Kredyt na fotowoltaikę
Inwestycja w fotowoltaikę jest kuszącą opcją nawet wtedy, gdy nie dysponuje się wystarczającą ilością środków na samodzielny zakup całej infrastruktury. Z pomocą przychodzą liczne kredyty na fotowoltaikę, w formie gotówkowej pożyczki. Środki, które przekazywane są klientom przez bank na zakup paneli, różnią się od klasycznych kredytów. Która oferta zagwarantuje najszybszy zwrot kosztów? Znajdź idealny kredyt na instalację fotowoltaiczną!
Zalety skorzystania z kredytu na fotowoltaikę
Coraz większa liczba komercyjnych banków decyduje się na udzielanie specjalnych kredytów na fotowoltaikę. Proponowane przez nie warunki są nadzwyczaj korzystne. Banki widzą, że pożyczając pieniądze na taką inwestycję jak fotowoltaika kredyt zostanie spłacony - to dla nich bardzo pewna opcja. Dofinansowanie na cele ekologiczne jest wspierane nie tylko przez banki, ale również przez rząd - w formie specjalnych programów. Z tej wyjątkowej oferty skorzystać mogą klienci indywidualni, ale też inwestorzy planujący założenie farmy solarnej. Czym się charakteryzują? Lista zalet jest naprawdę długa:
- Niska lub zerowa prowizja za udzielenie kredytu
- Długi termin spłaty (nawet 10 lat) i korzystne oprocentowanie (RRSO do 9%)
- Minimalne raty
- Inwestycja w ochronę środowiska jest traktowana priorytetowo, więc można liczyć na szybką decyzję o udzieleniu środków
- Brak wkładu własnego - kredyt pokrywa 100% inwestycji
Które banki udzielają kredytu na fotowoltaikę?
W 2021 liczba banków, które decydują się na udzielenie wsparcia finansowego jest naprawdę imponująca. Wiele z nich udziela kredytów na korzystnych warunkach, dzięki czemu panele fotowoltaiczne stają się coraz częstszym widokiem na Polskich dachach. W ramach kredytu na odnawialne źródła energii nie trzeba decydować się jedynie na zakup modułów solarnych - otrzymane środki można wykorzystać również na zakup pompy ciepła. Konieczne jest zapoznanie się z regulaminem konkretnego banku, ponieważ nie każdy z nich wspiera to rozwiązanie. Alternatywą dla specjalnego kredytu na fotowoltaikę jest skorzystanie z klasycznego kredytu gotówkowego na dowolny cel.
Alior Bank (współpraca z Tauron)
Oferta Alior Banku skierowana jest przede wszystkim dla gospodarstw domowych. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 9,02%. Maksymalna kwota kredytu wynosi 200.000 złotych, przy prowizji 0%. Czas spłaty określony w umowie wynosi 10 lat. Kredyt na fotowoltaikę 2020 cieszył się w tym przypadku ogromną popularnością.
BNP Paribas
Kredyt na fotowoltaikę w banku BNP Paribas skierowany jest do gospodarstw domowych. Maksymalna kwota jaką można otrzymać od banku to 200.000 złotych, przy prowizji 0%. Maksymalny czas jaki otrzymuje się na spłatę kredytu to aż 10 lat. Proponowana przez bank Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 7,43%.
Santander kredyt na fotowoltaikę
Oferta skierowana jest dla biznesu. Okres finansowania fotowoltaiki w banku Santander wynosi do 6 lat, wymagany jest jednak wkład własny w wysokości 10% wartości inwestycji. Zaletą jest przede wszystkim ubezpieczenie i niezmienna rata, która zabezpiecza przedsiębiorstwo przed stopami procentowymi. Takie rozwiązanie ułatwia planowanie finansowe dzięki stabilnym kosztom odsetek. Wybierając Santander fotowoltaika staje się osiągalna dla każdego zainteresowanego inwestora.
ING Bank Śląski - kredyt na panele fotowoltaiczne
Bank oferuje kredyt wszystkim gospodarstwom domowym. Maksymalna kwota jaką można uzyskać to zaledwie 60.000 złotych, ale RRSO wynoszące 6,7% czyni tę ofertę interesującą dla wszystkich zainteresowanych mniejszą instalacją. Czas spłaty kredytu wynosi 10 lat, a prowizja dla banku zaczyna się od 8%.
