneli słonecznych opiera się na wielu więcej czynnikach niż moc panelu. W przykładowej ofercie na fotowoltaikę 5 kw, cena może być atrakcyjna, ale jakość sprzętu będzie niezadowalająca. Bardziej dokładną metodą porównywania jest branie pod uwagę stosunku do ceny do sprawności, gwarancji produktu i marki. Pragnąc zainwestować w kosztowne przedsięwzięcie jakim jest instalacja fotowoltaiczna cena będzie rosnąć proporcjonalnie do jakości. Chcąc znać dokładną odpowiedź na pytanie ile kosztują panele fotowoltaiczne, trzeba zapoznać się z kartą produktów konkretnej marki. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile kosztuje jeden panel fotowoltaiczny.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Jakie panele są najbardziej opłacalne?
Naszą uwagę powinny przykuwać panele o sprawności 20%. Najczęściej oferują one moc na poziomie 320Wp (standardowe 60 ogniw) i ich cena wynosi ~600zł za sztukę. Wszystkie panele o sprawności wyższej niż 20% są już nawet dwukrotnie droższe. Warto więc zastanowić się, czy nadal jest to opłacalna inwestycja - szczególnie, że co roku panele tracą odrobinę swojej sprawności. Opłaca się jednak zapłacić więcej za dłuższą gwarancję na produkt i zabezpieczyć się przed ewentualną potrzebą zakupu nowego produktu. Jest to konieczne w przypadku uszkodzenia modułu - pozostawiony sam sobie może całkowicie uszkodzić całą instalację i wszystkie koszty trzeba będzie ponieść jeszcze raz. Kupując panele fotowoltaiczne cena zestawu jest znacznie niższa niż kompletując panele pojedyncze - jednak nie kończy się na korzyściach ekonomicznych. Wybierając panele, powinny mieć one jednakową moc i pochodzić od jednego producenta, by uniknąć problemów z kompatybilnością.
Koszt za inwerter fotowoltaiczny
Drugim najważniejszym elementem w całej instalacji jest inwerter, czyli urządzenie zmieniające prąd stały generowany w procesie fotowoltaicznym na prąd zmienny do codziennego użytku. To skomplikowane urządzenie i nie należy na nim oszczędzać - usterka inwertera przerywa pracę całego układu. Na koszt inwertera ma wpływ przede wszystkim rodzaj (szeregowy, mikroinwerter, inwerter z optymalizatorem), długość gwarancji i marka. Gwarancja w tym przypadku jest niezwykle ważna. Standardowo oferuje się 5 lat, jednak żywotność urządzenia sięga od 8 do 12 lat. Warto więc zapłacić więcej za przedłużenie gwarancji i cieszyć się spokojem pokrywanym przez producenta. Opłaca się również zapłacić więcej za falowniki topowych marek. Dlaczego? W przypadku awarii inwertera najniższej jakości całe urządzenie nadaje się do recyklingu. Jeżeli zdecydujemy się na produkt lepszej jakości, wymiana kilku części może przywrócić mu pełnię sprawności.
Na falownikach możesz oszczędzić w przypadku, gdy miejsce w którym będą znajdować się twoje panele fotowoltaiczne nie jest zacienione. Nie zachodzi wtedy potrzeba instalacji mikroinwerterów i optymalizatorów - nie wpłyną one na różnice w uzyskach. Producenci inwerterów oferują również często monitoring instalacji fotowoltaicznej. Jest to zbędny wydatek, ponieważ dobrze zamontowane panele się nie psują - a poprawność funkcjonowania układu można sprawdzić obserwując napięcie w ciągu dnia. Jeśli następnego dnia maksymalne napięcie jest przykładowo o 40V niższe sygnalizuje to awarię modułu.
Optymalizator i inwerter jest natomiast świetną ochroną przed rozprzestrzenianiem się ognia w przypadku pożaru, jednak częściej stosuje inne metody. Rozłącznik DC, wyłącznik DC i umieszczenie inwertera poza strefą pożarową są również skutecznymi metodami walki z ryzykiem pożarowym - dlatego są wymagane prawem dla każdej instalacji powyżej 6.5 kWp.
