Poszukując sposobu na maksymalną oszczędność przy inwestycji w panele fotowoltaiczne, zdarza się podjąć decyzję o samodzielnym montażu. To jak najbardziej ograniczające koszty przedsięwzięcie, jednak warunkiem koniecznym do jego sukcesywnego przeprowadzenia jest posiadanie odpowiednich umiejętności i wiedzy. Przeprowadzenie amatorskiego montażu może przynieść więcej strat niż korzyści. O czym należy pamiętać decydując się na samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych?
Odpowiednio przeprowadzony montaż umożliwia osiągnięcie maksymalnej wydajności paneli fotowoltaicznych. Pierwszym elementem na którym trzeba się skupić jest określenie kąta nachylenia dachu. W zależności od jego spłaszczenia, konieczne może okazać się zakupienie dodatkowej infrastruktury. Znaczenie ma również najbliższe otoczenie dachu - obecność drzew, kominów i drutów generuje zacienienie, którego należy unikać. Wybór odpowiedniego miejsca również staje się wtedy prywatnym problemem. Materiał którym pokryty jest dach także ma wpływ na technikę montażu. To wiele szczegółów których nie można pominąć decydując się na samodzielną instalację. Fotowoltaika do samodzielnego montażu stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych instalatorów.
Jeżeli jesteś profesjonalistą, lub zdecydowałeś się już na samodzielną instalację, potrzebne będzie dużo więcej niż same panele. Najważniejszym dodatkowym elementem staje się inwerter, którego podpięcie wymaga wielu przewodów. Ponadto nie można zapomnieć o systemie mocującym i różnego rodzaju narzędziach umożliwiających pracę. Jaka jest kolejność wykonywania działań?
Pierwszym krokiem jest przymocowanie konstrukcji nośnej do dachu. To ona będzie podtrzymywać panele, których montaż jest krokiem drugim. Na tym etapie należy podłączyć panele ze sobą wykorzystując przewody. Tak przygotowane okablowanie nadaje się do podpięcia do zainstalowanego wcześniej inwertera z wykorzystaniem kabla DC. Ostatnim krokiem jest połączenie paneli z bezpiecznikami, wykorzystując kabel AC. Samodzielny montaż pozwala oszczędzić nawet do 30%, należy jednak pamiętać o poinformowaniu dostawcy energii o zamiarze przeprowadzenia takiej operacji.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Decydując się na tego typu operacje należy mieć całkowitą pewność co do kolejności koniecznych do przeprowadzenia działań. Pomyłki mogą mieć opłakane skutki - nieprofesjonalnie zamontowane panele mogą się poluzować i uszkodzić. Brak odpowiedniego kąta nachylenia ogranicza również dostęp promieni słonecznych. Praca na wysokości dodatkowo wiąże się z zagrożeniem własnego zdrowia, a możliwe do popełnienia pomyłki przy instalacji okablowania mogą pozbawić inwestora całego sprzętu. Warto zaufać profesjonalistom, jednak jeżeli wiedza pozwala inwestorowi na samodzielne wykonanie montażu zgodnie z obowiązującymi standardami, nic nie stoi na przeszkodzie. Jest to całkowicie legalne. Traci się jednak możliwość uzyskania gwarancji od ekipy monterskiej. Bez względu kto wykonuje montaż, konieczne będzie zgłoszenie również zamiaru podłączenia instalacji do sieci. Projekt musi zostać przygotowany przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.
Panele fotowoltaiczne do samodzielnego montażu mają różne rozmiary i moce. Przeglądając rynek fotowoltaiki można natknąć się na ofertę paneli plug and play. Ich moc jest zdecydowanie mniejsza niż standardowych ogniw, ale można je umieścić bezpośrednio w gnieździe. Obecność małego falownika umożliwia generowanie energii elektrycznej od razu gotowej do wykorzystania. To skromne ale elastyczne rozwiązanie umożliwiające generowanie prądu nawet mieszkając w bloku. Często pada również wyborem studentów, którzy chcą zaoszczędzić każdą złotówkę na elektryczności. Montaż takich paneli nie wymaga wielu umiejętności ani ogromnego zakresu wiedzy. Zestaw fotowoltaiczny 5 kw do samodzielnego montażu będzie jednak wymagał większego zaangażowania.