Fotowoltaika on-grid
Instalacja fotowoltaiczna w systemie on-grid to najczęściej wybierane rozwiązanie w przypadku fotowoltaiki dla domu. To właśnie liczne korzyści płynące z tego rodzaju instalacji zachęcają prosumentów do inwestycji w panele słoneczne. Choć nie oferuje takiej elastyczności jak fotowoltaika off-grid, to zdecydowanie mniejsze koszty utrzymania i możliwości zysku skutecznie przekonują do tego sposobu montażu osoby zainteresowane własną mikroelektrownią. Co oferuje fotowoltaika on-grid i czy każdy powinien z niej skorzystać?
Jak działa fotowoltaika on-grid?
Instalacja fotowoltaiczna składa się zawsze z tych samych elementów. Panele solarne generujące uzyski dzięki energii promieni słonecznych przesyłają prąd do inwertera, gdzie prąd stały zostaje przekształcony na przemienny. Tak uzyskana energia jest wykorzystywana do zasilania urządzeń elektrycznych w domu na zasadzie autokonsumpcji. W systemie on-grid dopiero następny krok różni się od alternatywnego off-grid. Wykorzystując licznik dwukierunkowy, instalacja fotowoltaiczna zostaje podpięta do sieci energetycznej dystrybutora elektryczności, z którym podpisało się wcześniej umowę. Jeżeli po przekształceniu prądu okaże się, że ilość wygenerowanej elektryczności przekracza aktualne zapotrzebowanie, prąd zostaje przesłany do akumulatorów po stronie operatora sieci. To wygodna sytuacja - przesłane w ten sposób nadwyżki można później odebrać za darmo dzięki systemowi upustów. Inwestor staje się wtedy prosumentem, czyli producentem i konsumentem własnej energii elektrycznej.
W zależności od rozmiaru instalacji fotowoltaicznej, ilość prądu możliwego do odebrania z sieci za darmo może się różnić. Instalacje o mocy od 2-10kWp pozwalają odebrać 80% nadwyżek, a 10-50kWp 70%. Z tego względu odpowiednie dobranie rozmiaru instalacji do swojego zapotrzebowania energetycznego ma kluczowe znaczenie. Warto wybrać instalację która nieco przekracza bieżące zapotrzebowanie, by w późniejszym terminie odebrać prąd z sieci za darmo, gdy zapotrzebowanie będzie akurat większe (na przykład nocą lub w zimie).
Fotowoltaika on-grid - opłacalność
Czy fotowoltaika podpięta do sieci dystrybutora energii się opłaca? Montaż w tym systemie umożliwia zminimalizowanie rachunków za prąd już od pierwszego dnia użytkowania. Istnieje również możliwość uzyskania różnego rodzaju dofinansowania - podpięcie instalacji do sieci jest jednym z koniecznych do spełnienia warunków niektórych programów. Układ jest również zdecydowanie prostszy niż w przypadku instalacji off-grid, więc inwestycja zwraca się o wiele szybciej. Brak konieczności instalowania dodatkowych akumulatorów znacznie obniża koszty zaprojektowania naszego układu, dzięki czemu staje się atrakcyjniejszy dla większości potencjalnych klientów indywidualnych.
Aktualny system upustów umożliwiający odbiór 80-70% przesłanych nadwyżek energetycznych jest niemal najbardziej opłacalnym rozwiązaniem w przypadku fotowoltaiki dla domu. Na pierwszym miejscu zawsze będzie znajdować się autokonsumpcja, czyli zużywanie energii elektrycznej bezpośrednio z inwertera, zanim jeszcze trafi do sieci operatora. W ten sposób nie traci się bezpowrotnie 20-30% elektryczności. Konieczna będzie jednak zmiana swoich nawyków (uruchamianie energochłonnych urządzeń, gdy uzyski z paneli są największe) lub montaż dodatkowych urządzeń, takich jak pompa ciepła z c.w.u.
W nadchodzących latach system upustów może ulec zmianie. Planowane rozwiązanie zakładana konieczność odsprzedaży wygenerowanych nadwyżek, a następnie ponowny zakup elektryczności w rynkowych stawkach. Choć to nadal opłacalne rozwiązanie, okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę może się wydłużyć. Warto pomyśleć o sposobach zwiększenia autokonsumpcji, by nie tracić cennej energii.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Kiedy wybrać fotowoltaikę on-grid?
Podpięcie instalacji do sieci operatora jest standardowym wyborem inwestorów w panele fotowoltaiczne dla domu. Jeżeli dostęp do sieci nie jest niczym utrudniony, zrezygnowanie z systemu upustów i dofinansowania nie wydaje się być rozsądną opcją. Warto pamiętać, że fotowlotaika on-grid nie jest obowiązkowa. To po prostu najbardziej oszczędne rozwiązanie. Rezygnując z podpięcia do sieci, koniecznym staje się zakup własnych akumulatorów, które przechowywałyby energię na później. Wiąże się to z wysokim kosztem utrzymania dodatkowego sprzętu. W przypadku instalacji on-grid, sieć dystrybutora również można traktować jak specyficzny rodzaj akumulatora - o sprawności sięgającej 80%. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku przerwy w dostawie prądu w domu nie będzie energii - zabezpieczenie antywyspowe inwertera wyłącza urządzenie, gdy w sieci brakuje elektryczności. Dzięki temu serwisanci unikną porażenia prądem z Odnawialnych Źródeł Energii dokonując napraw przewodów.