W przypadku gdy planujesz instalację o mocy między 3 i 3.7 kWp, możesz zdecydować się na zakup inwertera trójfazowego. Zagwarantuje od większe uzyski, ale kosztuje zauważalnie więcej. Z ekonomicznego punktu widzenia, bardziej opłacalne są mimo wszystko inwertery jednofazowe.
Cena montażu paneli solarnych
Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej może wahać się znacząco w zależności od standardu oferowanych usług. Często pomija się go podejmując decyzję o zakupie paneli fotowoltaicznych, co jest błędem. Od poprawnej instalacji zależy opłacalność całego przedsięwzięcia. Powinniśmy unikać instalatorów, którzy wymagają różnego rodzaju zobowiązań jeszcze zanim dokonają kontroli dachu. Szczególną uwagę powinny zwrócić również zaniżone ceny - mogą sugerować wątpliwą jakość lub oszustwo. Kluczową rolę odgrywa również podatek VAT. Mieszkańcy domów jednorodzinnych do 300m2 płacą niższy podatek wysokości 8% za zakup stelażu i jego montaż. Ten sam podatek obejmuje prosumentów którzy decydują się na montaż na gruncie i budownictwo pod społecznym programem mieszkaniowym. Dla firm podatek wynosi 23%.
Oszczędzić na montażu możemy jedynie porównując oferty sprawdzonych monterów. Nie warto korzystać z usług instalatorów bez doświadczenia. Zrezygnuj też z projektowania i montażu instalacji na własną rękę jeżeli jesteś amatorem bez uprawnień SEP. Istnieje możliwość popełnienia wielu błędów projektowych które czyhają nawet na najbardziej doświadczonych pracowników. Możemy być pewni, że odbije się to na nas i ostatecznie trzeba będzie zapłacić dużo więcej. Wykonanie instalacji w pośpiechu również może ciągnąć za sobą poważne konsekwencje.
Koszt montażu fotowoltaiki
Wykonując instalację fotowoltaiczną nie warto oszczędzać na instalatorach. Zbyt niska kwota za robociznę może sugerować, że monter pomija wiele aspektów poprawnego montażu. Najczęściej popełniane błędy to oszczędzanie na przewodach i tworzenie indukcyjnej pętli, niezadowalające uszczelnienia i pośpiech w montażu. Nieuważny instalator bez uprawnień mógłby doprowadzić do wypadku od razu, lub dopiero z czasem. Przykładowo, klękając na panelach tworzą się mikropęknięcia, zmniejszające uzyski oraz narażające instalację na pożar. Pomijane są także dodatkowe prodcedury zwiększające odporność na pożary - to nieakceptowalne w przypadku instalacji powyżej 6,5 kWp. Standardowa cena za dobrze wykonane usługi przedstawia się w postaci 700-1000zł za każdy 1kWp instalacji. Koszt założenia paneli fotowoltaicznych może zostać zminimalizowany, wykonując samodzielny montaż fotowoltaiki.
Ceny konstrukcji
Koszt jaki będziemy musieli ponieść za postawienie instalacji na dachu płaskim będzie inny niż w przypadku np. dachu skośnego. Warto znać różnice w opłacalności instalacji na różnego rodzaju powierzchni, by nie dać się oszukać. Przykładowo, montaż na dachu płaskim lub skośnym zawsze będzie tańszy niż na gruncie, bez względu na dachówki które go pokrywają.
Fotowoltaika na dachu skośnym
Montaż paneli słonecznych na dachach skośnych jest nawet dwukrotnie tańszy niż w przypadku instalacji naziemnych, dlatego to najpopularniejsze rozwiązanie. Jeżeli nasz dach jest kryty blachą lub blachodachówką możemy liczyć na najtańszą dostępną usługę instalacyjną, ze względu na łatwość przeprowadzenia operacji. W przypadku gdy posiadamy blachę trapezową, nie zachodzi potrzeba stosowania profili aluminiowych i montaż przebiega równie szybko. Montaż na dachówce z kolei wymaga użycia profili aluminiowych więc jest droższy. Szczególnym przypadkiem jest karpiówka, której konstrukcja uniemożliwia zachowanie odstępu separacyjnego. Bez względu na rodzaj posiadanego pokrycia różnica kosztów nie jest na tyle znacząca by inwestycja w fotowoltaikę przestała być opłacalna.
