Inwestycja w fotowoltaikę wiąże się ze sporym wydatkiem nie tylko na zadowalającej jakości sprzęt, ale także na montaż, gwarancje i wiele więcej. Wysoka cena wyjściowa zniechęca potencjalnych użytkowników instalacji. Istnieją jednak liczne metody, dzięki którym inwestycja staje się o wiele przystępniejsza dla każdej kieszeni. Mowa o dofinansowaniach, czyli sposobach na uzyskanie środków do wykorzystania na uruchomienie instalacji PV. Jakie są metody dofinansowania fotowoltaiki w 2021? Sprawdź czy obejmuje cię dopłata do fotowoltaiki!
Skorzystanie z rządowych programów i dotacji nie jest warunkiem koniecznym do uruchomienia sprawnej instalacji. Posiadając wystarczające środki, można opłacić panele całkowicie z własnej kieszeni. Istnieje również opcja skorzystania ze specjalnie przygotowanych pod instalację fotowoltaiczną kredytów. Jest to jednak jedynie pozorna oszczędność na czasie. Z jednej strony wypełnianie licznych dokumentów może odstraszać, ale odrzucenie pomocy rządu wydłuży czas zwrotu inwestycji nawet o kilka lat. Nie warto rezygnować także z ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki takiej formie dofinansowania jak dotacja fotowoltaika staje się naprawdę opłacalna.
Jeżeli inwestor zdecyduje się na skorzystanie z dostępnej formy dofinansowania, będzie mógł oszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych. Dobrze przemyślanie programy dotacji umożliwiają generowanie własnego prądu z paneli solarnych niemal każdemu. Którą z nich warto wybrać, by fotowoltaika stała się opłacalna? Poznaj wszystkie dostępne metody uzyskania dofinansowania do fotowoltaiki!
Przede wszystkim oferuje każdemu zainteresowanemu inwestorowi 3000zł na wykonanie tylko i wyłącznie instalacji fotowoltaicznej (a nie np. pompy ciepła). Pieniędzy w puli jest wystarczająco dla około 180 tysięcy instalacji PV w Polsce.
Oferta skierowana jest do osób fizycznych, które posiadają już wykonaną instalację o mocy z zakresu 2-10kWp. To konieczny warunek do złożenia wniosku przez Internet. Termin składania wspomnianych wniosków to od 1 lipca do 22 grudnia 2021.
Za realizację odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Alternatywą oferowaną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest program Prosument 2. Jego celem jest zachęcenie do montażu nowych instalacji odnawialnych źródeł energii (a więc nie tylko fotowoltaiki). W ramach dotacji można uzyskać dofinansowanie na sprzęt do produkcji zarówno energii elektrycznej, jak i ciepła. Oferowany całkowity budżet dotacji wynosi około 800 milionów złotych, uwzględniając możliwość zawierania umów pożyczek z dotacją do 2020.
Jeden beneficjent może uzyskać dotację 15% albo 30% dofinansowania, co znacząco obniży czas zwrotu kosztów inwestycji w fotowoltaikę. Wspomniana wcześniej pożyczka jest oprocentowana jedynie na 1%, a okres finansowania osiąga maksymalnie 15 lat. Aby skorzystać z tej formy wsparcia, warto zapoznać się z treścią dokumentów zawartych na stronie NFOŚiGW.
Ta forma dofinansowania skierowana jest do osób posiadających przestarzały piec i niewielki przychód. Celem programu jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji i pyłów do atmosfery oraz podniesienie energetycznej efektywności budynków. Zachęca również do unikania nieekologicznych rozwiązań w nowym budownictwie. Poprawnie wypełnione wnioski składa się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trzeba jednak pamiętać, że nieruchomość wymieniona we wniosku powinna znajdować się w jego właściwym terytorium od 19.09 2018 roku (od godziny 8.00) do 30.06 2027 roku (do godziny 24.00).
