Optymalne ustawienie paneli fotowoltaicznych
Sam zakup instalacji fotowoltaicznej to nie wszystko. Kluczowe znaczenie ma również ustawienie, czyli wybranie odpowiedniego miejsca do ich zamontowania. Energia fotowoltaiczna jest uzależniona od nasłonecznienia. Warto też wziąć pod uwagę kąty nachylenia paneli aby w pełni wykorzystać potencjał energii słonecznej. Wybór odpowiedniej lokalizacji może skrócić okres zwrotu inwestycji niskim kosztem. Czy panele fotowoltaiczne na płaskim dachu się opłacają?
Najlepszy kąt nachylenia fotowoltaiki w Polsce
Jak ustawić panele fotowoltaiczne?
Intuicyjnie można wywnioskować, że największą ilość energii elektrycznej uzyskamy gdy panele będą skierowane w stronę słońca jak najdłużej. Polska jest rozległym krajem, więc sugerowane wartości nachylenia będą różnić się od siebie w zależności od miejsca naszego zamieszkania. W regionach południowych sugerowany kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych to 25-40 stopni, natomiast na północy będzie to już 30-50 stopni. Jeśli nasz dach ma inny kąt nachylenia, konieczne będzie zainstalowanie konstrukcji wsporczej. Należy pamiętać, że gdy kąt nachylenia dachu wynosi od 15 do 60 stopni, a jednocześnie jego odchylenie od południa wynosi ponad 45 stopni, to przewidywane koszty montażu instalacji wspomagającej może okazać się wyższy niż spodziewany zysk z energii słonecznej.
Znaczenie mają również pory roku. W przypadku gdy instalacja ma funkcjonować bez przerwy przez 12 miesięcy, najlepszym kątem nachylenia będzie 30 stopni, a jeśli tylko latem (w przypadku domków letniskowych) sugerowany kąt to 10-15 stopni w kierunku południowym. Warto również wspomnieć o panelach wyposażonych w siłownik (trackery) poruszający nimi w zależności od naszych potrzeb, wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami i jest podatne na uszkodzenia.
Fotowoltaika a nachylenie dachu
Najczęstszym wyborem padają dachy domów jednorodzinnych, jednak istnieje też możliwość instalacji modułów na gruncie. Każda z tych opcji wiąże się z pewnymi ograniczeniami i możliwościami, warto więc poznać je dokładniej by wybrać doskonałe ustawienie.
- Na dachu - zminimalizowane ryzyko zacienienia, ale większe ograniczenia związane z położeniem geograficznym i kątem nachylenia dachu oraz jego powierzchnią. Możemy zamontować ja prawie każdym rodzaju dachu. Jeżeli jesteśmy posiadaczami blachodachówki, blachy trapezowej, dachówki ceramicznej lub papy nie musimy się martwić.
- Na gruncie - większe ryzyko zacienienia, ale lepsza możliwość optymalnego ustawienia paneli dostosowanego do położenia geograficznego a także zapewnia swobodę przy podejmowaniu decyzji o rozmiarze instalacji. Mogą być wbijane, wkręcane lub balastowe.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiesz z jakim kosztami się to wiąże?
Wypełnij darmowy formularz i porównaj oferty sprawdzonych instalatorów w swoim województwie!
Jak ustawić panele fotowoltaiczne na gruncie?
To co łączy oba typy instalacji to sugerowany kierunek zwrotu paneli fotowoltaicznych. Bez względu na to, czy montaż odbywa się na dachu czy na gruncie - w każdym przypadku panele powinny być skierowane w stronę południową, ponieważ znajdujemy się na półkuli północnej. To ustawienie gwarantuje najwyższą ilość energii możliwą do uzyskania w Europejskich szerokościach geograficznych. Warto zauważyć, że w przypadku dachu płaskiego fotowoltaika może osiągnąć maksymalną sprawność - konstrukcja nośna pozwala ustawić panele w dowolny sposób! Nachylenie paneli fotowoltaicznych ma kluczowe znaczenie w generowanych uzyskach.
Błędy w ustawianiu paneli fotowoltaicznych
Przede wszystkim panele nie powinny znajdować się w zacienionym miejscu. Szczególnie sąsiedztwo drzew jest bezwarunkowo odradzane, nie tylko ze względu na zwiększony udział cienia, ale też ryzyko uszkodzenia paneli przez spadające gałęzie. Narażalibyśmy je również na większe zabrudzenia w okresie pylenia lub przez odchody ptaków. Mocowanie paneli PV nie może zostać wykonane bez analizy otoczenia. Warto zaufać doświadczonym monterom, którzy dokonają bezpłatnego audytu. Wybierając ofertę dla siebie, bezpiecznym wyborem będzie zaufanie rankingom wykonawców w swoim regionie.
Na co uważać ustawiając panele fotowoltaiczne?
Jeżeli ogniwa są połączone szeregowo, wszystkie z nich muszą być skierowane w tę samą stronę. W przeciwnym wypadku instalacja fotowoltaiczna może tracić część swojej mocy - decyduje o tym nieregularna ekspozycja na promienie słoneczne. Gdy cień zakrywa powierzchnię paneli, wszystkie z nich generują mniejszą ilość elektryczności. Nawet niewielki fragment przykryty cieniem może zminimalizować uzyski. Rozwiązaniem mogą okazać się diody bocznikowe, które wyłączają zacienione obszary paneli. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak zastosowanie optymalizatorów lub mikrofalowników.