Fotowoltaika na dachu płaskim
W Polskich warunkach geograficznych powinno unikać się montażu na płaskiej powierzchni. Jeżeli dach jest całkowicie płaski, zalecane jest wykorzystanie specjalnej konstrukcji nadającej panelom optymalny kąt nachylenia. Rzeczywista różnica w koszcie instalacji paneli na dachu płaskim w porównaniu do dachu skośnego (przy tej samej mocy) wynosi około 1000zł. W zależności od wykorzystanego materiału elementów konstrukcyjnych ta cena może się wahać. Zdecydowanie się na stal ocynkowaną zamiast nierdzewnej zredukuje koszty o 25%.
Koszt użytkowania
Kupując panele fotowoltaiczne koszt związany z tym aspektem jest najtrudniejsze do określenia. Ma na nie wpływ wiele czynników. Przede wszystkim do tej kategorii zalicza się koszt wszelkich gwarancji udzielonych za równo przez producenta jak i instalatorów. Związane są one z różnymi warunkami które trzeba spełniać - na przykład regularne i zawsze aktualne przeglądy, które nie są darmowe. Inspekcja powinna dotyczyć za równo paneli na dachu, jak i inwertera który objęty jest oddzielną gwarancją. Czasem zdarza się konieczność wymiany jego części eksploatacyjnej - to bardziej opłacalne niż zakup nowego urządzenia. Trzeba również wziąć pod uwagę koszty mycia paneli (profesjonalna usługa kosztuje 100-150zł).
Ubezpieczenie instalacji
Ciekawym sposobem na zainwestowanie w swoją instalację jest jej ubezpieczenie. Za granicą, na przykład w Niemczech, zapłacimy 1% wartości instalacji za dodatkowe zabezpieczenie przed niebezpiecznymi wypadkami, na przykład awarią pod wpływem czynników atmosferycznych. Gdy instalacja znajduje się na gruncie, trzeba będzie doliczyć również podatek gruntowy.
Panel fotowoltaiczny 1 kw cena
Ile kosztuje 1 kw fotowoltaiki? Aby wygenerować 1kw energii elektrycznej, potrzebne są około 3 panele fotowoltaiczne. Zakładając, że jeden panel kosztuje mniej niż tysiąc złotych, koszty inwestycji w fotowoltaikę 1kw mogą nie przekroczyć nawet 7000zł (uwzględniając koszty montażu i inwertera). Taka instalacja nie zaspokoi jednak potrzeb żadnego funkcjonującego gospodarstwa domowego - oznacza to, że rachunek za prąd nadal trzeba będzie opłacać.
Zestaw fotowoltaiczny 2kw
Fotowoltaika o mocy 2kw jest budżetowym rozwiązaniem dla tych, którzy pragną zminimalizować swoje rachunki za energię. Prawdopodobnie nie wystarczą jednak do całkowitego pokrycia zapotrzebowania na prąd. Koszty inwestycji stają się w tym przypadku bardzo niskie - poniżej 10 tysięcy złotych można mieć funkcjonującą instalację z paneli średniej jakości, objętych gwarancjami. Fotowoltaika 2kw jest przystępna dla każdego, pozostawiając możliwość rozbudowy. Aby jeszcze bardziej zaoszczędzić na inwestycji jaką jest fotowoltaika zestaw paneli będzie bardziej opłacalną opcją, niż kupowanie ich pojedynczo. Koszt instalacji fotowoltaicznej 2 kw z montażem wynosi góra 10 tysięcy złotych.
Instalacja fotowoltaiczna 3 kW cena z montażem
Koszty fotowoltaiki o mocy 3kW wahają się w granicach 10-14 tysięcy złotych. Cena zwiększa się nieco w przypadku wyrażenia chęci wykonania profesjonalnego montażu - zestaw fotowoltaiczny 3kw z montażem kosztuje od 13-17 tysięcy złotych. Większość producentów umożliwia jednak zakup fotowoltaiki na raty, co pozwala cieszyć się darmową energią słoneczną niemal wszystkim zainteresowanym. Koszt instalacji fotowoltaicznej 3kw można obniżyć dzięki rządowym programom udzielającym finansowego wsparcia.