Osoby o mniejszym przychodzie mogą liczyć na większe finansowe wsparcie. Uwarunkowane jest to istnieniem dwóch poziomów dofinansowania. Warto pamiętać, że program Czyste Powietrze został połączony z programem Mój Prąd. To ogranicza liczbę wniosków, które trzeba złożyć by uzyskać aż do 3 tysięcy złotych dotacji.
Poziom pierwszy - osoby mniej zamożne o dochodzie do 1960zł na miesiąc (w przypadku osób samotnych) lub do 1460 zł na miesiąc (w przypadku rodzin).
Poziom drugi - osoby bardziej zamożne o dochodzie do 100 tysięcy złotych rocznie.
Jedną z największych zalet tej formy wsparcia jest prostota skorzystania z ulgi. Wystarczy odpowiednio uzupełnić PIT w okresie rozliczeniowym. Warto również wspomnieć, że wszystkie inne dotacje nie wykluczają możliwości skorzystania z ulgi. Istnieje możliwość odliczenia aż 18% od 53 tysięcy złotych z wydatków na fotowoltaikę. Ulga jest wpisywania w PITach przez maksymalnie 6 lat, albo do wyczerpania wspomnianej wcześniej kwoty.
Odpisać od podatku można zarówno koszt sprzętu jak i koszty konstrukcji czy okablowania. Sam montaż również jest objęy ulgą, dlatego warto zdecydować się na usługi profesjonalnych wykonaców. Sprawdź kto jest najlepszym instalatorem w Twoim województwie dzięki rankingowi instalatorów!
Osoby prywatne mają możliwość odliczenia kosztów instalacji od podatku - to nowość wprowadzona 01 stycznia 2019 roku.
Wspomniane wcześniej formy dofinansowania można uzyskać na terenie całego kraju. Nie są to jednak jedyne sposoby na otrzymanie finansowego wsparcia. Równie często opracowywane są oferty regionalne, z których mogą skorzystać mieszkańcy dużych miast. Przykładowo, Warszawska dotacja 1500 złotych za każdy kWp instalacji fotowoltaicznej (do maksymalnej kwoty 15 tysięcy złotych) jest bardzo interesującą i konkurencyjną ofertą. Z kolei Poznański Program Słoneczne Dachy zachęca do instalacji paneli solarnych na dachu bloków mieszkalnych. Wykorzystując dofinansowanie fotowoltaika nie musi straszyć inwestorów kosztem realizacji.
Wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki może okazać się trudny do uzupełnienia. Zgłoszenie swojej instalacji do każdego z programów wymaga sporego zaangażowania w wypełnianie dokumentów. Uzupełniając liczne wnioski łatwo o kosztowną pomyłkę. Chcąc skorzystać z pomocy profesjonalistów, trzeba skonsultować się z pracownikami urzędów gminy. Warto pamiętać, że niektórzy instalatorzy również oferują udzielenie wsparcia w zakresie uzupełniania dokumentów. Wiąże się to najczęściej z dodatkowymi opłatami. Bez względu na to, czy inwestor zdecyduje się na skorzystanie z dofinansowania czy też zapłaci za instalację z własnej kieszeni, fotowoltaika zawsze się zwróci.
W 2021 roku Unia Europejska oferuje tylko jedną formę finansowego wsparcia. Dotacja obejmuje inwestorów prowadzących swoją własną działalność. Projekt polega na zapewnieniu gwarancji bankowych o nazwie Biznesmax. Decydując się na wzięcie udziału w programie, przedsiębiorcy otrzymują pewność spłaty kredytu który musieli zaciągnąć, by zainwestować w fotowoltaikę. Jeżeli inwestor nie będzie w stanie samodzielnie opłacić należnej raty, może wtedy liczyć na wsparcie banku BGK bez dodatkowej prowizji. Inwestor musi jednak spełniać pewne kryteria, które uprawnią go do skorzystania z Unijnej dotacji.