BOŚ kredyt na fotowoltaikę
EKOkredyt na fotowoltaikę udzielany przez BOŚ Bank na okres maksymalnie 10 lat oprocentowany jest na 6.21% RRSO. Maksymalna kwota jaką można uzyskać to aż 75.000 złotych, bez wkładu własnego. Wybierając ten kredyt fotowoltaika jest nadzwyczaj opłacalna. Sprawdź ile może zyskać dzięki ofercie BOŚ fotowoltaika!
Kredyt na fotowoltaikę PKO BP
Skierowana do gospodarstw domowych oferta banku PKO BP wyróżnia się spośród innych ofert brakiem kwoty maksymalnej. Nie jest to jednak oferta idealna - RRSO wynosi aż 12,9%. Czas spłaty kredytu ograniczony jest jedynie do 8 lat, a prowizja dla banku wynosi 0%. Wybierając ofertę PKO fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalna.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Czy kredyt na fotowoltaikę się opłaca?
Analizując opłacalność skorzystania z tej formy dofinansowania, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim należy ustalić rozmiar instalacji, który pokryje zapotrzebowanie gospodarstwa domowego (ok. 5kWp). W takim wypadku koszt fotowoltaiki nie powinien przekroczyć 25.000zł. Taka kwota pozostawia dowolność w wyborze oferty każdego banku, który dofinansowuje odnawialne źródła energii. Rozkładając raty na 60 miesięcy, przy RRSO 7,43% miesięczna rata wynosi 500zł. Zakładając, że rachunek za prąd przed instalacją paneli wynosił rocznie ponad 3.000zł, zostaje on zmniejszony jedynie do 200zł. Spłata kredytu wynosi rocznie natomiast około 3.500zł, więc koniecznie będzie dopłacanie do inwestycji przez kilka lat. Pieniądze nie trafiają jednak do operatora sieci, a do banku który udzielił kredytu.
Montaż fotowoltaiki to inwestycja na długie lata - po spłacie kredytu nadal zostaje się w posiadaniu paneli, które czerpią darmową energię ze słońca aż do 25 lat od zamontowania. W takim wypadku pozostaje aż 15 lat bez dodatkowych opłat za prąd, co generuje oszczędność kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy również pamiętać, że im większa cena prądu na rynku, tym bardziej własne panele będą się opłacać - a zgodnie z prognozami ekspertów można liczyć na podwyżki nawet o 100%.
Kredyt na farmę fotowoltaiczną
Farma fotowoltaiczna jest kosztowną inwestycją, więc uzyskanie kredytu jest opcją tylko dla największych inwestorów. Wymaga sporego wkładu własnego, stabilności finansowej i zaufania banków. Szczególnie chętnie udziela się kredytom tym inwestorom, którzy wygrali aukcję OZE z gotowym projektem. Dla banków to gwarancja stabilności, ponieważ instalacje posiadają w tym przypadku aż 15 lat zagwarantowanej sprzedaży. Możliwe jest uzyskanie kredytu nawet na miliony złotych, ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Aby uzyskać wsparcie, trzeba spełnić trzy podstawowe warunki:
- Zabezpieczenie inwestycji - wkład własny na poziomie nawet 30% wartości realizacji
- Promesa koncesji udzialana przez URE, dzięki której można rozpocząć sprzedaż prądu po zakończeniu prac montażowych
- Wykorzystanie paneli Tier 1 - najwyższej jakości modułów fotowoltaicznych, zapewniających zadowalające uzyski przez długie lata
Jakie banki wspierają rozwój fotowoltaiki? Przede wszystkim BOŚ, Pekao i PKO BP. Wspierane przez nie instalacje generują Megawaty elektryczności dzięki darmowej energii słonecznej. Pragnąc założyć farmę fotowoltaiczną, ale na mniejszą skalę (więcej niż 50kW ale mniej niż np. 100kW) można skorzystać z opcji kredytu na dowolny cel. Koniecznym będzie jednak odpowiednie uzupełnienie formalności we własnym zakresie.