Fotowoltaika na działce
Fotowoltaika na działkę
27 sierpnia 2021
Optymalizatory mocy fotowoltaiki
Optymalizatory mocy
8 września 2021

Fotowoltaika - cena

Obliczanie kosztów instalacji fotowoltaicznej jest zależne od wielu czynników. Istnieją jednak wygodne metody, które pozwolą orientacyjnie oszacować cenę fotowoltaiki w 2021. Nie trzeba wdawać się w technologiczne szczegóły, by przekonać się, czy fotowoltaika jest opłacalna. W wielu przypadkach nie trzeba przejmować się nietrafionym wydatkiem. Jak w prosty sposób poznać koszty inwestycji w fotowoltaikę?

Ile kosztuje fotowoltaika?

Wydatek, który trzeba będzie ponieść na fotowoltaikę jest zależny od wielu czynników. Podstawowym z nich jest rozmiar instalacji, który z kolei zależy od indywidualnych potrzeb każdego inwestora. Standardowa instalacja fotowoltaiczna, która pokrywa zapotrzebowanie energetyczne jednorodzinnego domu osiąga moc 5kW. Jej koszt może zamykać się w granicach od 15000zł do 25000zł. Co składa się na taką kwotę?

Cena za instalację fotowoltaiczną będzie uzależniona od jej rozmiaru. Nie jest to jednak jedyny czynnik - mikroelektrownie o tej samej mocy mogą znacząco różnić się między sobą koniecznymi do poniesienia opłatami. Znaczenie ma także jakość sprzętu, rodzaj wykorzystanych ogniw, instalator i miejsce oraz system montażu. Można wziąć pod uwagę również cenę za dodatkowe gwarancje. Przed podjęciem decyzji o inwestycji, należy szacunkowo określić spodziewane wydatki.

Jak określić cenę za fotowoltaikę?

Przed wizytą u wybranego instalatora, który przedstawi indywidualną, całościową ofertę, warto sprawdzić ile może kosztować inwestycja w fotowoltaikę. Istnieje kilka sposób, które mogą ułatwić planowanie wydatków. To wygodne i szybkie metody, które przedstawią przedsiębiorcy spodziewaną cenę za fotowoltaikę.

Pierwszą metodą jest skorzystanie z kalkulatora fotowoltaiki. Podanie kilku podstawowych informacji dotyczących wydatków na rachunek za prąd oraz warunków, w których znajdowałaby się instalacja pozwoli określić szacunkową cenę fotowoltaiki. Pojawi się również procentowy wynik, określający stopień opłacalności. Przygotowany przez specjalistów kalkulator ze skrupulatnie opracowanymi przelicznikami pozwoli najdokładniej zaplanować przebieg inwestycji.

Drugą metodą jest skorzystanie z powszechnie przyjętego przelicznika. Zgodnie z jego charakterystyką, każde 50zł wydane na rachunek za energię będzie pokrywany przez 1kW instalacji fotowoltaicznej. Z kolei każdy kilowatopik (1 kW) przelicza się na wydatek około 4100zł. W ten sposób łatwo obliczyć, że płacąc miesięcznie 300zł za prąd trzeba będzie wydać 24600zł na fotowoltaikę.

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!

Koszt standardowych instalacji fotowoltaicznych

Istnieje kilka rozmiarów instalacji, na które prosumenci decydują się najczęściej. Decydują o tym warunki uzyskania dofinansowania oraz ich indywidualne potrzeby energetyczne. Jak wygląda standardowa wartość instalacji o popularnych rozmiarach? Ceny fotowoltaiki w 2021 roku przedstawiają się następująco:

Moc instalacji PVNajtańsza możliwa instalacjaKoszt instalacji o średniej jakości komponentach
2kW4000zł9000zł
3kW7500zł14000zł
4kW9000zł18000zł
5kW12000zł25000zł
6kW13000zł26000zł
9kW20000zł40000zł

Prosumenci rzadko decydują się na przekroczenie 10kW w przypadku fotowoltaiki na dachu. Ma na to wpływ przede wszystkim program "Mój prąd", który obejmuje wsparciem inwestorów posiadających instalacje o mocy z zakresu 2-10kW. Przekroczenie tego progu uniemożliwia otrzymanie 3000zł bezzwrotnego dofinansowania. To także mniej opłacalny system magazynowania energii. Po przekroczeniu 10kW prosument może za darmo odebrać jedynie 70% przesłanych nadwyżek (standardowo jest to 80%).

Ile kosztuje panel fotowoltaiczny?

Koszt panelu solarnego zależny jest przede wszystkim od jego rozmiaru, sprawności oraz producenta. Znaczenie ma także technologia jego produkcji. Każdy czynnik może mieć kluczowe znaczenie przeważające o jego ostatecznej cenie. Standardowy panel o mocy 360W, posiadający 60 ogniw generujących elektryczność kosztuje około 700zł (wrzesień 2021). Trzeba jednak pamiętać, że modele o wyższej sprawności mogą być nawet dwukrotnie droższe. Uwarunkowane jest to strukturą krzemu w ich wnętrzu - monokrystaliczne ogniwa wyróżniające się lepszą wydajnością okazują się być zdecydowanie trudniejsze do wyprodukowania, co z kolei przekłada się na ich wartość.

Ile kosztuje inwerter solarny?

Kolejnym ważnym i kosztownym elementem instalacji PV jest inwerter. Jego zadaniem jest zmiana prądu stałego, który jest generowany w panelach na prąd przemienny, który można wykorzystywać w gniazdku. Również w tym przypadku nie warto oszczędzać na tańszych zamiennikach. Awaria inwertera uniemożliwia generowanie energii. Najtańsze modele są dostępne od 3000zł, natomiast standardowo trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 10000zł. Taki inwerter jest objęty zdecydowanie dłuższą gwarancją, co długofalowo zwiększa opłacalność inwestycji.