Fotowoltaika off-grid
Zdecydowanie się na montaż fotowoltaiki w systemie off-grid umożliwia osiągnięcie pełnej niezależności energetycznej, jednak wiąże się z pewnymi konsekwencjami. To mniej popularne rozwiązanie, dostosowane do potrzeb bardziej wymagających inwestorów. Choć wybór zależy tylko i wyłącznie od woli i funduszy przedsiębiorcy, nie każdy z nich powinien postawić na takie rozwiązanie. Kiedy wybrać fotowoltaikę off-grid, by cieszyć się z generowanych uzysków?
Na czym polega montaż fotowoltaiki off-grid?
Wybierając to rozwiązanie, instalacja fotowoltaiczna nie zostaje podpięta do sieci żadnego dystrybutora. Zamiast tego energia trafia bezpośrednio do akumulatorów, umożliwiając magazynowanie nadwyżek energetycznych na własnych warunkach. Wiąże się to z utratą dostępu do opłacalnego systemu upustów - inwestor nie otrzymuje statusu prosumenta. To także konieczność zrezygnowania z niektórych form dofinansowania - programy takie jak "Mój Prąd 3.0" wymagają od inwestora podpięcia instalacji do sieci jednego z operatorów z wykorzystaniem licznika dwukierunkowego. W zamian otrzymuje się jednak całkowitą niezależność energetyczną - instalacja generuje uzyski i pozwala na korzystanie z elektryczności nawet wtedy, gdy w rejonie następuje przerwa w dostawach elektryczności. Cała infrastruktura pracuje tylko i wyłącznie na korzyść inwestora. To najlepsze rozwiązanie, gdy doprowadzenie energii do budynku byłoby utrudnione innymi metodami.
Niezależność energetyczna to niezawodny sposób na stały dostęp do energii elektrycznej. Nie przychodzi to jednak za darmo - koszty utrzymania akumulatorów przechowujących wygenerowane nadwyżki mogą być naprawdę wysokie. Same magazyny energii stają się dodatkowym wydatkiem, wydłużającym okres zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika off-grid to specyficzne rozwiązanie, któro sprawdza się w przypadku miejsc trudno dostępnych (górskie domki) lub takich, w których bywa się tylko sezonowo (ośrodki wypoczynkowe).
Wady i zalety fotowoltaiki off-grid
Inwestorzy którym zależy na całkowitej niezależności energetycznej mogą cieszyć się rozwiązaniem spełniającym ich potrzeby. Muszą jednak przygotować się spore, dodatkowe wydatki których montaż w systemie on-grid mógłby pomóc uniknąć. Koszty akumulatorów, których technologie muszą gwarantować niezawodność pracy mogą osiągać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Trzeba również zapewnić im optymalne warunki pracy, takie jak poziom wilgotności pomieszczenia, wentylację i wiele więcej. Mimo wszystko, nawet idealne warunki akumulatorów nie pozwolą na stuprocentowe wykorzystanie swoich nadwyżek. Sprawność urządzeń w większości przypadków pozostawia wiele do życzenia. Nie można zapominać także o konieczności przygotowania indywidualnego projektu instalacji i zakupie droższego inwertera, który umożliwi pracę bez dostępu do sieci energetycznej. Wszystko to wydłuża okres zwrotu inwestycji w panele fotowoltaiczne, dlatego ten system nie sprawdza się w użytku domowym.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Kiedy wybrać fotowoltaikę off-grid?
Ten typ instalacji sprawdza się w sytuacjach, gdy klasyczne rozwiązanie zakładające podpięcie fotowoltaiki do sieci byłoby utrudnione w realizacji. Jeżeli zasilanie miejsca jest niestabilne i często dochodzi do przerw w dostawie elektryczności, również warto rozważyć instalację poza siecią. Takie kryteria spełniają między innymi domki letniskowe i działki, w których nie bywa się codziennie. System off grid to jednak nie tylko rozwiązania w pełnej skali. Taki tytuł zyskuje również fotowoltaika do kampera lub łodzi, a nawet powerbank zasilany fotowoltaicznym ogniwem.
Instalacja hybrydowa
Czy istnieje opcja pośrednia między instalacją on grid i off grid? Okazuje się, że tak - fotowoltaika hybrydowa łączy pozytywne aspekty obu systemów, pozwalając nie tylko skorzystać z systemu upustów, ale też na magazynowanie części energii na własny użytek. Instalacja akumulatora o mniejszej pojemności jest jednym ze sposób na zwiększenie autokonsumpcji, czyli najlepszego sposobu na oszczędność z fotowoltaiką. Rolę akumulatora może pełnić nie tylko stacjonarne urządzenie, ale też bateria samochodu elektrycznego. Fotowoltaika hybrydowa jest już niemal standardem za granicą, gdzie system upustów nie obowiązuje - posiadacze fotowoltaiki muszą odsprzedawać wygenerowane nadwyżki. Wykorzystując większą ilość energii na własny pożytek, oszczędzają cenne kilowatogodziny.
Jak działa instalacja hybrydowa? Podobnie jak w klasycznych rozwiązaniach, generowana w panelach elektryczność trafia do inwertera, a następnie zasila urządzenia użytku domowego. W systemie on-grid, wygenerowane nadwyżki trafiłyby teraz do sieci operatora. Rozwiązanie hybrydowe dodaje jeden krok do tego etapu - po zasileniu urządzeń aktualnie zużywających energię, prąd trafia jeszcze do akumulatorów. Dopiero gdy zostaną w pełni naładowane, prąd zostaje przesłany do sieci dystrybutora energii. Wcześniej trzeba jednak zdecydować się na montaż inwertera hybrydowego.