Jaki falownik do fotowoltaiki?
Inwestycja w fotowoltaikę to kosztowne przedsięwzięcie. Instalacja składa się z wielu elementów, które muszą ze sobą idealnie współgrać, by generować zadowalające uzyski. Panele fotowoltaiczne stanowią tylko podstawę projektu. Jeszcze przed rozpoczęciem prac montażowych trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie jaki inwerter do fotowoltaiki wybrać? Odpowiedź może różnić się w zależności od wielu znaczących czynników.
Co to jest inwerter?
Falownik (inwerter) do fotowoltaiki to skomplikowane urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego z paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny, który można wykorzystywać do zasilania urządzeń. Urządzenia dobrej jakości umożliwią także kontrolowanie pracy instalacji poprzez licznik lub wygodną aplikację na telefon. W zależności od projektu instalacji można wybrać inwerter na jedną fazę lub trzy. Decyzja może mieć wpływ na sposób rozliczania się z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. W przypadku inwertera na jedną fazę, cała nadwyżkowa energia trafia do sieci, bez względu na to czy pozostałe odbiorniki wykazują zapotrzebowanie na prąd. Inwerter trzyfazowy pozwoli na zasilanie każdego odbiornika zanim prąd trafi do sieci, co zwiększy autokonsumpcję i ułatwi zarządzanie elektrycznością.
Najważniejszą cechą inwerterów jest ich niezawodność. Urządzenia cały czas pracują pod wysokim napięciem, co znacząco wpływa na ich awaryjność. Z tego powodu gwarancja może okazać się bardzo ważnym czynnikiem ułatwiającym wybór urządzenia. Aby zapewnić sobie energetyczną niezależność, należy kupić sprzęt sprawdzonej marki.
Inwerter czy mikrofalownik?
Centralny falownik nie jest jedynym sposobem realizacji instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli panele znajdują się w miejscu, które regularnie staje się narażone na negatywny wpływ cienia, lepiej zdecydować się na zakup mikroinwerterów. Zasada ich działania nie różni się znacząco od klasycznego rozwiązania - nadal przekształca się w nich prąd stały na zmienny. Znacząca różnica przejawia się w zupełnie inny sposób. Wybierając mikrofalowniki, każdy panel posiada swoje własne urządzenie do przemiany prądu. W ten sposób zacienione panele nie ograniczają pracy pozostałych ogniw. To wygodne rozwiązanie ułatwia także potencjalną rozbudowę instalacji - trzeba jednak pamiętać, że dodatkowe urządzenia to dodatkowe koszty i zwiększa się ryzyko ich awarii.
Inwerter a moc instalacji
Falowniki posiadają parametr określany jako maksymalna moc wejściowa. Określa on moc paneli, którą inwerter jest w stanie obsługiwać. Inwestor może zdecydować się na przewymiarowanie mocy instalacji, która pozwoli na generowanie większej ilości elektryczności w dni o większym stopniu zachmurzenia. Stopień przewymiarowania osiąga około 17% względem maksymalnej mocy inwertera. Takie rozwiązanie generuje zauważalnie większe uzyski, nawet biorąc pod uwagę fakt, że w sytuacji gdy moc chwilowa paneli jest większa niż maksymalna moc wejściowa inwertera, energia przepada.
Wybór inwertera do fotowoltaiki
Wybierając falownik można wziąć pod uwagę kilka parametrów. Nie wszystkie z nich odgrywają taką samą rolę, warto więc zapoznać się z pomocną hierarchią:
- Najważniejsze czynniki które trzeba rozważyć to przede wszystkim marka - falownik jest kluczowym urządzeniem, bez którego instalacja nie jest w stanie generować użytecznej elektryczności. Z tego względu warto postawić na sprawdzonych producentów falowników do fotowoltaiki.
- Równie ważnym aspektem jest odpowiedni montaż, przeprowadzony przez doświadczoną ekipę monterską. Brak umiejętności z zakresu elektryki może skazać prosumenta na zaniżone uzyski. Warto uważnie obserwować odczyty inwertera, by uniknąć znacznych strat. Pomagają w tym dedykowane aplikacje do fotowoltaiki.
- Warto zwrócić uwagę na wyniki urządzenia w testach PVEL. Organizacja co roku przygotowuje listę najlepszych urządzeń w danej kategorii.
- Udzielana gwarancja na inwerter może mieć kluczowe znaczenie, ze względu na konieczność wymiany sprzętu co najmniej raz w czasie działania instalacji.
- Koszt urządzenia i generowany hałas nie mają znaczenia w przypadku falowników. Każde pieniądze wydane na fotowoltaikę dobrej jakości prędzej czy później wrócą do kieszeni inwestora ze względu na obniżenie wysokości rachunków za prąd.
Pozostałe funkcje falownika
Aby urządzenia pozwoliły na sprawną pracę instalacji fotowoltaicznej, muszą wykorzystywać odpowiednie technologie. W przeciwnym wypadku dystrybutor energii mógłby odmówić przyjęcia instalacji i podpięcia jej do swojej sieci, co uniemożliwia otrzymanie statusu prosumenta. Każdy inwerter musi posiadać zabezpieczenia przed pracą wyspową, które przerwą generowanie elektryczności w razie przerwy w dostawach prądu. Gdyby inwerter nie posiadał takiego zabezpieczenia, podnosiłby napięcie w sieci wtedy, gdy nikt się tego nie spodziewa. Stanowiłoby to zagrożenie dla serwisanta wykonującego pracę przy przewodach. Falownik powinien także kontrolować pracę paneli i umożliwiać synchronizację pracy z siecią, do której zostanie podpięty. Takie rozwiązanie pozwoli mu zsynchronizować pracę do aktualnych parametrów.
Ranking inwerterów do fotowoltaiki
Każde urządzenie sprawdzonej marki będzie lepsze w chociaż jednej kategorii od swojego konkurenta. Zadaniem inwestora będzie jedyne określić, na których aspektach zależy mu najbardziej. W ustaleniu które urządzenia sprawdzają się w zadowalającym stopniu mogą posłużyć wyniki testów PVEL. O tym jakie parametry charakteryzują inwertery można przeczytać w artykule określającym zasady ich działania.
- Największa wytrzymałość - inwertery marki Delta, SMA oraz Fronius
- Najdłuższa gwarancja - SolarEdge (12 lat na inwerter), Fronius (5 lat na falownik z możliwością przedłużenia do 20), Delta (5 lat na inwerter z możliwością przedłużenia do 20), SMA (5 lat na inwerter z możliwością przedłużenia do 20), Enphase (25 lat na mikrofalowniki)
- Największa wydajność - SMA, Huawei
- Najlepsza skuteczność konwersji - Schneider, Huawei
- Najlepsze MPPT - Delta, Schneider, Huawei
- Największa odporność na temperatury - Fronius, Schneider, Huawei, Delta, SMA
- Najbezpieczniejsze falowniki - Delta, Fronius
Jak łatwo zauważyć, najlepsze marki inwerterów, które od wielu lat zyskują zaufanie prosumentów to między innymi Fronius, Solarwatt i falownik do fotowoltaiki Huawei.