Zestaw fotowoltaiczny 4 kw z montażem
Biorąc pod uwagę, że koszt jednego panelu ze średniej półki wynosi około 1000zł, a instalacja fotowoltaiczna 4 kw potrzebuje ich 12, można spodziewać się wydatku około 12 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszty profesjonalnego montażu. Ostatecznie koszty zamkną się w granicach 16-18 tysięcy. Fotowoltaika 4 kW często pada wyborem średnich gospodarstw domowych.
Ile kosztuje fotowoltaika 5kW - fotowoltaika cena 5kw
Koszt fotowoltaiki 5kw - W zależności od producenta, jakości komponentów takich jak panele solarne i inwerter, a także kosztów montażu, cena instalacji fotowoltaicznej o mocy 5kW wynosi około 20-25 tysięcy złotych. Decydując się na kosztowną inwestycję, jaką jest instalacja fotowoltaiczna 5 kw cena może się jednak zmieniać. Zestaw fotowoltaiczny 5 kw z montażem to wydatek rzędu 25-30 tysięcy złotych.
Instalacja fotowoltaiczna 6 kw cena z montażem
Jeżeli zdecydujemy się na zakup instalacji o mocy nieco większej niż standardowe 5kW przyjdzie nam zapłacić od 24 do 29 tysięcy złotych. Zestaw fotowoltaiczny 6 kw z montażem będzie dość kosztowną inwestycją, warto więc rozważyć skorzystanie z możliwych opcji dofinansowania. Fotowoltaika 6kW jest możliwa do osiągnięcia w cenie nieco niższej, jednak rezygnując z lepszej jakości komponentów i instalacji po kosztach narażamy się na poniesienie większych wydatków w poźniejszym czasie. Panele fotowoltaiczne 6 kw cena z montażem - wynosi około 30-35 tysięcy złotych. Fotowoltaika 6 kW to przyszłościowa inwestycja.
Instalacja fotowoltaiczna 7 kw cena
Wiedząc że jeden panel kosztuje około 1000zł, a na każdy kW mocy potrzebne są około 3 moduły, łatwo można obliczyć koszt fotowoltaiki 7kW. Doliczając do tego koszty infrastruktury dodatkowej oraz montażu, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 36-38 tysięcy złotych. Nie warto oszczędzać na półśrodkach - instalacja o takiej mocy jest inwestycją długoterminową. Solidny montaż fotowoltaika 7kW pozwoli utrzymać uzyski na zadowalającym poziomie przez długie lata.
Instalacja fotowoltaiczna 8 kw cena
Fotowoltaika w mniej standardowym rozmiarze 8kw generuje uzyski zaspokajające zapotrzebowanie większych kompleksów gospodarczych, takich jak na przykład wielopiętrowe domy. Koszt instalacji 8kw będzie wynosić około 32 tysięcy złotych brutto. To spory wydatek, ale produkty dobrej jakości, które wytrzymają przez długie lata warte są dodatkowych pieniędzy. Płaci się również za gwarancję, która chroni inwestora przed kosztowną wymianą panelu w jego pełnej cenie. Instalacja fotowoltaiczna 8 kW cena z montażem wynosi nie więcej niż 40 tysięcy złotych.
Fotowoltaika 9kw
Koszt instalacji fotowoltaicznej 9kW nie powinien wynieść więcej niż 45 tysięcy złotych. Panele zajmują wtedy powierzchnię około 53 metrów 2 i pokrywają miesięczne rachunki o koszcie 460zł. Warto zainwestować w panele fotowoltaiczne i zacząć oszczędzać!
Ile kosztuje fotowoltaika 10kW?
Koszt instalacji fotowoltaicznej 10kW może się wahać w zależności od zastosowanych komponentów, tak jak pozostałych przypadkach. Panele fotowoltaiczne o mocy 10kW wraz z całą infrastrukturą kosztują od 40 do 55 tysięcy złotych brutto. Przekroczenie tego progu jest jednak mało opłacalne (wyjątkiem jest sytuacja gdy interesuje nas założenie farmy fotowoltaicznej) ponieważ status prosumenta ulega zmianie. Odbieramy wtedy jedynie 70% wyprodukowanej energii, a nie 80% jak w przypadku instalacji o mocy niższej niż 10kW. Zestaw fotowoltaiczny 10 kW z montażem to wydatek którego koszt będzie różnić się w zależności od wykonawcy. Koszt fotowoltaiki 10kw nie powinien przekroczyć jednak 50 tysięcy złotych.