VAT fotowoltaika
Podatek od towarów i usług obejmuje również montaż instalacji fotowoltaicznej. Obowiązkowa należność powinna zostać odprowadzona zgodnie z jedną spośród dwóch stawek - 8% lub 23%. Kogo obowiązuje niższa stawka, a kiedy nie obędzie się bez wyższych kosztów? Wszystko zależy od statusu inwestora. Sprawdź ile wynosi podatek od fotowoltaiki i ile zapłacisz za swoją instalację! Sprawdź jak fotowoltaika wpływa na PIT.
Ile wynosi VAT na fotowoltaikę w 2021?
W 2021 roku obowiązują dwie stawki podatku VAT - 8% oraz 23%. W zależności od przeznaczenia instalacji i rodzaju inwestora, konieczne do opłacenia należności ulegają zmianie. Istnieje wiele okoliczności, w których fotowoltaika może zostać zamontowana. Znaczenie może mieć nawet miejsce umieszczenia paneli. Ile będzie wynosić opłata we wszystkich możliwych opcjach? Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie. Przed rozpoczęciem planowania swojej własnej instalacji fotowoltaicznej, takie szczegóły jak wysokość podatku czy dostępne metody dofinansowania stanowią podstawą satysfakcji ze swoich paneli słonecznych. Maksymalna oszczędność to główne założenie fotowoltaiki dla domu i biznesu.
Nie wiesz czy fotowoltaika jest dla Ciebie? Skorzystaj z darmowego kalkulatora opłacalności i oszacuj oszczędność na panelach słonecznych! Fotowoltaika to inwestycja, która zawsze się zwraca. Zapomnij o rachunkach za prąd i zacznij zarabiać na odnawialnych źródłach energii. Liczne formy dofinansowania zachęcają do rozwoju branży fotowoltaicznej w Polsce. Wybierz sprawdzonego instalatora, by zagwarantować sobie energetyczną niezależność.
VAT na fotowoltaikę - 8%
Kogo obowiązuje stawka 8% podatku VAT na fotowoltaikę? Niższy wydatek czeka inwestorów indywidualnych, czyli takich, którzy decydują się na montaż fotowoltaiki dla domu. Stawka obejmuje także budynki objęte społecznym programem mieszkaniowym (domki rodzinne wolnostojące, szeregowe domki mieszkaniowe, półbliźniaki oraz budynki wielomieszkaniowe). Powierzchnia obiektu nie może jednak przekraczać 300m2 w przypadku gospodarstw domowych i 150m2 w przypadku mieszkań. Zamontowana fotowoltaika może być wykorzystywana tylko i wyłącznie do pokrywania potrzeb domostwa. Kto konkretnie może zdecydować się na fotowoltaikę z podatkiem VAT wynoszącym 8%?
- Właściciele prywatnych gospodarstw domowych - instalacja wykorzystywana tylko i wyłącznie do pokrywania własnego zapotrzebowania energetycznego w budynkach mniejszych niż 300m2.
- Rolnicy - gdy fotowoltaika ma służyć do pokrywania zapotrzebowania energetycznego domu, nie prowadzonej działalności w budynkach mniejszych niż 300m2.
- Spółdzielnie mieszkaniowe, gminy i wspólnoty - gdy zdecydują się na montaż fotowoltaiki w ramach termomodernizacji budynku nie większego niż 300m2 i objętego społecznym programem mieszkaniowym (domki rodzinne, domki szeregowe, półbliźniaki oraz budynki wielomieszkaniowe).
- Mieszkańcy budynków wielorodzinnych lub bloków - instalacja dla lokalu, którego powierzchnia jest mniejsza niż 150m2 i wykorzystywana do pokrywania zapotrzebowania energetycznego mieszkańców.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Fotowoltaika na budynku gospodarczym a VAT
Do 2019 roku chcąc zamontować fotowoltaikę na gruncie, nawet inwestorzy indywidualni byli zmuszeni do płacenia wyższego podatku 23%. W listopadzie 2019 doszło jednak do zmiany przepisów - od tego czasu klienci wykorzystujący fotowoltaikę do pokrywania swoich prywatnych potrzeb mogą montować panele fotowoltaiczne zarówno na dachu, jak i na gruncie czy nawet innym obiekcie gospodarczym. Podatek VAT wynosi wtedy niezmienne 8%.
VAT na fotowoltaikę - 23%
Wyższa stawka podatku dotyczy inwestorów, którzy zdecydowali się na montaż fotowoltaiki dla biznesu. Prowadząc działalność gospodarczą, można zdecydować się na montaż fotowoltaiki na dachu zakładu pracy lub okolicznych gruntach. Prawo obejmuje także rolników wykorzystujących instalację fotowoltaiczną do zasilania urządzeń koniecznych do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Więcej zapłacą również właściciele budynków użyteczności publicznej.
W przypadku spółdzielni i gmin często dochodzi do różnego rodzaju niejasności. Okazuje się, że fotowoltaika może zostać opodatkowana na dwie różne stawki. Rozwiązanie okazuje się być proste - montaż paneli na obiekcie, którego powierzchnia użytkowa przekracza 300m2 będzie opodatkowany na 23%. Instalacja na budynku nie większym niż 300m2 i nadającym się do podjęcia prac termomodernizacyjnych zostanie opodatkowana na 8%.